اخبار مرتبط

مهدی عبدالمالکی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: در نظر داریم به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در محوطه تاریخی طاق بستان با مشارکت شهرداری و اداره میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان منابع طبیعی، بانک رفاه، انجمن سبزگستران کرمانشاه و گروه گردشگری بومرنگ در اقدامی نمادین، جشن تولد کهنسال ترین درخت شهر کرمانشاه را با حضور همشهریان طبیعت دوست، برگزار کنیم.
وی افزود: در کنار این برنامه، بزرگترین نقاشی همگانی کودکان نیز با موضوع 'درخت من' و با ترسیم روی پارچه در ساعت 15 روز دوازدهم اسفند برگزار می شود.
عبدالمالکی توضیح داد: کهنسال ترین درخت کرمانشاه با ارتفاع 37/7 متر و قطر 8/46 متر در ورودی مجموعه تاریخی طاق بستان، خودنمایی می کند که علاوه بر ارزش ژنتیکی، ارزش فرهنگی و تاریخی هم دارد، به طوری که در فرهنگ عامه به درخت رحمت شهرت دارد.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه ادامه داد: درختان چنار در کشور ما از اهمیت و سابقه تاریخی بالایی برخوردارند و درخت کهنسال تاق بستان پس از چنار هزار ساله ابرقو دومین درخت کهنسال کشور می‌باشد.
وی افزود: در ادبیات عامه این درخت را به دوران ساسانی و افسانه شیرین و فرهاد نسبت می دهند و در ادبیات فولکلور در خصوص این درخت آمده که این درخت را شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در تاق بستان به عنوان یادگاری می کارد.
عبدالمالکی گفت: این درخت در طول تاریخ به نام های مختلفی هم چون دارپهلوان، درخت رحمت و درخت کهنسال طاق بستان نامگذاری شده است و در سال 1388 به عنوان یکی از آثار طبیعی استان به ثبت ملی رسید.
وی در پایان از همشهریان کرمانشاهی برای حضور در این مراسم فرهنگی دعوت به عمل آورد.
3033
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.