افشای پیشنهاد عجیب استقلال به دستیار نکونام!

سرمربی استقلال اعلام کرد به دستیارش اعلام شده که در این تیم، دستیار مربی خارجی شود!

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، جواد نکونام سرمربی استقلال در برنامه فوتبال برتر در خصوص شرایط تیم استقلال، گفت: واقعیت این است که بعد از استراحت به خاطر وقفه لیگ تصمیم به صحبت نداشتم. نقل و انتقالات تمام شده و هرچه سعی کردیم شرایط را مهیا کنیم، نشد. باید از حق خودم و هواداران دفاع کنم. اگر حرفی می‌زنم به خاطر تیمم و هواداران است. مشکلی با کسی نداریم ولی با اتفاقاتی که افتاد باید صحبت‌‌هایی انجام بدهم.

وی افزود: خطیر مدیر جوانی است و در اولین باشگاه، در باشگاه بزرگی است و می‌خواهد موفق شود. با لیستی که به او دادم اگر از اوا می گفت بدهی داریم و نمی‌توانیم بازیکن بگیریم هیچ اتفاقی پیش نمی‌آمد. قرار بود صداقت داشته باشیم و کار را جلو ببریم. مشکلی با هم نداریم. بحث مالی وجود دارد که او باید تعهداتش به بازیکنان را انجام بدهد. حتی به جایی رسیدیم که گفتم با همین بازیکنان ادامه می‌دهیم اما دلخوریم از این است که نمی‌توانیم بازیکن بگیریم.

 

۵  میلیارد از قراردادم را کم کردم، ۱۰میلیارد دیگر هم کم می‌کنم

سرمربی استقلال گفت: در جلسه‌ای که داشتیم گفت بازیکن می‌گیریم. خارجی هم می‌گیریم ولی وقتی بازیکن را می‌بینم، چندین بار با او صحبت می‌کنیم بعد می‌گویند بازیکن نمی‌توانیم بگیریم و پول نیست یعنی اتفاقی دارد می‌افتد. عمرم را در این فوتبال گذراندم و هرکسی کاری کند می‌فهمم. او می‌گوید مشکلات را درک نمی‌کنم اما درک کردم که قراردادم را ۵ میلیارد کم کردم. حتی حاضر شدم به خاطر یک کار دیگر ۱۰ میلیارد دیگر هم کم کنم. هنوزم سر حرفم هستم. فقط بحث بازیکن است و من موفقیت تیم را می‌خواهم.

سقف قرارداد را فقط استقلال رعایت می‌کند

وی افزود: خطیر هم می‌خواهد برای شرایط مالی، آنچه خودشان برای باشگاه صلاح می‌دانند مانند سقف قرارداد که هیچ کس رعایت نمی‌کند را ما رعایت کنیم. الان شرایط ما را کدام باشگاه لیگ برتری دارد؟ تیم‌هایی که نیاز نیست من بگویم. بازیکنان ما از سال قبل حداقل هنوز ۴۰درصد طلبکار هستند. امسال قراردادهای کادر و بازیکنان پرداخت نشده، گله و صحبتی نداشتیم ولی در مورد بازیکن هواداران از من توقع دارد. نتیجه می‌خواهد. در مورد یک تیم بزرگ صحبت می‌کنیم نه تیم معمولی، نتیجه هم به ساق پای بازیکنان بستگی دارد. در فوتبال بازیکن نتیجه را تعیین می‌کند. مربی تا یک جا هست. خطیر گفت استقلال اگر شرایط خوبی داشت به من و شما نمی‌دادند ولی اینطور نیست. به من می‌دادند. ۳سال قبل هم با استقلال مذاکره کردم. پارسال هم تا پای قرارداد با آجورلو رفتم ولی با تعهدی که به فولاد داشتم و شرایطی که بود ترجیح دادم آنجا بمانم. واقعا همکاری با آجورلو را اشتباه کردم از دست دادم. 

۳ سال پیش می‌خواستند استقلال را به من بدهند

نکونام تصریح کرد: آجورلو قبلا مدیر من بوده، دوست من است و در این فوتبال زحمت کشیده ولی من ۳ سال پیش برای استقلال صحبت کردم. دوست ندارم اسم کسی را بیاورم.  پارسال هم همینطور بود. خطیر گفت خارج از چارچوب حرف بزنم جریمه می‌شوم. همه صحبت من در چارچوب فوتبالی است ولی او قبل، وسط و بعد بازی علیه من حرف نزند و انتظار نتیجه داشته باشد. نتیجه با بازیکن باید بگیرم. او می‌گوید نتیجه هم نگرفتی کارهایی می‌کنیم. پس اینکه تیم چهاردهم یا پنجم ششم شود پشت نکونام هستیم به نتیجه بستگی دارد. نگوییم تیم پنجم یا جهاردهم شود فرقی نمی‌کند. اگر هم اینطور است واقعاً ممنونم که حمایت می‌کند. دوست دارم در طول فصل این حمایت را ببینم ولی از آن طرف هم به مربی من بگویند بیا دستیار مربی خارجی شو، این‌ها تناقض است. من هم می‌توانم خیلی راحت دروغ بگویم. اگر غیر از راست می‌گویم بیایند بگویند درست نبوده است.

خطیر حق ندارد از مربیان دیگر در مورد بازیکن من سوال کند

وی با اشاره به مشورت مدیریت با یک مربی خارجی، گفت: من بازیکن معرفی کردم رفتند از استراماچونی یا کمکش استعلام گرفتند. استراماچونی محترم ولی اصلاً نمی‌داند من چه می‌خواهم. شاید بازیکنی بخواهم که قدش ۱.۲۰ باشد او با قد ۱.۸۰ بخواهد. شاید راست پا بخواهم. اصلاً او کاره‌ای نیست که در مورد من نظر بدهم. اصلاً خطیر به چه حقی از فرد دیگری سوال کرده، نظر فنی را من می‌دهم. اصلا حق ندارند سوال کنند من نظر می‌دهم که به تیم من بیاید. بد یا خوب باشد من جواب می‌دهم. استعلام‌های فنی را خودم گرفتم و مسئولیتش با من است.

نکونام افزود: من سرمربی تیم هستم. پس شما هنوز با مربیانی در ارتباط هستید که از آن‌ها در مورد بازیکن سوال می‌کنید. بحث فنی با من است. بازیکنانی که در تیم هستند مورد تایید من هستند. کسی نمی‌تواند به من بگوید خوب هستند یا نه، این‌ها باعث ناراحتی می‌شود. باعث می‌شود من با این همه تجربه و سابقه کاری، بیاییم بگویم چرا این اتفاقات می‌افتد. چرا روز بازی اتفاقاتی می‌افتد که من فکرهایی برخلاف استقلال کنم و ذهن من به هم بریزد.

خطیر در ابتدا نگفت نمی‌توانیم بازیکن بگیریم

سرمربی استقلال در مورد اینکه آیا هنگام قبول مسئولیت این تیم به شرایط آگاه بوده، گفت: همیشه شرایط باشگاه استقلال را می‌دانستم. سالی که از لالیگا آمدم کاپیتان اوساسونا و تیم ملی بودم. وقتی به استقلال آمدم این شرایط را داشتم. از بالاترین لیگ دنیا به استقلال آمدم. هنوز هم طلبکارم ولی مشکلی ندارم. بحث مالی با استقلال ندارم. از روز اول این را از مدیریت خواستم که تیمی قابل احترام ببندیم تا در لیگ برای استقلال بجنگیم. لیستی دادم اما خطیر نگفت نمی‌توانیم بازیکن بگیریم. دلخوری اینجا پیش نیامد.

قرار شد بجای ۴ بازیکن، ۲ بازیکن با پول کمتر بگیریم

نکونام تصریح کرد: خطیر می‌خواهد باشگاه ما سقف را رعایت کند. صحبتی داشتیم قرار شد بجای ۴ بازیکن ۲ بازیکن بگیرم. حتی با مبلغ کمتر از آن ۴ بازیکن، از دست دادیم و قرار شد این کار انجام شود. به خودش هم گفتم ولی دفاعیه‌اش سقف قرار داد است که بودجه نداشتیم. ۵ - ۴ روز با بازیکنان مد نظر صحبت کردم و فیلم دیدیم. او گفت نمی‌توانیم بازیکن بگیریم. از آن موقع مشکلات متاسفانه به وجود آمدند وگرنه همه چیز خوب بود. کارمان را انجام می‌دادیم.

هرطور فکر کنید با روح و روان من و تیم بازی شد

وی افزود: گفتم چند روز وقت گذاشتم بازیکن بگیرم. این بازیکنان را هم می‌گویید نه! اگر یک ماه قبل ۲ بازیکن خارجی می‌گرفتیم الان مشکلی نبود. الان نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده است. فکر کنم از آسمان پول ریخته و گفتند بروید بازیکن بگیرید. الان هم شرایط یک ماه پیش است و چیزی عوض نشده است. هرطور فکر کنید با روح و روان همه ما بازی شد. در فصل بدنسازی و پیش فصل، تمام تمرکزم روی تیم است. امسال تنها سالی است که هیچ تمرکزی روی تیمم نداشتم.

مدیر من کاری که می‌خواستم را نتوانست انجام بدهد 

نکونام گفت: مشکلاتی برایم پیش آوردند که باورم نمی‌شود.  یک ماه پیش گفتند بازیکن نگیر الان می‌گویند ۲ بازیکن خارجی بگیر! این چه کاری است؟ روح و روان تیم و بازیکن را به هم ریختند. ما می‌خواهیم حرف بزنیم می‌گویند تیم به حاشیه می‌رود. هفته قبل حرف نمی‌زدید. می‌دانم دغدغه مدیر باشگاهم، باشگاه است ولی نتوانسته کاری که می‌خواهم انجام بدهد. 

وی افزود: برای مربی باید بازیکن می‌گرفته، سقف قرار داد بود، بودجه یا اسپانسر نداشتیم من نمی‌دانم ولی الان ۲ بازیکن می‌توانیم بگیریم. یکی را گرفتیم و دومی هم بازیکنی نیست بگیریم. بازیکن خوب بخواهیم که همین الان در لیگ ایران بازی کند، نیست. بازیکن خوب اروپایی بیرون نمی‌ماند اگر هم باشد سخت است. بازیکنی در استقلال بتواند بازی کند واقعاً کم است.

قسم جلاله خوردند که برزگر بازیکن استقلال است

سرمربی استقلال در مورد اینکه پیرامون بازبکنانی مانند آریا برزگر و سعیدی فر ۲روایت وجود دارد، گفت: خدا ناظر اعمال ما است و هواداران هم خودشان قضاوت می‌کنند. می‌توانید از خود برزگر سوال کنید. با حجت کریمی، بازیکن و بازیکن نشستم قرارداد بستیم. وقتی خطیر آمد قرارداد جدید بست. بازیکن یک ماه تمرین کرده و رفته، قسم جلاله خوردند که بازیکن ما است و شکایت می‌کنیم. باید برگردد. روز بازی گفتم قراردادش ثبت شده و کارش را گرفتند. تا همان لحظه انکار می‌کردند. گفتیم بیانیه بدهید که این کار اشتباه بوده، شکایت کنید، نکردند. بعد صحبتی کردند که خصوصی است و پیش خودم نگه می‌دارم ولی بازیکن رفت. چیزهایی هست که نمی‌توانم بگویم؛ خانوادگی است.

وی افزود: خطیر می‌توانست به عنوان مدیرعامل باشگاه جواب نمی‌داد یا جواب دیگری می‌داد نه اینکه بگوید با اجازه من (نکونام)، خودم می‌گویم بازیکن عراقی را می‌خواستم ولی وقتی گفتند پول نیست گفتم بفرمایید! وقتی برای برزگر پول نیست برای او هم نیست و باید برود.

برای رفتن بازیکن زیر ۲۳ سال هزار تومان هم نگرفتیم

نکونام گفت: گفتم اگر پول است خارجی‌های مرا بگیرید و اگر نیست او هم برود‌. خطیر درست گفت‌ و من بازیکن عراقی را می‌خواستم اما چیزی را نمی‌گویم که بعدش بگویم اینجوری نبود‌‌. آریا برزگر را می‌خواستم و خودشان هم می‌دانند. با افرادی که در آن جلسه بودند صحبت کردیم و قسم خانواده‌شان را خوردند که او برمی‌گردد اما رفت‌. وضعیت سعیدی‌فر هم کاملا مشخص است‌. از بازیکن زیر ۲۳ سال هزار تومان نگرفتیم و به تیم دیگری رفت. اتفاقی افتاد که اصلا دوست ندارم درموردش صحبت کنم زیرا در شخصیت خودم نمی‌دانم. گذشته و اصلا دوست ندارم صحبت کنم.

چرا گوستاوو بلانکو را نیاوردند و الان آوردند‌؟

وی درمورد وضعیت رانگلو جانگا که مدتی در ایران حضور داشت، توضیح داد: لینک بازیکن را برای من فرستادند و مطابق وظیفه‌ام و از آنجایی که دنبال بازیکن خارجی بودم، نوشتم این خوب بود و شرایطش موجود است اما گفتند نکونام گفته جانگا را بیاورید. بازیکنی که درموردش نامه رسمی دادم و همه رزومه‌اش را فرستادم برای من نگرفتند. بازیکنی که از بین ۲۰ نفری که برای من فرستادند گفتم خوب است به تهران آمد. من هم گفتم پول نیست دیگر! چرا گوستاوو بلانکو را نیاوردند و الان آوردند‌؟

باشگاه باید بازیکنی که من تایید می‌کنم را بگیرد

سرمربی استقلال تاکید کرد: من بازیکن می‌خواهم و باشگاه باید بازیکنی که من تایید می‌کنم بگیرد. اگر نیاز است نامه بدهم می‌دهم. اگر نیاز است تلفنی حرف بزنم این کار را انجام می‌دهم. با سرپرست تیم هم که خدا را شکر ارتباط خوبی داریم‌. اگر نیاز است کاری انجام بدهم اعلام کنند. در فوتبال اسپانیا و کشورهای عربی بازی کرده‌ام. آنجا هم مربی ما می‌نشیند و می‌گوید هافبک یا دفاع راست می‌خواهم. باشگاه هم بازیکن را می‌بیند و گلچین می‌کند. به مربی می‌گوید این نفرات هستند و هر کدام را می‌خواهی بردار. در باشگاه اوساسونا این اتفاق افتاد یا خود مربی فلان بازیکن را می‌بیند و می‌گوید او را بین چند بازیکن انتخاب می‌کنم. 

نکونام تاکید کرد: در ایران حتی باید مربی با بازیکن صحبت کند. خودم با پدر و برادر بازیکن صحبت کردم تا به استقلال بیاید اما در نهایت باید من تایید بدهم. الان که دیگر نقل و انتقالات تمام شد اما خواهش می‌کنم برخی مسائل را بدتر کنید.

با سامسونت پر از پول می‌خواستند من را از استقلال ببرند 

نکونام در مورد اینکه اگر به گذشته برگردیم پیشنهاد حجت کریمی را قبول می‌کرد و به استقلال می‌آمد، اظهار داشت: شک نکنید. ۱۰ سال دیگر هم این اتفاق بیفتد قبول می‌کنم. عاشق استقلال هستم. کسانی که با ما بزرگ شدند می‌دانند من و خانواده‌ام چقدر استقلالی هستیم. از کاپیتانی اوساسونا با اینکه قرارداد ۲ ساله داشتم و می‌توانستم حتی مربی این تیم شوم، گذشتم و به استقلال آمدم. پولی هم که گرفتم فتح الله زاده می‌تواند شهادت بدهد. او می‌داد سال بعد یک باشگاه با سامسونت پراز پول به فدراسیون فوتبال آمد تا من را از استقلال ببرند، با وجود مشکلاتی که برایم پیش آمده بود نرفتم. صدبار دیگر هم اینکار را می‌کنم. در فوتبال‌ پله‌ای بالا آمدم و زحمت کشیدم. در مربیگری یک شبه نیامدم. مطمئمن باشید بازهم اینکار را می‌کنم. این سختی‌ها برای من که سختی زیاد دیدم، مشکلی نیست ولی نمی‌توانم یک‌سری چیز‌ها را تحمل کنم. نمی‌توانم حرفی بزنم و بعد بگویم نه من نگفتم. 

من نتیجه نگیرم استقلال نتیجه نمی‌گیرد 

وی در پاسخ به این سوال که چندبار اعلام کرده برخی دوست ندارند در استقلال باشد و آیا از داخل باشگاه به تیم ضربه می‌زنند، عنوان کرد: ضرر این صحبت‌ها برای استقلال و هواداران است. الان من سرمربی استقلال هستم. اگر دوست دارند من نتیجه نگیرم استقلال نتیجه نمی‌گیرد. موفق نشود هوادار ناراحت می‌شود. استقلال همیشه استقلال است ولی هوادار توقع دارد. بنشیند نگاه کند حداقل ۵ تیم بالای سقف خرج کردند؟ بعد ما بگوییم سقف را رعایت می‌کنیم. همه چیز مشخص است. شما قبول دارید تیم‌ها سقف را رعایت کردند؟ 

یک بازیکن پیشنهاد ۲۵ میلیاردی ما را قبول نکرد 

نکونام تصریح کرد: به بازیکنی پیشنهاد ۲۵ میلیاردی دادیم نیامد. نمی‌دانم با چقدر به تیم دیگری رفته چون در سازمان لیگ کسی برای من چیزی نمی‌فرستد ولی به تیم ما نیامد. شما فکر‌می‌کنید با پول کمتر رفته؟ ملی پوشان تیم‌های دیگر ۱۵ میلیارد می‌گیرند؟ این حرف‌ها را به من حداقل نگویید. عمرم در فوتبال بوده، سطح بالا نبودم ولی فوتبال بازی کرده‌ام. نمی‌توانیم کلک بزنیم! چیزهایی مشخص است. ناراحت می‌شوم که نمی‌توانم از حق هوادار و تیم دفاع کنم. چرا نباید بازیکن داشته باشم؟ بیایید وضع تمرین ما را ببینید. ۱۴ نفر با ۲ بازیکن زیر ۲۳ سال هستیم. یک طرف تمرین کیفیت در حد بزرگسالان و یک طرف کیفیتش پایین تر است. کیفیت این تمرین را چطور بالا ببرم؟

 

دیدگاه تان را بنویسید