life

محققان کشور موفق به تولید پتوهایی شدند که ضد میکروب و کندسوز است که بهترین کاربرد آن در هواپیماهاست.

جی پلاس، یک شرکت دانش بنیان تولید کننده پتوهای هواپیما، پتویی از جنس پلی‌استر-اکریلیک آنتی‌باکتریال حاوی نانوذرات تولید کرده است که می‌تواند به ارتقای سلامت مسافران در پروازها و خطوط هوایی کمک کند. این پتوها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر آتش مقاومت بالایی داشته باشند.

معمولاً پتوهای مورد استفاده در خطوط هواپیمایی، شسته و مجدداً استفاده می‌شوند. در برخی موارد این پتوها از مواد قابل بازیافت نیز ساخته شده و بعد از مصرف برای بازیافت فرستاده می‌شوند.

اغلب موارد بعد از استفاده از پتوهای خطوط هوایی، آن‌ها در یک سیستم خشک‌شویی صنعتی شسته می‌شوند. این پتوهای سبک که قابلیت گرم‌کنندگی مناسبی دارند معمولاً از پارچه‌هایی با جنس مرغوب بافته می‌شوند چرا که لازم است بارها و بارها شسته شوند.

این پتوها ممکن است در حین استفاده توسط مسافران، باکتری و میکروب‌هایی جذب کنند که در حین شستشو از بین نرفته و موجب ایجاد بیماری در مسافران بعدی شوند.

برای کمک به رفع این مشکل، یک شرکت دانش بنیان پتوی آنتی‌باکتریالی تولید کرده که در آن از پارچه پلی‌استر- اکریلیک استفاده شده است. این پتوهاحاوی نانوذراتی بوده که منجر به ایجاد خاصیت ضدمیکروبی در این پتو شده است. در واقع حضور این نانوذرات، که سطح فعال زیادی نسبت به حجم شان دارند با باکتری‌ها واکنش داده و آن‌ها را غیر فعال می‌کنند.

باکتری‌ها از یک آنزیم برای جذب اکسیژن و زنده ماندن استفاده می‌کنند. استفاده از این نانوذرات، باعث غیرفعال شدن عملکرد این آنزیم و در نتیجه کاهش دریافت اکسیژن می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1507374 منبع: ستاد توسعه فناوری نانو
ارسال نظر