احسان خرسندی در گفت و گو با جی پلاس:

احتمال قهرمانی تیم ملی در آسیا صفر است!/ شاید جیب برخی افراد پُر پول شود!

یک کارشناس فوتبال ایران شانس تیم ملی برای قهرمانی در جام ملت ها را بسیار کم دانست.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ رقابت های جام ملت های آسیا 2023 از روز 22 دی آغاز می شود و تیم ملی فوتبال ایران 24 دی در نخستین بازی خود باید به مصاف فلسطین برود. تیم ملی در حالی به این مسابقات اعزام می شود که انتشار لیست نهایی ملی پوشان در روزهای گذشته انتقادات مختلفی را در بر گرفت؛ از میانگین سنی بالای بازیکنان تا دعوت از برخی بازیکنان و غیبت برخی چهره های دیگر، همگی علامت سوال هایی بود که در ذهن علاقه مندان به فوتبال ایجاد شد.

احسان خرسندی، مربی تیم های فوتبال پایه و بازیکن اسبق پرسپولیس در گفت و گو با سرویس ورزشی جی پلاس، درباره لیست تیم ملی فوتبال برای حضور در جام ملت ها گفت: بی شک لیست تیم ملی هر چقدر هم عجیب باشد، اما ما الان یکی از بهترین تیم های ملی تاریخ خود را داریم که به نظرم در همه پست ها بازیکن های کلیدی داریم که در سطح ملی باشند و در آسیا بتوانند بعد از سال ها ما را به جایگاه برسانند.

او ادامه داد: وضعیت فعلی تیم ملی ما ترکیبی از دو گزاره است؛ هم اینکه آقای قلعه نویی دنبال نتیجه است و نمی تواند از برخی ستاره ها چشم پوشی کند، و هم اینکه ما کسی را نداریم که جایگزین این بازیکن ها کنیم. کافی است نگاهی به تیم های لیگ برتر بیندازید و ببینید آیا کسانی را داریم که از بازیکنان مسنی مانند آزمون و طارمی بهتر باشند که بخواهیم جایگزین آن ها کنیم؟ قطعا کسی را نداریم چون پشتوانه ای نساخته ایم که الان بخواهیم از آن ها استفاده کنیم.

خرسندی با اشاره به نتایج ضعیف تیم های ملی فوتبال ایران در رده های پایه، گفت: تیم ملی جوانان ما با آقای مرفاوی نتیجه ای نگرفت و تیم ملی امید هم با آقای عنایتی به نتیجه خاصی نرسید. وقتی این تیم های پایه نتیجه نگیرند و بازیکن سازی انجام نشده باشد پس چه توقعی است که تیم ملی جوان شود؟ هر کس دیگری هم جای آقای قلعه نویی بود همین روش را در پیش می گرفت چون ما به بازیکنان پا به سن گذاشته خود امید داریم و بازیکن جوانی هم نداریم که بخواهیم به آن ها امید داشته باشیم.

بازیکن اسبق پرسپولیس در پاسخ به این سوال که «با این بازیکنان و شرایط، تیم ایران می تواند جزو مدعیان قهرمانی باشد؟» گفت: در تمام ادواری که در جام ملت ها بوده ایم، از نظر خودمان و نوع فوتبالی که بازی کرده ایم، و از نظر بازتاب در فضای مجازی ما صلاحیت قهرمانی در همه ادوار را داشته ایم اما وقتی پا به بازی ها می گذاریم می بینیم که وضعیت خیلی متفاوت است و تیم های ژاپن و کره و عربستان و... خیلی پیشرفت کرده اند و جهانی فکر می کنند اما ما هم چنان به دنبال این هستیم که آیا در آسیا مدعی هستیم و می توانیم نتیجه بگیریم یا نه؟

خرسندی ادامه داد: با این تفکر هیچ وقت در سالیان اخیر به نتیجه مناسبی نرسیده ایم، امسال هم قطعا جزو شانس های اصلی هستیم. البته دلیل این موضوع نه در برنامه ریزی درست و مربی ایرانی که در پتانسیل فوتبالمان نهفته است. ما همیشه جزو بخت های قهرمانی جام هستیم تا قبل از اینکه به تیم هایی مانند کره، ژاپن یا عربستان بخوریم! اما یک جاهایی به این رقبا می رسیم که صعودمان به فینال و قهرمانی به مشکل می خورد و آن جا تازه می فهمیم فوتبال ما چه قدر نسبت به این کشورها عقب است. روی کاغذ ما جزو تیم های شانس دار جام هستیم اما در دنیای واقعی وضعیت فرق می کند.

او گفت: تیم ملی جوانان در دورانی که آقای مناجاتی سرمربی بود و با 5 گل به فرانسه باختیم، روی خط یکی از برنامه ها می گفت برای ما دعا کنید چون در جهنم هستیم! ما وقتی وارد دور بعد تورنمنت ها می شویم واقعا وارد جهنم می شویم و آنجا دیگر دعا هم کارساز نیست!

بازیکن اسبق پرسپولیس در پایان در پاسخ به این سوال که «در صورت قهرمانی در آسیا آیا فوتبال ایران دچار تغییر و تحول اساسی خواهد شد؟» گفت: حتی در صورت قهرمانی تیم ملی هم اوضاع فرق چندانی نمی کند، فقط شاید جیب برخی افراد پرپول شود و یا مدارس فوتبال رونق بگیرند که منچر به کشف برخی ستاره ها شود اما اگر کار اصولی و اساسی انجام نشود، با قهرمانی آسیا هم دردی دوا نمی شود. البته قهرمانی آسیا خیلی سخت است و بهتر است ما اول منتظر باشیم تا به قهرمانی برسیم، بعد اگر قهرمان شدیم به دنبال بقیه مسائل باشیم اما با این برنامه ریزی، احتمال قهرمانی صفر است. اما با پتانسیلی که فوتبال ما دارد، می توانیم هر حریفی را در آسیا شکست دهیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید