اسماعیل عاقلی روز یکشنبه افزود: آغاز فصل سرما همواره با خطرات ناشی از وسایل گازسوز همراه است لذا ضرورت دارد ابتدا از وسایل گازسوز دارای علامت استاندارد استفاده شود.
وی عنوان کرد: هرگز وسایل گازسوز دودکش‌دار را، حتی برای چند لحظه، بدون اتصال به دودکش روشن نکنید، زیرا محصولات احتراق دارای منوکسید کربن و گازهای کشنده، وارد فضای اتاق می‌شود، همچنین از کشیدن مسیرهای افقی طولانی دودکش و زدن زانویی اضافی برای اتصال وسایل گازسوز (از جمله بخاری گازسوز، آبگرمکن مخزن‌دار و آبگرمکن دیواری و پکیج‌های آبگرم) به کانال اصلی دودکش خودداری کنید.
مدیرکل استاندارد استان کرمان گفت: بخاری دودکش‌دار باید مجهز به وسایل ایمنی نظیر سنسور حساس به کاهش اکسیژن (ODS) و یا سنسور حرارتی ‌باشد و سنسور حساس به کاهش اکسیژن (ODS) وسیله‌ای است که زمانی که اکسیژن اتاق به کمتر از ۱۸ درصد برسد بخاری را خاموش می‌کند و سنسور حرارتی وسیله‌ای است که اگر به دلایلی مانند مسدود بودن مسیر دودکش، محصولات احتراق به درون اتاق برگردد بخاری ‌را خاموش می‌کند.
وی اظهار داشت: باید همواره از باز بودن مسیر دودکش و وجود کلاهک دودکش که در انتهای دودکش، در بیرون از ساختمان نصب می شود اطمینان حاصل کرد.
عاقلی با اشاره به دو روش برای کنترل باز بودن مسیر دودکش گفت: روشن کردن کبریت در دهانه ورودی دودکش دیوار اتاق و کشیده شدن شعله به طرف بالا یکی از این راه ها است که اگر این کار صورت گرفت، مسیر دودکش باز است و اگر شعله بدون حرکت ماند، مسیر دودکش مسدود است.

وی ادامه داد: راه دوم گذاشتن دست و لمس کردن دودکش بخاری در محل اتصال آن به دیوار است که درصورت سرد بودن دودکش، باید بلافاصله بخاری را خاموش کرده و انسداد لوله دودکش را برطرف کرد.
مدیرکل استاندارد استان کرمان گفت: از قراردادن دودکش وسایل گازسوز درون سطل آب خودداری کنید، زیرا جلوی خروج محصولات احتراق را که باید توسط دودکش خارج شوند، گرفته و باعث پس زدگی گازهای کشنده به داخل اتاق می شود.
وی تصریح کرد: تعدادی از مرگ میرها به دلیل بی احتیاطی در استفاده از وسایل گاز سوز می باشد و هرگز از وسایل پخت و پز نظیر اجاق گاز و گازهای پیک نیکی برای گرم کردن محیطی که در آن است (خانه و خودرو) استفاده نکنید.
عاقلی افزود: شهروندان نصب و تعمیرات وسایل گازسوز را به تعمیرکاران مجاز و خدمات پس از فروش واحد تولیدی بسپارید تا از ایمن بودن وسیله گازسوز مطمئن شوند همچنین از گارانتی و خدمات پس از فروش آنها بهره بگیرند.
وی بیان کرد: علاوه بر در نظر گرفتن و رعایت نکات ایمنی فوقبرای استفاده از وسایل گاز سوز به برچسب مصرف انرژی بر روی دو محصول  بخاری دودکش‌دار و آبگرمکن فوری که باید دارای استاندارد معیار مصرف انرژی نیز باشند، توجه کنند.

مدیرکل استاندارد استان کرمان با بیان اینکه برچسب انرژی، مصرف کنندگان را با میزان کارایی انرژی وسایل انرژی‌بر آشنا می‌کند گفت: در بخشی از برچسب انرژی هفت حرف لاتین از A تا G  و هفت رنگ از سبز تا قرمز مشخص شده که هر حرف و هر رنگ نشان دهنده درجه‌ای از مصرف انرژی  وسیله است. حرف A و رنگ سبز پررنگ نشانگر کمترین مصرف انرژی و بیشترین کارایی وسیله و حرف G  و رنگ قرمز نشانگر بیشترین مصرف و کمترین کارایی وسیله است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.