کارشناسی داوری ملوان و پرسپولیس| قرمزها پنالتی طلبکار شدند؟

نظر کارشناسان داوری درباره قضاوت وحید کاظمی در بازی ملوان و پرسپولیس را در ادامه می خوانید.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس،تنها چهار دقیقه از آغاز دیدار ملوان و پرسپولیس در چارچوب رقابت‌های هفته هشتم لیگ برتر گذشته بود که توپ ارسالی بازیکنان پرسپولیس از زمین خودی به افشار صداقت رسید، اما دروازه‌بان ملوان که از دروازه‌ خارج شده بود و بیرون از محوطه جریمه حضور داشت، در شرایطی توپ را در اختیار گرفت که صحنه‌ای مشکوک به هند شکل بگیرد.

در دقیقه ۱۳ مسابقه نیز پس از ارسال توپ به محوطه جریمه ملوان، برخوردی بین حامد نورمحمدی و علی نعمتی شکل گرفت که سرخپوشان اعتقاد داشتند وحید کاظمی، داور مسابقه، باید پنالتی اعلام می‌کرده است.

همچنین در وقت‌های اضافه نیمه دوم امید عالیشاه پس از برخورد با مسعود زائر کاظمین سرنگون شد، اما در شرایطی که انتظار داشت داور در سوت خود بدمد، ضربه دروازه اعلام شد.

 

کارشناسان داوری در گفت‌وگو با ورزش سه به بررسی این صحنه‌ها پرداخته‌اند:

خروج افشار صداقت از دروازه (مشکوک به هند- دقیقه ۴)

محمدرضا ابوالفضلی: در این صحنه علی‌رغم اینکه دروازه‌بان خارج از محوطه جریمه است اما هنگام لمس توپ بدنش را به عقل متمایل و سپس اقدام به گرفتن توپ می‌کند. با این شرایط به طور دقیق مشخص نیست و نیاز است که دوربین کاملا روی خط قرار داشته باشد. تنها شخصی که می‌تواند بر این صحنه مسلط باشد، کمک داور دوم است و با این شرایط باید به نظر ایشان احترام بگذاریم.

محمدحسین ترابیان: از این زاویه مشخص نیست دروازه  داخل محوطه توپ را لمس می‌کند یا بیرون.

ابراهیم میرزابیگی: در چنین صحنه‌هایی دوربین باید روی خط باشد اما به نظر من زمانی که دروازبان توپ را لمس می‌کند، دستش داخل محوطه جریمه است و حتی اگر روی خط هم باشد، هند نیست. بنابراین به نظرم تصمیم داور درست بود.

تورج حق‌وردی: از این زاویه نمی‌توان نظر قطعی داد.

مهدی عالیقدر: علی‌رغم اینکه دروازبان بیرون محوطه جریمه است، اما ظاهراً توپ را داخل می‌گیرد؛ لذا با توجه به تصویر، به نظر کمک داور احترام می‌گذاریم.

 بابک وسیله‌بر: ادامه بازی درست بود. زمان لمس توپ با دست، دروازه‌بان داخل محوطه بود و در بدبینانه‌ترین حالت روی خط محوطه جریمه است که خطوط هم جزء همان محوطه می‌باشد. ناگفته نماند بهترین شخص جهت تشخیص این صحنه کمک داور است.

برخورد حامد نورمحمدی و علی نعمتی (مشکوک به پنالتی- دقیقه ۱۳)

 محمدرضا ابوالفضلی: در صحنه خطایی که منجر به اعلام پنالتی شود، رخ نداد و یک جدال طبیعی برای ضربه به توپ محسوب می‌شود. به این ترتیب تصمیم داور درست بود.

محمدحسین ترابیان: زمانی که مدافع ملوان سر می‌زند، مهاجم پرسپولیس خودش را خم می‌کند و باعث زمین خوردن حریف می‌شود. ادامه بازی تصمیم درست داور بود.

ابراهیم میرزابیگی: مدافع ملوان با پریدن روی بازیکن حریف مرتکب خطا شد و باید یک ضربه پنالتی اعلام‌ می‌شد.

تورج حق‌وردی: مدافع بالاتر از مهاجم پرید و توپ را زد و هیچ خطایی رخ نداد.

مهدی عالیقدر: ادامه بازی تصمیم صحیح بود و هیچ تخلفی صورت نگرفت.

بابک وسیله‌بر: ادامه بازی صحیح بود و خطایی رخ نداده. بازیکن سفید به درستی ضربه سر زد.

برخورد مسعود زائر کاظمین و امید عالیشاه (مشکوک به پنالتی- دقیقه 1+90)

محمدرضا ابوالفضلی: در این صحنه مدافع ملوان مرتکب هیچ خطایی بر روی مهاجم پرسپولیس نشد و کاملا صحیح توپ را دفع کرد و در ادامه هم توپ به پای مهاجم برخورد کرد و به بیرون رفت. بنابراین ضربه دروازه به درستی از سوی تیم داوری اعلام شد.

محمدحسین ترابیان: با توجه به حرکت توپ به نظر می‌رسد تصمیم داور درست است. مدافع اول به توپ ضربه می‌زند و بعد به پای مهاجم برخورد می‌کند و به اوت می‌رود.

ابراهیم میرزابیگی: اعلام ضربه دروازه از سوی تیم داوری درست بود. ضمن اینکه برخورد هم بیرون از محوطه جریمه شکل گرفت و اگر خطا بود هم پنالتی نبود.

تورج حق‌وردی: خطا توسط مدافع صورت گرفت ولی بیرون از محوطه جریمه بود و خطای پنالتی محسوب نمی‌شد‌.

مهدی عالیقدر: مهاجم قبل از اینکه به توپ برسد اقدام به سرنگونی خود به داخل محوطه می‌کند و بنابراین تصمیم داور مبنی بر ادامه مسابقه صحیح است.

بابک وسیله‌بر: توپ با پای مدافع بیرون رفت و باید ضربه کرنر اعلام می‌شد. تکل و برخورد جزئی نیز بیرون محوطه جریمه بود

دیدگاه تان را بنویسید