گزارش جی پلاس

ابهام بزرگ درباره غیبت تماشاگران در بازی ایران و کره جنوبی؛ پای زنان در میان است؟!

در فاصله 48 ساعت مانده به دیدار تیم های ایران و کره جنوبی در چارچوب رقابت های مقدماتی جام جهانی 2022 قطر فدراسیون فوتبال اعلام کرد که این بازی بدون تماشاگر برگزار می شود.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، در شرایطی که از حدود یک ماه پیش اعلام شده بود که با توجه به تسریع روند واکسیناسیون در سطح کشور، امکان حضور تماشاگران در دیدار مقابل کره جنوبی با شرایط خاص فراهم است، حالا در فاصله 48 ساعت مانده به آغاز این دیدار تکلیف نهایی مشخص شد اما هیچ توضیحی درباره علت آن گفته نشده است!

از روز گذشته برخی رسانه ها خبر از قطعی بودن عدم حضور تماشاگران داده اند اما فدراسیون که علاقه زیادی به تعلل داشت به تازگی خبر رسمی را اعلام کرد؛ آن هم در صورتی که هم وزیر ورزش و هم رئیس فدراسیون حضور تماشاگران را تایید کرده بودند. البته به نظر می رسد منهای ضعف مدیریتی در میزبانی این رقابت ها که از مشکلات همیشگی فدراسیون فوتبال در سالهای اخیر بوده، ماجرا ابعاد دیگری نیز داشته است.

برای کسب مجوز حضور تماشاگران نیاز به نامه نگاری با AFC و کسب مجوز کتبی از مدت ها پیش بوده است. در این نامه نگاری ها نحوه ورود تماشاگران، تعداد دقیق آنها، ورودی ها و همچنین درصد تراکم (انباشتگی) و چند مورد دیگر باید به تایید می رسیده است. حسین شریفی مسئول دپارتمان روابط عمومی اعلام کرد که این نامه نگاری ها انجام شده است اما AFC پاسخ نامه ها را نداده است! مساله ای که منطقی به نظر نمی رسد.

علاوه بر کسب مجوز از AFC و رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، مساله خاص دیگر بحث حضور تماشاگران زن در ورزشگاه آزادی است. در آخرین دیدار ملی در ورزشگاه آزادی که مقابل کامبوج برگزار شد، ایران با حضور تماشاگران غیرگزینشی زن به میدان رفت و از آن پس به دلیل شیوع کرونا، ایران عملا میزبانی نداشت. حالا پس از حدود دو سال بار دیگر تیم ملی در ورزشگاه آزادی به میدان خواهد رفت و اگر بنا بود که تماشاگران به ورزشگاه راه پیدا کنند، فدراسیون یا باید درهای ورودی را به روی زنان نیز می گشود و یا توضیح قابل قبولی به فیفا می داد چرا که اینفانتینو به صورت جدی پیگیر حضور زنان است و حتی در جلسه با عزیزی خادم پیگییر جدی در این باره داشته است.

شاید مسئولان فدراسیون فوتبال دوست داشتند که بازی کلا بدون تماشاگر باشد تا عدم حضور بانوان در دیدار مقابل کره جنوبی نیاز به توجیه نداشته باشد. اگر با یک سهل انگاری احتمالا عمدی، AFC مجوز حضور تماشاگران را به طور کلی نداد و حالا فدراسیون می تواند نفس راحتی بکشد و خودش را درگیر چالش های داخلی و خارجی نکند.

از سوی دیگر گفته می شد چند روز قبل از اینکه حضور تماشاگران لغو شود، از برخی زنان نزدیک به فدراسیون نظیر خبرنگاران که راغب به حضور در ورزشگاه بودند اطلاعات مربوط به کد ملی و ... اخذ شده تا در صورتی که نیاز شد، تعداد محدودی تماشاگر زن به شکل گزینشی راهی ورزشگاه شوند. اتفاقی که سال های پیش هم رخ داده بود و حالا مشخص نیست که چرا دوباره این تصمیم غلط که چیزی شبیه به دور زدن زنان تماشاگر است در حال رخ دادن بود.

ماجرا در نهایت هر چه باشد و هر پشت پرده ای داشته باشد، از ضعف مدیریتی فدراسیون فوتبال که زمان بسیار زیادی را به راحتی از دست داد نباید به سادگی گذشت. اگر از ابتدا برای مسئولان مشخص بود که بازی بدون تماشاگر خواهد بود، صحبت از شروط حضور تماشاگران مثل زدن دو دوز واکسن و ... به چه دلیل انجام شد؟ چرا این اطلاع رسانی عدم حضور تماشاگران زودتر و البته با توضیحات تکمیلی به مردم اعلام نشد؟

به هرصورت ملی پوشان ایران در حساس ترین دیدار خانگی خود از حمایت تماشاگران محروم خواهند بود. آن هم در شرایطی که نزدیک به دو سال است از حمایت هواداران پرشور بهره مند نبوده اند.

دیدگاه تان را بنویسید