مشکل حقوقی برای شروع فصل آینده فوتبال ایران!

مدیر کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ می گوید با توجه به پایان نیافتن فصل گذشته، امکان اعلام زمان پنجره نقل و انتقالات فصل جدید وجود ندارد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، در حالی که تیم های لیگ برتری برای فصل جدید آماده می شوند و مربی و بازیکنان خود را انتخاب می کنند، یکی از مدیران سازمان لیگ می گوید با توجه به پایان نیافتن مسابقات (به علت برگزاری نشدن دو بازی در هفته پایانی و عدم تصمیم گیری سازمان لیگ) نمی توان تاریخی برای پنجره نقل و انتقالات فصل جدید مشخص کرد!

ایسنا نوشت: لیگ بیست و یکم با برگزار نشدن دو دیدار نساجی - تراکتور و صنعت نفت - هوادار نیمه‌کاره به پایان رسید و این موضوع باعث شد که فصل نقل و انتقالات لیگ بیست و دوم تحت الشعاع قرار بگیرد.

فریبرز محمودزاده، مدیر کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ فوتبال درباره زمان شروع نقل‌وانتقالات اظهار کرد: ابتدا باید تعریفی از فصل فوتبالی داشته باشیم. شروع یک فصل از زمان زدن سوت آغاز نخستین بازی هفته اول است و پایان آن، زمان زده شدن سوت پایان آخرین دیدار هفته سی‌ام است. با این حال در لیگ بیست و یکم، سوت آخر زده نشده و در نتیجه فصل به پایان نرسیده است.

او افزود: دورنمای ما پیش از تغییر در برنامه هفته‌های پایانی این بود که فصل نقل و انتقالات را نهم خرداد، یک روز پس از پایان لیگ برتر آغاز کنیم. در ادامه پایان هفته سی‌ام به پنجشنبه، دوازدهم خرداد موکول شد که بر اساس آن، قرار شد شانزدهم خرداد، پس از پایان تعطیلات، شروع نقل و انتقالات باشد. حتی به این دلیل که تمام مراحل نقل و انتقالات از طریق اتوماسیون انجام می‌شود، الزامی بر شروع نقل و انتقالات در روز غیرتعطیل نبود. در نتیجه می‌توانستیم نقل و انتقالات را در تاریخ ۱۳ خرداد شروع کنیم.

مدیر کمیته نقل و انتقالات ادامه داد: لیگ برتر در هفته پایانی دچار چالشی شد که دو مسابقه آن (نساجی - تراکتور و صنعت نفت - هوادار) برگزار نشد. برگزار نشدن این دو مسابقه به معنای زده نشدن سوت پایان لیگ بیست و یکم است. درباره دو دیداری که برگزار نشد، دو تیم (نساجی و تراکتور) حاضر بودند و شرایط برگزاری بازی در محل وجود داشت اما بازی برگزار نشد، در نتیجه کمیته انضباطی باید درباره این دو دیدار تصمیم‌گیری کند. در حال حاضر هر دو تیم مدعی هستند و خودشان را محق می‌دانند.

محمودزاده گفت: این پرونده چون طرف دعوا دارد، باید منتظر رای کمیته انضباطی بمانیم. پرونده دیدار نساجی - تراکتور با پرونده‌ای که یکی از تیم‌ها در زمین بازی حضور پیدا نمی‌کند، متفاوت است چرا که در آن موارد، رای کمیته انضباطی را می‌توان حدس زد. مثلا سه دیدار هفته پایانی لیگ یک (مس شهر بابک - استقلال خوزستان، پارس جنوبی - شهرداری آستارا و استقلال ملاثانی - آرمان گهر) به خاطر حضور پیدا نکردن تیم‌های مهمان برگزار نشد، به همین خاطر رای کمیته انضباطی قابل پیش‌بینی بود که در نهایت کمیته انضباطی استقلال خوزستان، آرمان گهر و شهرداری آستارا را ۳ بر صفر بازنده اعلام کرد و ۳۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی و ۳ امتیاز منفی برای فصل آینده لیگ یک برای این سه تیم در نظر گرفت.

او در جمع‌بندی صحبت‌هایش بیان کرد: در نتیجه چون سوت پایان لیگ بیست و یکم زده نشده، پس نمی‌توان زمان نقل و انتقالات را اعلام کرد چرا که زمان نقل و انتقالات فصل جدید نمی‌تواند در فصل قبلی باشد و این خلاف آیین‌نامه‌های نقل و انتقالاتی فیفاست.

مدیر کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا شروع نشدن نقل و انتقالات لیگ برتر روی لیگ یک هم تاثیرگذار است، توضیح داد: هیچوقت نقل و انتقالات لیگ یک زودتر از لیگ برتر آغاز نمی‌شود چرا که قرار است سرریزهای لیگ برتر به لیگ یک بیایند. ما باید منتظر مشخص شدن آغاز نقل و انتقالات لیگ برتر باشیم تا با فاصله چند روز تا یک هفته، نقل و انتقالات لیگ یک را شروع کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید