تصاویری از دهکده بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو

مسئولان توکیو از سال‌ها قبل برای روزهای بعد از المپیک ۲۰۲۰ و سرنوشت دهکده‌ بازی‌ها برنامه‌ریزی کردند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، دهکده المپیک و پارالمپیک 2020 توکیو در منطقه ساحلی هارومی توکیو احداث شد. واحدهای مسکونی مورد استفاده ورزشکاران در طول بازی‌های توکیو 2020 ، پس از بازی‌ها برای استفاده به عنوان آپارتمان‌های مسکونی عمومی  بازسازی می‌شوند.  توکیو در حال کار بر روی تهیه "طرح الگوی استفاده پس از بازی از دهکده المپیک و پارالمپیک" بود و هدف آن ایجاد جامعه جدیدی است که طیف متنوعی از مردم بتوانند در آن مکان با یکدیگر تعامل داشته و زندگی کنند.

المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

ساختمان‌های مسکونی دهکده المپیک شامل 3800 واحد است که در هر واحد می‌توان 2 تا 8 ورزشکار را اسکان داد. به دلیل تاخیر یک ساله در برگزاری المپیک این منطقه تاکنون به عنوان یک شهر ارواح باقی مانده بود.

دهکده المپیک در کنار خلیج توکیو در قسمت جنوب شرقی پرجمعیت‌ترین کلان شهر جهان واقع شده است.

المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

این دهکده 44 هکتار وسعت دارد و شامل یک سالن غذاخوری 24 ساعته ، مرکز تناسب اندام، مجموعه‌ای چند منظوره برای استراحت ورزشکاران و موارد دیگر است. دهکده از سه طرف با دریا احاطه شده است و به حاضران در دهکده جازه می‌دهد مناظر خلیج توکیو را تماشا کنند.

المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

این روستا برای سازگاری بیشتر با محیط زیست، 18 هزار تخت مقوایی دارد که روی آن تشک‌های قابل بازیافت قرار دارد. پرده‌های خاموشی برای کمک به خوابیدن ورزشکاران نیز  تعبیه شده است.

در ساختمان‌های مسکونی  18 هزار تخت برای ورزشکاران المپیک و 8 هزار تخت برای ورزشکاران پارالمپیک وجود دارد. همه اتاق‌های خواب مجهز به پنجره یا در هستند تا تهویه دو طرفه را امکان‌پذیر کنند. 

المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

طراحی کمد و ارتفاع، نیازهای استفاده کنندگان از ویلچر را در نظر می‌گیرد. راهروهای بیرونی دارای پهنایی هستند که به دو فرد دارای صندلی چرخدار اجازه می‌دهد از کنار یکدیگر عبور کنند. هر اتاق تک نفره حدود 9 متر یا بیشتر است در حالی که اتاق دو‌نفره 12 متر یا بیشتر است. در کل 21 ساختمان در دهکده وجود دارد که هر کدام دارای 14 تا 18 طبقه هستند.

المپیک 2020 توکیو , المپیک , المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

در ابتدا قرار بود سالن غذاخوری اصلی 4300 نفر باشد اما به عنوان بخشی از اقدامات پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ظرفیت آن به 3000 نفر تقلیل یافت. سیستم تهویه این سالن به گونه‌ای است که هر 15 تا 20 دقیقه کاملاً هوای داخل سالن را جایگزین می‌کند.

سالن اصلی غذاخوری محلی است که وعده های غذایی مقوی برای آماده شدن برای بازی‌ها به ورزشکاران داده می‌شود. این سالن به مدت 24 ساعت باز است و روزانه حدود 45000 وعده غذایی ارائه می‌دهد. سالن غذاخوری حدود 2100 صندلی برای ورزشکاران المپیک و 1700 صندلی برای ورزشکاران پارالمپیک دارد.

المپیک 2020 توکیو , المپیک , المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

به ورزشکاران 30 دقیقه فرصت داده می‌شود تا وعده‌های غذایی خود را به تنهایی در صندلی‌های‌شان بخورند. برگزارکنندگان انتظار دارند سالن در هنگام صبحانه شلوغ باشد و روز نهم بازی‌ها به بالاترین ظرفیت خود برسد.

گردش در دهکده المپیک و پارالمپیک توسط شرکت موتور تویوتا با استفاده از خودروهای مستقل e-Palette انجام می‌شود. این خودروها هر 5 تا 20 دقیقه یک بار کار و ورزشکاران را جابجا می‌کنند، البته ورزشکاران نمی‌توانند دهکده را فراتر از مسابقات خود ترک کنند.

المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

در بخش‌های دیگر دهکده المپیک و پارالمپیک خدمات گسترده‌ای را از جمله مراقبت‌های پزشکی، غذاخوری و‌ کافه، غرفه‌های تفریحی و مرکز تناسب‌اندام به ورزشکاران ارائه می‌شود.همچنین  میدان چوبی که از زیبایی‌شناسی مینیمالیستی ژاپنی بهره می‌برد در دهکده ساخته شده است. این منطقه خرید 2.4 میلیارد ین (22 میلیون دلار) هزینه داشته و از 40 هزار قطعه الوار ساخته شده است. هر قطعه اهدایی با نام منطقه‌ای که چوب را تهیه کرده است علامت‌گذاری شده است. در پایان بازی‌های المپیک این میدان جمع می‌شود و الوارها برای استفاده مجدد در تأسیسات محلی به شهرهای اهدا کننده بازگردانده می‌شوند.

ورزشکاران می‌توانند در این محل گشت بزنند. این محل خدمات متعددی برای تأمین نیازهای روزمره ورزشکاران از جمله آرایشگاه، خشکشویی، بانک، آتلیه عکس و موارد دیگر خواهد بود. پس از پایان بازی‌ها این مجموعه قرار است به عنوان یک مرکز تجاری بازسازی شود.

المپیک 2020 توکیو , المپیک , المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

کمیته بین‌المللی المپیک سهمیه 6 هزار کارت مطبوعاتی را برای بازی‌های توکیو صادر کرده است. اعضای رسانه‌ای که این رویداد را پوشش می‌دهند باید از قوانین پیروی کنند، از جمله آزمایش، استفاده از ماسک و محدود کردن تعاملات فیزیکی.

المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

بخش فیزیوتراپی همراه با تهویه مناسب هوا در مرکز تناسب‌اندام خدمات ارائه می‌دهد. علاوه بر این، 9 حمام یخی مجهز به سیستم مدیریت کیفیت آب و دما قرار دارد. دو دستگاه MRI و دستگاه اشعه ایکس نیز ارائه شده است. سایر خدمات نیز شامل مراقبت‌های اورژانسی، داخلی، دندانپزشکی، ارتوپدی، چشم پزشکی و معاینات بالینی خواهد بود.

المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

امکانات پزشکی موقت مربوط به کرونا در یک ساختمان جداگانه در داخل دهکده قرار دارد. بیمارانی که مشکوک به موارد ویروسی هستند، توسط پزشکی ویزیت می‌شوند و آزمایشات PCR پشت دیواره‌های شیشه‌ای گرفته می‌شود.

ورزشکارانی که به ویروس مبتلا هستند، به یک هتل برای قرنطینه در خارج از دهکده منتقل می‌شوند و در صورت نیاز به درمان در بیمارستان بستری می‌‌شوند.  هر ورزشکار ملزم به انجام تست‌های روزانه خواهد بود ، به این معنی که برگزارکنندگان باید روزانه حداکثر 80 هزار تست را انجام دهند.

المپیک 2020 توکیو , المپیک ,

دیدگاه تان را بنویسید