یادداشت جی پلاس

نگاهی به گل های رونالدو به مالدیو؛ مرغ همسایه دایناسور است!

فوق ستاره پرتغالی فوتبال جهان در آستانه شکست رکورد علی دایی است. رکوردی که قدر و منزلت آن را در زمان برجا بودنش آن چنان که باید و شاید ندانستیم.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ مصطفی معدنی ثانی: کریستیانو با به ثمر رساندن یک گل دیگر برای تیم ملی پرتغال شمار گل های ملی خود را به عدد 104 رساند و حالا تنها 6 گل دیگر با شکستن رکورد 109 گل علی دایی فاصله دارد. رکوردی که به زودی دیگر نام ایران و علی دایی مقابل آن نخواهد بود.

از سال های فوتبالِ علی دایی مدت زیادی نمی گذرد. تقریبا همه ما بازی های او را، گل هایش و درخشش را در خاطر داریم. علی دایی هر چند در جام جهانی موفق به گلزنی نشد، اما با گل هایش زمینه ساز موفقیت تیم ملی در بسیاری از رقابت های انتخابی و آسیایی شد. 4 گل زیبای او به کره جنوبی به این زودی ها از خاطره فوتبالدوستان پاک نخواهد شد.

بپذیریم یا نپذیریم واقعیت این است که قدر گل های ملی دایی و زحماتش را ندانستیم. هر چه توانستیم کردیم تا بگوییم کار شاقی نکرده است. هر چه دلیل واقعی و غیرواقعی داشتیم، کنار هم قرار دادیم. جوک ساختیم و خندیدیم که نصف گل هایش را به مالدیو زده است. در حالی که کسی که به مالدیو زیاد گل زده بود، کریم باقری بود نه دایی!

حالا پس از بیش از یک دهه که رونالدو در آستانه کنار زدن دایی است، تازه می فهمیم او برای فوتبال ایران چه کرده بود. حالا می توانیم از نقدهای بی اساس و مسخره مان خجالت بکشیم که دایی فقط به تیم های آسیایی ( و ضعیف) گل زده است. مگر دایی عضو تیم ملی شیلی بود که به برزیل و آرژانتین گل بزند؟ اصلا تیم ملی ما چند بازی با تیم های اروپایی انجام داده بود؟ از آن تعداد معدود بازی، ایران چندتایش را برده بود که انتظار داشتیم دایی سوپرمن طور 10 گل و 20 گل به آلمان و پرتغال و ... بزند؟

رونالدو به زودی آقای گل فوتبال جهان می شود و مطمئن باشید کسی از او نمی پرسد گل هایش را به چه تیمی زده است. در این که رونالدو یک فوق ستاره است و گل های مهمی برای کشورش به ثمر رسانده تردیدی نیست، اما اگر فکر می کنید تمام این 105 گل به تیم های قوی و در بازی های مهم زده شده است. کافیست ادامه مطلب را از نظر بگذرانید!

کارنامه رونالدو پر است از گل به تیم های ضعیف. از عربستان و کره شمالی در آسیا گرفته تا لوکزامبورگ، استونی، جزایر فارو، آندورا، قزاقستان، ارمنستان، قبرس و لیتوانی در اروپا، از پاناما در آمریکای مرکزی تا نیوزیلند در اقیانوسیه. اسامی فوق تیم هایی بوده اند که در لیست قربانیان CR7 جای دارند و جزو تیم های ضعیف در فوتبال طبقه بندی می شوند.

آمار که اتفاقا همیشه راست می گوید، درباره رونالدو نشان می دهد که او بیش از نیمی از گل هایش را به تیم هایی زده که هیچ جایگاهی در بین تیم های برتر فوتبال جهان ندارند. لیتوانی (7گل)، آندورا و لوکزامبورگ (6 گل)، ارمنستان و لتونی (5 گل)، استونی، جزایر فارو و مجارستان (4 گل)، ایرلند شمالی (3گل)،آذربایجان، قبرس، قزاقستان و عربستان (2 گل)، رژیم صهیونیستی، ایران، کره شمالی، نیوزلند و پاناما (1 گل) در مجموع 57 گل به رونالدو تقدیم کرده اند که این آمار معادل 55 درصد گل های ملی او تا به امروز است!

رونالدو در 175 بازی ملی با پیراهن پرتغال هرگز موفق به گل زدن به تیم های برزیل، آلمان، ایتالیا، فرانسه، انگلیس، اروگوئه و مکزیک نشده است. از 104 گلی که به ثمر رسانده 50 گل مربوط به دیدارهای دوستانه و مقدماتی بوده است. 11 گل هم از روی نقطه پنالتی به ثمر رسانده است.

رکورد دایی به زودی از دست ایران خارج خواهد شد. این که چه زمانی بار دیگر یک رکورد بین المللی با ارزش دیگر به اسم ایران ثبت می شود، مشخص نیست (اگر بشود!) چرا که بی تعارف نام کشورمان در بین قدرت های فوتبال جهان قرار ندارد، اما اگر این بار این اتفاق رخ دهد، مسلما بسیار بیشتر از رکورد دایی قدردان آن خواهیم بود، حتی اگر به انداره رکورد شهریار فوتبال ایران باارزش نباشد.

  • سامان ارسالی در

    درود خدا بر شهریار فوتبالمون ،علی دائمی ،که وقتی خبر نگار نظر ایشون رو در مورد قصد شکستن رکورد آقای گلی جهان توسط کریستیانو رونالدو ،جویا شد ،گفت**رکوردها برای شکستن بوجود میان و این خیلی طبیعیه ** آفرین به این شعور

دیدگاه تان را بنویسید