معرفی "ریکاردو ساپینتو" گزینه اصلی سرمربی گری استقلال

ریکاردو ساپینتو مربی پرتغالی گزینه اصلی سرمربی گری استقلال است و اگر اتفاقات عجیب رخ ندهد او به عنوان مربی فصل آینده مدافع عنوان قهرمانی معرفی می شود.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، "ریکاردو مانوئل آندره سیلوا سا پینتو" پرتغالی گزینه اول نیمکت استقلال در فصل بیست و دوم است؛ مربی پرحاشیه ای که سابقه حضور در لیگ های پرتغال، برزیل، صربستان، ترکیه، لهستان و بلژیک را دارد.

ریکاردو ساپینتو سابقه کاپیتانی تیم اسپورتینگ لیسبون پرتغال را دارد و دو مقطع هم در این تیم سرمربی گری کرد.

ساپینتو بعد از پرتغال راهی اسپانیا و رئال سوسیداد شد که بدترین اتفاق دوران ورزشی این بازیکن رخ داد و او در 27 سالگی دچار مصدومیت وحشتناکی شد و بیش از یک سال از میادین دور بود.

ساپینتو سپس در 31 سالگی مجددا دچار مصدومیت شد و به این فکر افتاد که دوره های مربیگری را در یوفا بگذراند. پس از اتمام دوران ورزشی، او تقریبا تمام دوره های مربیگری را پاس کرده بود. ساپینتو سپس به سمت رشته ارتباطات تجاری (Business Communication) رفت و در حین دریافت مدارک آن، توانست کارشناسی ارشد خود در مارکتینگ و مدیریت ورزشی از دانشگاه لیسبون را نیز دریافت کرد. مسئله ای که نشان دهنده این است، سرمربی جدید آبی ها فرد تحصیل کرده ای به شمار می رود.

پس از اینکه ساپینتو قصد داشت تا وارد دنیای مربیگری شود، از طرف اسپورتینگ پیشنهاد همکاری دریافت کرد. باشگاهی که در 2 مقطع برای آن توپ زده بود. او ابتدا جزو اعضای هیئت مدیره اسپورتینگ بود و سپس به عنوان سفیر باشگاه در اروپا معرفی شد. پس از آن ساپینتو اعلام کرد که اینگونه پست های مدیریتی باب میل او نیست و قصد دارد کنار زمین به فعالیتش ادامه دهد و وارد عرصه مربیگری شود.

یکی از افراد مورد علاقه ساپینتو، آقای خاص دنیای فوتبال است. او اعتراف کرده که بابت عدم حضور در تیم های ژوزه مورینیو، تا همیشه حسرت می خورد. در بازه ای که آقای خاص هدایت اینتر را برعهده داشت و با کسب سه گانه دوران طلایی را برای نراتزوری رقم زد، ساپینتو به دعوت مورینیو به مدت یک هفته راهی میلان شد و از تمرینات اینتر میلان نت برداری می کرد.

پس از جدایی ژوزه از اینتر و سفر او به مقصد اسپانیا، ساپینتو باز هم این فرصت را داشت تا به کمپ تمرینی رئال مادرید رفته و تمرینات هموطنش را از نزدیک ارزیابی کند. ساپینتو رابطه فوق العاده ای با مورینیو داشته و همواره این سرمربی مطرح را تمجید کرده است. او می گوید که آقای خاص دنیای فوتبال استعداد فوق العاده ای در بازی خوانی حریف و آماده سازی تیم هایش برای هر مسابقه دارد.

ساپینتو می گوید که از پپ گواردیولا و مائوریتسیو ساری نیز بسیار تأثیر گرفته است و به پویایی هجومی تیم های این دو سرمربی علاقه داشته و عطش آنها برای کنترل حریف در تمامی ابعاد بازی را می پسندد. از علایق این سرمربی نیز می توان به بازی مالکیت محور اشاره کرد. ساپینتو دوست دارد بازیکنان در پوزیشن های مختلفی حضور داشته و به صورت مرتب لایه های ساخت بازی را در حین 90 دقیقه ایجاد کنند. او در تمام تیم هایش تلاش کرده که این مسئله را در زمین پیاده کند. خود ساپینتو در این خصوص گفته است که ایده فوتبالی من، دربرگیرنده کنترل بازی خودمان است.

یکی از مواردی که او به آن افتخار می کند، ساخت تیم های رقابتی در کشورهای مختلف است. چالشی ترین تجربه سرمربی جدید استقلال، کار در لژیا ورشو لهستان بود. او اعتقاد دارد کار کردن به عنوان خارجی در این کشور سخت و دشوار است چرا که لهستانی ها به ایده های خودشان اعتقاد دارند. به گفته ساپینتو تجربه او در عربستان خیلی افتضاح بوده به این دلیل که شرایط در آنجا بسیار بد و غیرحرفه ای بوده است. به گفته این مربی او در عربستان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و در نهایت خیلی زود این کشور را ترک کرد.

او در بازگشت به پرتغال و تیم سنتی بلننسس توانست آنها را برای اولین بار در تاریخ باشگاه به لیگ اروپا برساند که هم از لحاظ فوتبالی و هم از نظر اقتصادی برای این باشگاه دوران خوبی بود. ساپینتو در ادامه هدایت براگا را برعهده گرفت و در لیگ اروپا و در قیاس با پورتو و اسپورتینگ که آنها نیز در آن مقطع در اروپا حضور داشتند، نتایج بهتری کسب کرد. او با براگا در مرحله گروهی لیگ اروپا شکست ناپذیر بود.

پس از اینکه ساپینتو جام حذفی بلژیک را با استاندارد لیژ کسب کرد، در میان مربیان برتر این کشور قرار گرفت. او می گوید نکته ای که همیشه برایم جای سوال دارد این است که چرا پس از کسب قهرمانی در بلژیک، پیشنهادات خوبی از تیم های اروپایی دریافت نکردم.

حالا این سرمربی پرتغالی پس از تجربه تلخ فصل گذشته با موریرنسه که با سقوط به دسته پایین تر همراه شد، امیدوار است بتواند خاطرات بد گذشته را در ایران پاک کرده و استقلال را یک بار دیگر به عنوان قهرمانی لیگ برتر برساند.

  • يك دوست ارسالی در

    سلام، پين خيلي بهتر ميتوانست در كنار يك مربي ايراني به استقلال كمك كند. اين مربي هم نيامده خواهد رفت و شرايط تبادل پول او هم ممكن است سالها پنجره انتقالات استقلال را ببندد.....

  • علی ارسالی در

    شیش ماه هم دوام نمیاره

دیدگاه تان را بنویسید