این جشنواره با حضور فروغ السادات بنی هاشم مشاور و مدیرکل توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی،  مشیر غفاری مسئول توسعه صنعت زنبورداری کشور و حسین فیروزی معاون هماهنگی استانداری کردستان و مسئولان جهاد کشاورزی و مسئولان شه رستان مریوان در سالن نشاط این شهر برگزار شد.

جشنواره در سه بخش برترین‌های خود را شناخت که برترین تولید کنندگان کمی و کیفی عسل جواد دولابی از کردستان، محمد علی باخور از آذربایجان شرقی و علی موسی‌بیگی از ایلام بودند.

در بخش اصلاح نژاد و پرورش ملکه زنبور عسل نیز محمد توسلی از  کردستان،  اباثت رحمانی از زنجان و رسول قزوینه از کرمانشاه و در بخش تولید ژل رویال نبی‌اله کریمی از زنجان،  برهان تاری از کردستان و بهروز شیرزاد از آذربایجان غربی حائز رتبه‌های برتر شدند.

در این جشنواره تولید کنندگانی از استان های کردستان، آذربایجان شرقی و غربی، همدان،  کرمانشاه و ایلام حضور داشتند.

خانم خاور کریمی، ریبا ویسی، عابد رایگان و سامان محمد نژاد به عنوان تولید کنندگان برتر و موسی شریفی به عنوان زنبوردار نمونه استان کردستان که در برگزاری این جشنواره یاور دست اندرکاران بودند نیز در این مراسم تجلیل شدند.

اولین جشنواره منطقه ای زنبور عسل فرآورده‌های  آن با محورهای معرفی فرآورده‌های این محصول و مزایای آن، نقش صنعت زنبور داری در ایجاد اشتغال پایدار، توسعه صنعت زنبور داری و صنایع جانبی در منطقه، تعامل، هم اندیشی و همکاری هرچه بیشتر زنبورداران منطقه و ترویج مزایای زنبور عسل در گرده افشانی باغات، مزارع و مراتع برگزار شد.

عسل طبیعی کردستان در کشور به لحاظ کیفیت رتبه اول را دارا بوده و توسعه این صنعت با توجه به پتانسیل‌های طبیعی و نیروی انسانی جزء اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی کردستان است.

استان کردستان دارای حدود ۲۳۲ هزار کلنی سنتی و مدرن زنبور عسل است که سال گذشته یک هزار و ۳۵۰ تُن از این محصول تولید و برای ۱۸ هزار نفر نیز اشتغال‌زایی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده بود.

پرورش زنبور عسل برای پنج هزار و ۷۱۲ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد کرده که یک هزار و ۵۷۱ نفر از آنان این حرفه را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده اند.

کردستان با مساحت سرزمینی بیش از سه میلیون هکتار، یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مرتع، ۳۰۰ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مزارع سرزمینی مناسب برای زنبورداری است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.