گزارش جی پلاس

کارنامه وزیر ورزش پیشنهادی ابراهیم رئیسی/ وزیری که جناحی انتخاب شد؟!

حمید سجادی با سابقه حضور در ارکان دولتی و نزدیکی به جناح اصولگرا، به عنوان گزینه مدنظر ابراهیم رئیسی به مجلس شورای اسلامی معرفی خواهد شد تا برای دومین بار از نمایندگان رای اعتماد بگیرد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ با برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری و روی کار آمدن سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب، مذاکرات برای تشکیل دولت جدید آغاز شده است. با کنار رفتن مسعود سلطانی‌فر که در 6 سال گذشته عهده دار مسند وزارت ورزش و جوانان بود، اکنون اهالی ورزش در انتظار معرفی چهره جدید در چهار سال آینده هستند.

حمید سجادی - وزیر ورزش در دولت دوم احمدی نژاد که همواره او را منتصب به جریان سیاسی پایداری قلمداد می کردند، گزینه پیشنهادی دولت ابراهیم رئیسی برای معرفی به مجلس و کسب رای اعتماد است تا برای دومین مرتبه شانس خود را برای رسیدن به ساختمان خیابان سئول امتحان کند. حمید سجادی که مشخص نیست انتخابش بر اساس شایسته سالاری و استفاده حداکثری از تمام ظرفیت های مدیریت در ورزش آن هم بدون جناح بندی های سیاسی بوده یا صرفا بخاطر نزدیک سیاسی به دولت حاکم انتخاب شده است، حالا می خواهد بعد از 10 سال مجددا برای ریاست وزارت ورزش، به دنبال رای نمایندگان مجلس خواهد بود.

 

سوابق حمید سجادی:

از کودکی تا دوران قهرمانی

سید حمید سجادی هزاوه (متولد ۱ فروردین ۱۳۴۸ در تهران) دونده سابق دو‌های استقامت است. سجادی موفقترین دونده استقامتی تاریخ ایران محسوب می‌شود که در دوران فعالیت خود رکورد تقریباً تمامی رشته‌های دو‌های نیمه ‌استقامت و استقامت ایران را در اختیار داشت. از این میان رکورد‌های ایران در ۳۰۰۰ متر با مانع، ۵۰۰۰ متر و ۱۰۰۰۰ متر و دو‌های داخل سالن ۱۵۰۰ متر و ۳۰۰۰ متر همچنان به نام حمید سجادی ثبت شده است.

رشته تخصصی حمید سجادی ۳۰۰۰ متر با مانع بود. وی در این رشته یک بار مدال طلای قهرمانی آسیا (۱۹۹۱ کوالالامپور)، چهار بار مدال برنز قهرمانی آسیا و یک مدال نقره در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک را کسب کرد. مدال نقره وی در بازی‌های آسیایی بانکوک در حالی به دست آمد که وی در اواسط مسابقه هنگام پرش از روی یکی از موانع به زمین افتاده بود، اما در ادامه توانست عقب ماندگی خود را جبران کند.

سجادی در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون یکی از دو نماینده (همراه با حسین شایان) و در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا تنها نماینده دو و میدانی ایران بود.

اهم سوابق و مدارک ورزشی وی به این شرح است:

عضو اسبق تیم ملی دو و میدانی به مدت 17 سال

عضو تیم منتخب آسیا (1371-1370)

دارنده 14 مدال آسیایی دو و میدانی

دارنده مقام چهارمی جهان در بخش 3000 متر با مانع در سال 1992 میلادی در کوبا

دارنده مدرک مربیگری درجه یک بین المللی در رشته دو و میدانی

ارنده مدرک نجارت غریق درجه دو بین المللی

دارنده مدرک مربیگری درجه یک بدنسازی و آمادگی جسمانی

دوران تحصیل و مدیریت

رئیس سابق مرکز توسعه ورزش‌های قهرمانی و حرفه‌ای سازمان ترییت بدنی ازسال 1379 تاکنون، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی به صورت تمام وقت بوده است. او فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی با گرایش مدیریت برنامه ریزی در تربیت بدنی است و در سال‌های 1373 تا 1377 در دانشگاه های مختلف دولتی به تدریس پرداخته است.

سجادی از جمله ورزشکارانی است که در کنار ورزش تخصصی خود و به واسطه ورود به دانشگاه و نزدیک به احزاب مختلف، سمت های مدیریتی مختلف را در بخش های گوناگون تجربه کرده است.

معاون سازمان تربیت بدنی سابقه عضویت در کمیته ورزشکاران شورای المپیک آسیا را به مدت 4 سال را دارد و از سال 1371 تاکنون عضو انجمن المپین ها و کمیته اخلاق کمیته ملی المپیک بوده است. وی که در کارنامه اش عضویت در کمیته فنی فدراسیون دو و میدانی نیز دیده می شود علاوه بر فعالیت حرفه ای در ورزش دومیدانی، یک نجات غریق ورزیده با درجه 2 بین المللی است و مدرک مربیگری رشته های ژیمناستیک و آمادگی جسمانی را دارد.

سجادی تا پیش از انتصاب به عنوان معاونت سازمان تربیت بدنی، مدتی به عنوان مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت فرهنگی - ورزشی سایپا فعالیت کرد و توانست باشگاه سایپا را در رشته های مختلف ورزشی فعال کند.

اهم مسئولیت های اجرایی سجادی به این شرح است:

معاون ورزش سازمان سازمان تربیت بدنی (1390-1388)

مشاور ورزشی شرکت همراه اول (1397)

قائم مقام دبیرکل فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی (1396)

مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی (1396)

مشاور امور بین الملل و هلدینگ عمران و حمل و نقل تامین (1392)

مشاور HSE اتاق اصناف تهران (1395-1396)

مشاور فنی فدراسیون دو و میدانی (1395-1394)

عضو هیات مدیره باشگاه سایپا (1395-1392)

مشاور سرپرست وزارت ورزش و جوانان (1392)

عضو شورای ساست گذاری ورزش سیما (1395-1389)

عضو هیات رئیسه فدراسیون دو و میدانی (1375-1372)

عضو کمیته ورزشکاران شورای المپیک آسیا (1377-1373)

مدیر طرح و تامین شبکه رادیویی ورزش (1381-1380)

رئیس هیات دو و میدانی باشگاه پاس – نیروی انتظامی (1382-1378)

مشاورت بازرگانی شرکت بازرسی IS تهران (1397-1393)

جی پلاس؛ از جمله اتفاقات حاشیه ای در کارنامه مدیریتی سجادی، انتصاب او به عنوان مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه آزاد به جای محمد دادگان در سال 1396 است که بعد از گذشت 10 روز این حکم لغو شد. درباره این اقدام گفته شد که به علت نزدیکی به محمود احمدی نژاد چنین تصمیمی اتخاذ شده است.

همچنین درباره نخستین حضور او در مجلس به عنوان گزینه پیشنهادی برای تصدی سمت وزارت ورزش در سال 1390 نیز گفته می شود علت ندادن رای اعتماد به اوٰ، لجبازی نمایندگان با احمدی‌ نژاد به علت برکناری غیر منتظره منوچهر متکی بوده است.

باید دید این بار سجادی در مجلس شورای اسلامی که بیش از هر زمان دیگری به دولت نزدیک است، حکم تایید صلاحیت خود را دریافت می کند یا برای دومین بار با ناکامی خانه ملت را ترک خواهد کرد!

دیدگاه تان را بنویسید