خیز باند سعودی-اماراتی برای کنار زدن تیم های ایرانی از لیگ نخبگان

گزارش‌ها حاکی از آن است پروژه کنار زدن باشگاه‌های ایران از «لیگ نخبگان» در آسیا استارت خورده است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا، هفته گذشته خبر از تاسیس یک تورنمنت جدید داد. رقابت های موسوم به لیگ نخبگان و شبیه به سوپر لیگ اروپا که قرار است درآمدزایی بیشتری برای تیم های قاره کهن داشته باشد.

فارس نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا هفته گذشته یک جلسه سرنوشت ساز با حضور مهدی تاج رئیس اسبق فدراسیون فوتبال کشورمان به عنوان نائب رئیس فعلی AFC برگزار کرد تا مهمترین تصمیم تاریخ فوتبال آسیا برای درآمدزایی بیشتر باشگاه های پرهوادار قاره کهن گرفته شود.

مهمترین تصمیم کمیته اجرایی AFC ایجاد لیگی جدید در سطح فوتبال آسیا با عنوان «لیگ نخبگان» بود که تقریبا کپی از پروژه «سوپر لیگ اروپا» است. اما این تفاوت که پروژه سوپر لیگ اروپا از سوی رئال، یوونتوس و بارسلونا طرح ریزی شد و به نوعی کودتایی علیه یوفا بود اما پروژه «لیگ نخبگان» در آسیا از سوی خود شیخ سلمان رئیس AFC  پیشنهاد شده تا درآمدزایی باشگاه های برتر قاره بهبود یابد.

نکته اصلی در جلسه هفته گذشته بدون کرسی ماندن فدراسیون فوتبال ایران در این پروژه عظیم بود. در جلسه هفته گذشته مقرر شد نمایندگان فدراسیون های عربستان، امارات، قطر و ازبکستان تشکیل دهنده کارگروهی برای تصمیم گیری درباره باشگاه های غرب آسیا در زمینه «لیگ نخبگان» باشند. ایران کرسی در این کارگروه نداشت تا تصمیم گیرنده آینده پولی باشگاه های ایران به دست سعودی ها و اماراتی ها باشد.

اما گزارش های جدید از فوتبال آسیا حاکی از آن است به نظر می رسد کم کاری فدراسیون فوتبال به جایی رسیده که کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفته «لیگ نخبگان» را بدون حضور باشگاه های ایران برگزار کند.

ایران به عنوان یکی از قدرت های فوتبال آسیا بدون شک باید در لیگ نخبگان جایگاه داشته باشد و در کنار عربستان در غرب آسیا به عنوان قطب فوتبال آسیا به شمار می آید. اما کم کاری ها و تنها حضور فیزیکی مهدی تاج در جلسه AFC به نظر می رسد باعث شود باشگاه های ایران ضربه بزرگی از درآمدزایی در فوتبال آسیا ببینند.

طبق گزارش نشریه «الاتحاد» امارات، کنفدراسیون فوتبال آسیا مقرر کرده تا 4 فدراسیون تعیین شده (عربستان، امارات، قطر و ازبکستان) وظیفه تشکیل «لیگ نخبگان» را برعهده بگیرند.

این نشریه معتبر اماراتی در ادامه مدعی شد: در «لیگ نخبگان» تنها باشگاه هایی حضور دارند که از ابتدا لیگ فوتبالشان حرفه ای بوده است. 4 لیگ معتبر در غرب امارات، عربستان، قطر و ازبکستان هستند. بعید به نظر می رسد که کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه های لیگ های دیگر غرب آسیا را وارد مسابقات «لیگ نخبگان» کند.

با این ادعای نشریه اماراتی زنگ خطر برای باشگاه های بزرگ فوتبال کشورمان یعنی استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تراکتور و دیگر تیم ها به صدا درآمده است. اگر ادعای رسانه اماراتی محقق شود بدون شک باشگاه های ایران از یک منبع درآمد سرشار محروم می شوند. 

محرومیت باشگاه های ایران از حضور در «لیگ نخبگان» بدون شک آینده مالی این باشگاه ها را به خطر می اندازد. مخصوصا اینکه باشگاه های استقلال و پرسپولیس به شدت از مشکل مالی رنج می برند و حضورشان در سوپر لیگ آسیا باعث خواهد شد تا اغلب مشکلاتشان برطرف شود. اما به نظر می رسد غفلت فدراسیون فوتبال در ابتدا باعث شده است تا ایران بدون کرسی بماند و شاید در آینده باشگاه های ایرانی از درآمد این لیگ تازه تاسیس محروم شوند.

 

دیدگاه تان را بنویسید