به گزارش جماران؛ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

در خصوص عملیات بازار باز چند نکته را توضیح می دهم:

1- تا به امروز، چون بانک مرکزی اجازه داد و ستد اوراق دولتی را نداشت، نرخ این اوراق در معاملات بین کنشگران بازار تعیین می شد و بدیهی است که نرخ، شامل درجه ای از هزینه های ریسک و تنزیل بود. با ورود بانک مرکزی و عملیات بازار باز، این هزینه ها کاهش می یابد و نرخ تنزیل بین بانکها نیز در محدوده نرخ سیاست گذاری بانک مرکزی قرار می گیرد.

2- بدیهی است برای انجام عملیات بازار باز به حجمی از اوراق دولتی نیاز است چون، پس از اجرایی شدن این ابزار، هیچ نقدینگی بدون خر ید اوراق به بانکها اعطا نخواهد شد. وجود اوراق شرط لازم این عملیات است، ولی به معنای موظف کردن دولت برای انتشار اوراق نیست. دولت بر اساس نیازهای بودجه ای خود و با توجه به وضعیت چرخه اقتصاد و ضرورت پایداری مالی خود باید به انتشار اوراق دست بزند.

3- هدف اصلی و کلیدی این چرخش سیاستی به عملیات بازار باز و کنترل نرخ سود کوتاه مدت، هدف گذاری و کنترل تورم است. چرا که، تمرکز بر کنترل کل های پولی (ترازنامه بانک مرکزی) در دهه های اخیر، نتوانسته به نحوه پایدار تورم را کنترل کند. بدیهی است، هدف این عملیات اعمال سیاست انبساطی پولی نیست، بلکه تغییر بنیادی کانال انتقال سیاست پولی است. البته، همزمان بانک مرکزی به دنبال سالم سازی ترازنامه بانکها است. هدف اصلی، ثبات اقتصادی است که خود پیش نیاز افزایش رشد بلندمدت اقتصادی است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.