فیلم‌هایی که از روزهای اوج فاصله گرفتند

فروش سینمای ایران از مرز ۴۰۰ میلیارد تومان عبور کرد و پرفروش های سینما در سال ۱۴۰۳ تنها نیمی از فروش هفته گذشته خود را تجربه کردند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش جماران؛ برمبنای آمار سمفا تا ساعت ۲۱:۳۰ شنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳؛ ۷ میلیون و ۵۵۲ هزار و ۴۴۵ نفر در ۱۸۹ هزار و ۶۳۲ سانسی که ۱۵ فیلم سینمای ایران در سالن‌های سینمایی به نمایش گذاشته اند، به تماشای آثار نشسته اند و فروشی نزدیک به ۴۳۸ میلیارد و ۹۲۲ میلیون و ۷۰۸ هزار تومان را برای سینمای ایران به ارمغان آورده‌اند. بدین ترتیب فروش سینمای ایران در نیمه خرداد سال ۱۴۰۳ از مرز ۴۰۰ میلیارد تومان عبور کرد.

مهر نوشت؛ در هفت روز گذشته، فیلم‌های سینمای ایران فرصت نمایش در ۱۴ هزار و ۷۱۹ سانس را پیدا کرده و توسط ۵۹۳ هزار و ۴۰۳ نفر تماشا شده اند؛ به این ترتیب در این هفته، میزان فروش سینمای ایران عددی معادل با ۴۰ میلیارد و ۷۵۱ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان بوده است که این آمار نشانگر این است که با وجود تعطیلی چند روزه سینماها مجموع رقم فروش نسبت به هفته گذشته ۴ میلیارد افزایش داشته است.

بر این مبنا میانگین مخاطبان هر کدام از فیلم‌های سینمای ایران در هر سانس مشابه هفته گذشته عددی نزدیک به ۴۰ نفر بوده است.

«مست عشق»، «تمساح خونی» و «سال گربه» که همواره به ترتیب در رده‌های اول تا سوم فروش هفتگی قرار داشتند گوی رقابت را به «تگزاس ۳» و فیلم تازه اکران شده «خجالت نکش ۲» واگذار کرده اند و فیلم‌های سینمایی «تگزاس ۳» با فروش بیش از ۲۴ میلیارد و ۴۶۶ میلیون تومان، «خجالت نکش ۲» با فروش بیش از ۵ میلیارد و ۹۰ میلیون تومان از «مست عشق» با فروش بیش از ۳ میلیارد و ۵۵۶ میلیون تومان، «تمساح خونی» با فروش بیش از ۲ میلیارد و ۲۹۵ میلیون تومان و «سال گربه» با فروش بیش از یک میلیارد و ۶۵۷ میلیون تومان سبقت گرفته اند.

«تگزاس ۳» با در اختیار داشتن ۴۹۰ سالن سینما، توسط ۳۶۶ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۲۵ میلیارد تومان رسیده است و در صدر جدول هفتگی فروش قرار گرفته است، فروش این فیلم تقریباً معادل فروش هفته قبل است.

«تگزاس ۳» قرار بود از دوم خرداد به پرده سینما برسد که با توجه به حادثه ناگوار برای رئیس جمهور و هیأت همراه، اکران آن از ۸ خرداد به تهیه کنندگی ابراهیم عامریان به سرگروهی پردیس سینمایی هویزه آغاز شد. این فیلم با در اختیار داشتن ۵۵۵ سالن سینما در سال جاری، توسط ۸۰۷ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۵۱ میلیارد تومان رسیده است.

«خجالت نکش ۲» که از ۱۶ خرداد بر پرده سینماها نقش بسته است تاکنون توسط بیش از ۸۲ هزار نفر تماشا شده و در کمتر از چهار روز به فروش ۵ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان دست یافته است و در جایگاه دوم جدول فروش هفتگی قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد «مست عشق» به کارگردانی حسن فتحی به عنوان یک فیلم غیرکمدی روزهای اوج خود را پشت سرگذاشته است، این فیلم در هفت روز گذشته با در اختیار داشتن ۳۸۲ سالن سینما، توسط ۵۰ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۳ میلیارد تومان رسیده است این درحالی است که فروش این فیلم در هفته گذشته ۷ میلیارد تومان بود.

«مست عشق» که از ۵ اردیبهشت بر پرده سینماها نقش بسته است تاکنون توسط ۱ میلیون ۷۱۱ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۹۸ میلیارد تومان رسیده است و در مرز ۱۰۰ میلیاردی شدن قرار دارد.

«تمساح خونی» که همچنان پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۴۰۳ محسوب می‌شود، در رده چهارم جدول فروش هفتگی قرار دارد و توانسته در هفت روز گذشته به فروشی معادل با ۲ میلیارد و ۳۴۰ میلیون و ۴۱۹ هزار تومان دست پیدا کند؛ «تمساح خونی» که اکران خود را از ۱۶ اسفند ماه سال قبل در قالب اکران نوروزی آغاز کرده است، با در اختیار داشتن ۶۸۴ سالن سینما در سال جاری، توسط ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۱۵۳ میلیارد تومان رسیده است و یک سوم کل فروش سینما ایران در سال ۱۴۰۳ را به خود اختصاص داده است.

«سال گربه» دیگر کمدی این روزهای سینما در رده پنجم آثار پرفروش سینمای ایران در هفت روز گذشته و بعد از «تمساح خونی» قرار می‌گیرد. ۱ میلیارد و ۶۶۶ میلیون و ۸۶۳ هزار تومان عددی است که از فروش فیلم مصطفی تقی‌زاده در هفت روز گذشته اعلام شده است.

با توجه به آمار اعلامی سمفا، فروش فیلم‌های سینمایی «مست عشق»، «تمساح خونی»، «سال گربه» که مدت‌ها صدر نشین بودند، نصف شده و رقم فروش آن‌ها کاهش جدی داشته است.

چه فیلم‌هایی در رده ششم تا نهم قرار دارند

«بی بدن» در جایگاه ششم جدول فروش هفته قرار دارد و در یک هفته گذشته فروشی معادل با ۶۹۳ میلیون و ۹۹۱ هزار تومان را به نام خود ثبت کرده است که این فروش تقریباً معادل نصف فروش هفته قبل این فیلم محسوب می‌شود.

«عطر آلود» که از ۱۶ خرداد بر پرده سینماها نقش بسته است تاکنون توسط بیش از ۹ هزار نفر تماشا شده و در کمتر از چهار روز به فروش ۶۷۱ میلیون تومان دست یافته است و در جایگاه هفتم جدول فروش هفتگی قرار گرفته است.

«آسمان غرب» به تهیه‌کنندگی حبیب والی نژاد نیز در یک هفته گذشته توسط ۸ هزار و ۹۹ نفر تماشا شده و به فروشی معادل با ۳۶۸ میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب این اثر در رده هشتم جدول فروش هفته‌ای که گذشت قرار می‌گیرد.

«قلهک» به تهیه‌کنندگی مصطفی شایسته نیز در یک هفته گذشته توسط ۴ هزار و ۸۶۲ نفر تماشا شده و به فروش بیش از ۳۳۸ میلیون تومان رسیده است و به این ترتیب این اثر در چهارمین هفته حضور خود بر پرده سینماها در رده نهم جدول فروش هفته‌ای که گذشت قرار می‌گیرد. این فیلم کمدی همچنان کمتر از «آسمان غرب» تماشا شده است.

فیلم سینمایی «ایلیا؛ جستجوی قهرمان» به کارگردانی سیدعلی موسوی نژاد با فروش بیش از ۴ هزار بلیت در جایگاه دهم گیشه فروش سینماها قرار می‌گیرد. این فیلم نیز با در اختیار داشتن ۸۸ سالن سینما و ۲۳۷ سانس در هفت روز گذشته، به فروشی معادل با ۱۵۶ میلیون رسیده است.

«آپاراتچی» نیز در هفت روز گذشته توسط ۵۴۸ نفر تماشا شده و به فروشی بیش‌تر از ۳۶ میلیون تومان رسیده است. بنابراین این فیلم نیز در رده یازدهم جدول فروش قرار دارد.

قعر جدول چه خبر است

فیلم سینمایی «نیلگون» در جایگاه دوازدهم گیشه فروش سینماها قرار می‌گیرد. این فیلم نیز با در اختیار داشتن ۲۹ سالن سینما و ۴۲ سانس در هفت روز گذشته، پذیرای بیش از ۱۷۲ مخاطب بوده است و به فروشی معادل با ۹ میلیون در سومین هفته اکران خود رسیده است. فروش این فیلم نسبت به هفته قبل کاهش چشمگیری داشته است.

فیلم سینمایی «تاوان» دیگر فیلمی که چهارمین هفته اکران خود را بر پرده سینماها تجربه می‌کند با در اختیار داشتن ۱۱ سالن سینما و ۲۱ سانس، پذیرای بیش از ۲۴۴ مخاطب بوده است و به فروشی بیش از ۷ میلیون تومان رسیده است و در جایگاه سیزدهم قرار می‌گیرد.

«نوروز» به کارگردانی سهیل موفق نیز با در اختیار داشتن ۱۱ سالن سینما در هفت روز گذشته به فروشی معادل ۶ میلیون و ۵۰۵ هزار تومان دست یافته است. به این ترتیب این فیلم نیز در رده چهاردهم جدول فروش آثار هفت روز گذشته سینمای ایران قرار می‌گیرد.

«پرویز خان» که به صورت اینترنتی نیز اکران و عرضه شده است با فروش ۴ بلیت ۲۴۰ هزار تومان فروخته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید