جی پلاس

جنجالی ترین گل های خیالی تاریخ فوتبال

در طول تاریخ فوتبال با تصمیم داور گل های خیالی مهمی به ثبت رسیده که سرنوشت تیم ها را تغییر داده است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، در تاریخ فوتبال گل های خیالی زیادی به ثمر رسیده، گل هایی که به اشتباه توسط داور تایید شده اند و یا گل هایی که درست بوده اند اما داور آن ها را مردود اعلام کرده است. آن گل ها سرنوشت تیم ها را تغییر دادند و گاهی موجب حذف یک تیم از رقابت های مهمی همچون جام جهانی یا لیگ قهرمانان اروپا شدند. حتی با وجود استفاده از تکنولوژی باز هم چنین اشتباه های مهلکی رخ داده است اما با گذشت زمان و بهره گیری از VAR دیگر بعید است گل های خیالی به ثمر برسد. 

 

انتقادها از اسکوچیچ ناعادلانه است‌/ تیم ملی به طارمی احتیاج دارد

 

کریستیانو رونالدو دیدار پرتغال- صربستان و پرتغال- آذربایجان 

گل های خیالی تاریخ فوتبال

آخرین تیمی که ممکن است به خاطر گل خیالی ضرر جبران ناپذیری کند پرتغال است. در دور رفت انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از VAR استفاده نشد. به همین دلیل گل آشکار کریستیانو رونالدو در دیدار برابر صربستان با وجود عبور از خط دروازه توسط کمک داور مردود اعلام شد. پرتغال با این گل ۳ بر ۲ پیروز می شد اما دو امتیاز را از دست داد و در هفته پایانی با شکست مقابل صربستان شانس صعود مستقیم به جام جهانی را از دست داد. اکنون رونالدو و یارانش باید در پلی اف برای حضور در قطر تلاش کنند. چند سال پیش ضربه قیچی برگردان ستاره پرتغالی در دیدار برابر آذربایجان مردود اعلام شد باجود اینکه توپ نزدیک به ۳۰ سانتی متر از خط عبور کرده بود. 

جف هرست در دیدار انگلیس و آلمان در جام جهانی ۱۹۶۶

گل های خیالی تاریخ فوتبال

سی ام جولای ۱۹۹۶ ورزشگاه ومبلی میزبان ۹۷ هزار تماشاگر بود تا فینال جام جهانی بین دو تیم انگلیس و آلمان برگزار شود. بازی در ۹۰ دقیقه با تساوی ۲ بر ۲ به پایان رسید و سپس وقت های اضافه فرا رسید. در دقیقه ۱۰۱ هرست در محوطه جریمه به توپ ضربه زد که پس از برخورد به تیر روی خط فرود آمد و بازیکنان انگلیس خوشحالی کردند چون تصور می کردند توپ از خط رد شده است. داور هم به همین دلیل گل اعلام کرد. در ادامه میزبان نتیجه را ۴ بر ۲ کرد تا تنها جام انگلیسی ها در جام جهانی به لطف یک گل خیالی به دست آید. 

فرانک لمپارد در دیدار انگلیس و آلمان در جام جهانی ۲۰۱۰

گل های خیالی تاریخ فوتبال

۴۴ سال بعد انگلیس و آلمان در جام جهانی دوباره با هم روبرو شدند. این بار گل خیالی سرنوشت متفاوتی را برای تیم ها رقم زد. ضربه فرانک لمپارد پس از برخورد به تیرک وارد دروازه شد و بازیکن انگلیسی خوشحالی کرد اما داور معتقد بود که توپ از خط عبور نکرده است. در تصاویر مشخص شد که توپ کاملا از خط عبور کرده است. ژرمن ها ۴ بر یک پیروز شدند و به یک چهارم نهایی صعود کردند. 

میچل در دیدار اسپانیا و برزیل در جام جهانی ۱۹۸۶

گل های خیالی تاریخ فوتبال

اسپانیا و برزیل نخستین بازی خود را در جام جهانی مکزیک برگزار کردند و سلسائو با تک گل جنجالی سوکراتس پیروز شد اما آن تنها اتفاق جنجالی بازی نبود. در یکی از ارسال های کرنر، توپ به میچل رسید. او پس از کنترل توپ با سینه، ضربه محمکی به سمت دروازه زد که پس از برخورد به تیرک وارد دروازه شد اما داور اعتقادی به آن نداشت تا لاروخا در اولین گام شکست را تجربه کند. 

بلاس پرس در دیدار پاناما و کاستاریکا در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ 

گل های خیالی تاریخ فوتبال

در آخرین هفته انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ در کونکاکاف پاناما با پیروزی ۲ بر یک مقابل کاستاریکا حضورش را در روسیه قطعی کرد. این اتفاق به لطف گل خیالی بلاس پرس رخ داد. ضربه بازیکن پاناما هرگز از خط عبور نکرد و این صعود منجر به حذف آمریکا شد. 

ویکتور آریستیسابال در بازی کلمبیا و مکزیک در کوپا آمه‌ریکا ۱۹۹۳

گل های خیالی تاریخ فوتبال

مکزیک کوپا آمه‌ریکا ۱۹۹۳ را با شکست شروع کرد آن هم به خاطر یک گل خیالی. در حالی که بازی مکزیک و کلمبیا یک -یک در جریان بود و سه دقیقه به پایان باقی مانده بود ویکتور در ۱۸ قدم به توپ ضربه زد و با وجود اینکه توپ هرگز از خط عبور نکرد اما داور آن را گل اعلام کرد و کلمبیا ۲ بر یک پیروز شد. 

لوییس گارسیا در بازی چلسی و لیورپول در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۰۵

گل های خیالی تاریخ فوتبال

لیورپول در نیمه نهایی لیگ قهرمانان برابر چلسی قرار گرفت و در حالی که بازی بدون گل در جریان بود میلان باروش با پاس استیون جرارد صاحب یک موقعیت خوب شد اما به دروازه‌بان برخورد کرد و زمین خورد، توپ رها شده به دست گارسیا رسید و او به آن ضربه زد اما بازیکن چلسی توپ را از روی خط برگرداند. داور اعتقاد داشت توپ از خط عبور کرده است و آن را گل اعلام کرد. به نظر می رسید توپ وارد دروازه نشده است اما در تصاویر بعدی هم کاملا مشخص نشد این اتفاق افتاده است یا نه. در هر صورت لیورپول با آن گل راهی فینال شد و در یک کامبک به یادماندنی جام قهرمانی را بالای سر برد. 

توماس هلمر در بازی بایرن مونیخ و نورنبرگ در بوندسلیگا ۹۴-۱۹۹۳

گل های خیالی تاریخ فوتبال

یکی از عجیب ترین گل های خیالی در بوندسلیگا به ثبت رسید. نورنبرگ که در خطر سقوط به دسته پایین بود به مونیخ سفر کرد. در یکی از صحنه های بازی ضربه کرنر به نفع میزبان اعلام شد. توپ از سمت راست ارسال شد و جلوی دروازه فرود آمد، توماس هلمر به دنبال توپ بود تا آن را به گل تبدیل کند اما اشتباه کرد و توپ از کنار تیرک به بیرون رفت. با این حال کمک داور معتقد بود توپ از خط رد شده است و آن را گل اعلام کرد. نورنبرگ ۲ بر یک شکست خورد اما درخواست برگزاری مجدد بازی را داد. در دیدار مجدد نورنبرگ با پنج گل مغلوب شد. در پایان فصل نورنبرگ به خاطر تفاضل گل به دسته دو سقوط کرد!

استفان کیسلینگ در دیدار بایرلورکوزن و هوفنهایم در بوندسلیگا ۱۴-۲۰۱۳

گل های خیالی تاریخ فوتبال

چند سال بعد یک گل خیالی دیگر در بوندسلیگا به ثمر رسید. لورکوزن و هوفنهایم در اکتبر ۲۰۱۳ به مصاف هم رفتند و زمانی که میزبان یک بر صفر پیش بود استفان کیسلینگ در یک ارسال کرنر با ضربه سر دروازه هوفنهایم را باز کرد. با این حال توپ از بیرون وارد دروازه شده بود. سوراخ بودن تور موجب شد چنین اتفاقی بیفتد. با وجود اعتراض باشگاه هوفنهایم هرگز این دیدار تکرار نشد و لورکوزن ۲ بر صفر پیروز شد. 

خوان ماتا در بازی چلسی و تاتنهام در نیمه نهایی اف ای کاپ ۲۰۱۲

گل های خیالی تاریخ فوتبال

چلسی در نیمه نهایی اف ای کاپ به مصاف تاتنهام رفت. زمانی که آبی های لندن با یک گل پیش بودند صاحب کرنر شدند. پس از ارسال کرنر، توپ به خوان ماتا رسید و بازیکن اسپانیایی به آن ضربه زد، علاوه بر دروازه‌‌بان و  بازیکنان تاتنهام، جان تری هم روی خط دروازه بود. این تجمع ناخواسته موجب شد توپ از خط عبور نکند اما داور آن را گل اعلام کرد. تری پس از بازی به گل نشدن توپ اشاره کرد. چلسی در آن دیدار ۵ بر یک پیروز شد. 

سیلوستره در بازی سامپدوریا و جنوا در سری آ ۱۷-۲۰۱۶

گل های خیالی تاریخ فوتبال

اولین اشتباه تکنولوژی چشم عقاب در سری آ در جریان بازی جنوا و سامپدوریا رخ داد. این سیستم ضربه سر سیلوستره که روی خط جای گرفت را گل اعلام کرد. البته داور با مشورت کمک چهارم آن گل را مردود عنوان کرد و نتیجه تغییری نکرد.  

  • فرزند ایران ارسالی در

    جالب بود.
    من هم گل احمد مومن زاده رو به ابومسلم خراسان به یاد دارم که تور دروازه سوراخ بود.و گل مردود اعلام شد.

دیدگاه تان را بنویسید