داورزنی: از مسابقات انتخابی نمی توانیم سهمیه المپیک بگیریم!

رئیس فدراسیون والیبال از شانس کم تیم ملی برای کسب سهمیه از مسیر انتخابی، و تلاش برای حفظ رنکینگ جهانی گفت.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ محمدرضا داورزنی در مورد شرایط تیم ملی والیبال بعد از نایب قهرمانی آسیا اظهار داشت: اتفاقات خوبی در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی ارومیه رقم خورد و مسابقات با استاندارد بالایی برگزار شد. تیم ملی به لحاظ رضایت‌مندی، در ماه‌های اخیر، خوب بازی نمی‌کند، ولی والیبال اُفت نکرده است. ایران در رده سنی پایه، حرف اول را در جهان می‌زند و بازیکنان زیادی منتظر هستند تا به تیم ملی بزرگسالان اضافه شوند.

رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: زمانی که ولاسکو به ایران آمد، نتایج تیم ملی در سال‌های اول و دوم خوب نبود و نتایج مطلوب در سال‌های بعدی به دست آمد. ما نواسانی داشته و داریم، ولی در حال حاضر جزو 10 تیم برتر جهان هستیم.

داورزنی تصریح کرد: ژاپن در هفت سال گذشته روی موضع خاصی ایستاد و در نهایت با فیلیپ بلن، نتایج فوق‌العاده‌ای گرفت. ما به مربیان خارجی قرارداد 2+2 سال پیشنهاد دادیم، پس باید این فرصت را به مربی داخلی هم می‌دادیم.

وی درباره کادر فنی تیم ملی والیبال تصریح کرد: نظر سرمربی برای ما نظر اول است. بهروز عطایی دنبال دستیار خارجی از بین مربیان خوب جهان بود و در گام نخست از توتولو، استفاده کرد، ولی تعامل لازم بین آنها ایجاد نشد. در ادامه دو مربی لهستانی به کادر فنی اضافه شدند. در جریان لیگ ملت‌ها، اتفاقات و مشکلات زیادی برای تیم ایران از جمله مشکل ویزا به وجود آمد و ما مسابقات را با 10 شکست و دو پیروزی به پایان بردیم.

داورزنی به ایجاد هجمه علیه تیم ملی اشاره کرد و یادآور شد: جان اسپراو از سال 2008 سرمربی تیم ملی آمریکاست و ما بارها تیم ملی آمریکا را شکست داده‌ایم، ولی اتفاقی برای این تیم نیفتاد. در مقابل، تیم ملی لهستان در سال‌های اخیر، بارها تغییر سرمربی داشته است. فشار افکار عمومی در لهستان و آمریکا اصلاً قابل مقایسه نیست. همه از تیم ملی ایران ناراضی هستند ولی باید همه مسائل و مشکلات اطراف تیم ملی را هم در نظر گرفت. گاهی اتفاقاتی می‌افتد که دست فدراسیون و کادر فنی را می‌بندد. برای مثال ما می‌خواستیم تیم ملی قبل از مسابقات قهرمانی آسیا با بلژیک و اسلوونی باز کند، اما شرایط مهیا نشد.

رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: من با برخی مربیان دنیا برای حضور در کادر فنی تیم ملی صحبت کردم اما برخی با تیم‌های باشگاهی خود قرارداد داشتند و برخی هم نمی‌خواستند کمک مربی باشند. باخت ایران مقابل ژاپن اصلاً قابل دفاع نیست ولی آینده والیبال ایران روشن است و برای هفت هشت سال آینده، بازیکنان زیادی برای اضافه شدن به تیم ملی داریم.

محمدرضا داورزنی که با برنامه ورزش و مردم گفت‌وگو می‌کرد، در مورد کسب سهمیه المپیک گفت: مردم نگران کسب سهمیه المپیک هستند. ما در این شرایط، مجبور هستیم تیم اصلی را به بازی‌های آسیایی اعزام کنیم، چون مدال والیبال برای کاروان ایران مهم است. در بازی‌های آسیایی ما حق استفاده از 12 بازیکن و برای مسابقات انتخابی المپیک، حق استفاده از 14 بازیکن را داریم.

وی ادامه داد: کسب سهمیه المپیک از مسابقات انتخابی برای ایران، اتفاق نخواهد افتاد و شاید احتمال تحقق آن 20 درصد باشد. هدف ما این است که جایگاه خود را در در رنکینگ جهانی حفظ کنیم و همچنان در بین 10 تیم برتر جهان باقی بمانیم تا از این طریق به المپیک برسیم. چهار تیم از رنکینگ به المپیک می‌رسند که ایران در حال حاضر جزو آنهاست. پس اگر ژاپن از مسابقاتی که میزبان آن است سهمیه المپیک بگیرد به نفع ماست.

داروزنی در مورد احتمال بازگشت سعید معروف یه تیم ملی گفت:‌ بعید است سعید معروف یه تیم ملی برگردد. او بسیار باهوش است و می‌تواند مربی خوبی در آینده باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید