قلعه نویی: تیکی تاکای گواردیولا قدیمی شده/ هنگ کنگ بابرنامه است

امیر قلعه نویی در نشست خبری پیش از بازی ایران مقابل هنگ کنگ به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، در نشست خبری پیش از رویارویی با هنگ‌کنگ اظهار کرد: بازی قبلی بازی بسیار سختی بود، یک بازی قدرتی و جنگنده که متاسفانه یکی دو بازیکن ما مصدوم شدند. همه فکر می‌کنند که فلسطین تیم ضعیفی بود، اصلا چنین چیزی نبود.

او ادامه داد: در رابطه با بازی هنگ کنگ عرض کنم که هنگ کنگ یک تیم بسیار خوب و با برنامه ای است. قطعا این بازی هم سخت است اما خوشحالم که تیم ما هر نفر برای هر مسابقه‌ای آماده است. این خیلی برای ما مسأله مهمی است که بازیکنان ما در قالب تاکتیکی تیم خیلی خوبی هستند، خلاقیت و ابتکار خصوصیات فوتبالیست‌های ایرانی است که باید در طول بازی استفاده کنیم. امیدوارم یک بازی خوبی شود و ما نتیجه لازم را بگیریم.

قلعه نویی درباره اینکه بین مدعیان جام، ایران در نیمه دوم بازی پاس‌های کمتری در نیمه حریف داشته اما بیشترین موقعیت را خلق کرده، گفت: سوال خیلی خوبی است. این بازی تیکی تاکا را آقای گواردیولا در بارسلونا باب کرد و خود همین مربی الان فلسفه بازی‌اش را عوض کرده است. الان در آنالیز جدید شاید اگر هزار پاس بدهید به شما نمره‌ای ندهند، شاید یک پاسی بدهید که چهار بازیکن را از بازی خارج می‌کند که پنج امتیاز می‌گیرد، پس این فلسفه کمی قدیمی شده است. ما باید طوری بازی کنیم که هم مالکیت داشته باشیم و هم سریع هم به فاز حمله برویم. گواردیولا در منچسترسیتی همین کار را انجام می‌دهد. همین فلسفه را من در تیم‌هایم انجام  می‌دهم. وقتی هزار پاس بدهیم ولی خلق موقعیت نکنیم چه فایده. شما با مالکیت باید هر چه سریعتر فضا بگیرید و به سمت خلق موقعیت بروید. این الان فوتبال روز و مدرن دنیا است. این که به عقب برود و ۵۰۰ پاس بدهید نه نمره‌ای می‌گیرید و اگر بازیکن حریف را از بازی خارج نکنید هیچ فایده ای ندارد. الان فلسفه جدید فوتبال این است که ضمن مالکیت داشتن با سرعت بالا خلق موقعیت کنید و به گل برسید.

سرمربی تیم ملی در مورد اینکه اتحاد در تیمش چطور شکل گرفته است، گفت: تیمی می‌تواند موفق باشد که به واقع یک تیم باشد. در گذشته تیم‌هایی حتی در باشگاه‌ها و تیم ملی بودند که شرایط خوبی از نظر بازیکنی داشتند اما تیم نبودند حتی به دسته پایین‌تر هم سقوط کردند. از وقتی در تیم ملی آمدیم سعی کردیم این موضوع را حل کنیم. نه اینکه قبلا نبوده باشد اما با کمک بازیکنان بزرگتر آن را کامل‌ترش کردیم. ببینید در تعویض‌هایی که داشتیم اینطور بوده و در بازی‌های آینده می‌تواند به ما کمک کند. در مصاحبه قبلی هم گفتم اگر مربی صداقت داشته باشد خیلی از مشکلات حل می‌شود. وقتی بازیکن صداقت را از مربی ببیند با کیفیت و قدرت بیشتری برای تیمش بازی می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید