جام جهانی شطرنج

صعود سه ایرانی به دور سوم و حذف ناباورانه مقصودلو مقابل شطرنجباز 56 ساله!

رقابت های جام جهانی شطرنج با راه یابی سه نماینده ایران به دور سوم و حذف تلخ شماره یک ایران ادامه پیدا کرد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ در پایان دیدارهای دور دوم جام جهانی، پویا ایدنی به طور مستقیم و محمدامین طباطبایی و سارا خادم الشریعه در بازی های تکمیلی صعود کردند اما مقصودلو مقابل حریف سن و سال دار خود از مقدونیه شکست خورد و حذف شد.

پویا ایدنی 1.5

آنتون گیهارو (اسپانیا) 0.5

استاد بزرگ خوزستانی شطرنج ایران با تسلطی مثال زدنی در بازی نخست با مهره سیاه حریفش را تحت فشار قرار داد و برتری گرفت و با تکنیک خوب برتری را به برد تبدیل کرد تا اندوخته مناسبی در بازی دوم داشته باشد. در دیدار دوم با مهره سفید باز هم برتری قابل توجهی به دست آورد و می توانست حریفش را شکست دهد اما از پیچیدگی پرهیز کرد و بازی را به سمت مساوی برد تا صعودش قطعی شود. استاد بزرگ اسپانیایی بیش از 70 پله در رده بندی جهانی از ایدنی بالاتر بود.

محمد امین طباطبایی 2.5

فرنس برکش (مجارستان ) 0.5

دیگر استاد بزرگ شطرنج ایران پس از دو تساوی در دیدارهای فکری، در بازی های تکمیلی موفق به کسب یک پیروزی و یک تساوی شد تا به دور بعد راه پیدا کند. این پیروزی در حالی رقم خورد که برکش مجار، 60 واحد ریتینگ از طباطبایی بیشتر داشت و روی کاغذ مدعی صعود بود.

پرهام مقصودلو 1.5

کیریل گئوررگیف (مقدونیه) 2.5

مرد شماره یک شطرنج ایران که امید فراوانی داشت با درخشش در این مسابقات از ریتینگ 2700 عبور کند، با شکستی ناباورانه مقابل حریفش از دور رقابت ها کنار رفت. مقصودلو که با یک دور استراحت وارد مسابقات شده بود در هر دو بازی فکری با حریفش مساوی کرد اما امید این می رفت که در بازی های سریع با توجه به مهارتش عملکرد خوبی داشته باشد. اما شطرنجباز 56 ساله اهل مقدونیه در بازی های سریع به یک پیروزی و یک تساوی رسید و مقصودلو را حذف کرد این در حالی بود که بیش از 100 واحد ریتینگ از مقصودلو کمتر داشت.

سارا خادم الشریعه 3

روت پادمینی (هند) 1

بانوی اول شطرنج ایران پس از دو تساوی در دیدارهای فکری در بازی های سریع حریفش را از پیش رو برداشت و صعود کرد. در بازی های فکری خادم الشریعه با وجود اختلاف ریتینگ نسبت به حریفش کاری از پیش نبرد و هر دو بازی مساوی شد. در بازی های سریع خادم الشریعه ابتدا پیروز شد و در بازی دوم با وجود برتری که داشت به فکر مساوی و حفظ نتیجه افتاد. احتیاط بیش از اندازه کار دستش داده بود و در آستانه باخت که حریفش در تنگی زمان مرتکب خطای فاحش شد و سارا موفق به مات کردن حریفش شد.

دیدگاه تان را بنویسید