چرا این شهر سینما ندارد؟

یک کارشناس فرهنگی و اقتصاد سینما با اشاره به اینکه در روزگار جدید شهر بدون سینما شهر شناخته نمی‌شود، از اینکه سینماهای فعال شهر اراک به عنوان مرکز یکی از استان‌های مهم اقتصادی کشور تعطیل هستند، ابراز تأسف کرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، امیرحسین علم‌الهدی که خودش اهل استان مرکزی است، در یادداشتی که در اختیار ما قرار داده نوشته است: «برایم باور کردنی نیست که بیش از یک سال است سینماهای فعال در مرکز استان مرکزی، شهر اراک فعالیتی نداشته باشند.

ایسنا نوشت؛ امسال از منظر اقتصادی سینماها بعد از پاندمی کرونا توانستند وضعیت مناسبی داشته باشند و طبیعی است که در این وضعیت فروش خوب، سینماها می‌بایست از این شرایط نهایت استفاده را ببرند اما دو سینمای فرهنگ و عصر جدید مدت‌هاست که تعطیل هستند.

سینما فرهنگ در سال ۱۳۳۹ با نام «سینما دیانا» شناخته می‌شد و دارای دو سالن بنام‌های دنیا و دیامون بود که به مرور سالن دیامون تعطیل شد و سالن دنیا با نام جدید فرهنگ به فعالیت خود ادامه داد اما سال‌هاست که به دنبال تغییر کاربری است. همچنین سینما عصر جدید در سال ۱۳۳۷ به نام «سینما ایران» ساخته شد که سال‌ها بعد با تغییر صاحبان سینما به «سینما کاپری»، «سینما آزادی» و «سینما عصرجدید» تغییر نام داد. این سینما پس از بازسازی مجدد در سال ۱۳۹۴ با سه سالن مدرن با سیستم پخش دالبی و کافه سینما مجدد بازگشایی شد ولی مدتها است که تعطیل شده است.  

در مرکز یکی مهمترین استان‌های صنعتی کشور هیچ خبری از فیلم دیدن بر پرده سینما نیست و گویا این فقدان برای مسئولان استان و ... خیلی مهم نیست.  می‌گویند شهر بدون سینما دیگر شهر نیست و حال، شهر اراک با جمعیت نزدیک به یک میلیون نفری خود برای ما سینمادوستان دیگر شهر نیست!

 یک مرکز استانی هست که خیابان دارد، میدان دارد، مغازه دارد، رستوران دارد، بانک دارد، کارخانه دارد، ده‌ها ساختمان اداری دارد، هزاران مسئول و  مدیر دارد اما سینما ندارد و گویا بی‌سینما هیچ چیز ندارد.»

علم‌الهدی چند ماه قبل در گزارشی آماری به بررسی تعداد سینماهای فعال در چهار دهه گذشته پرداخته بود و این دغدغه از سوی او در یک شهر صنعتی و پرجمعیت در حالی مطرح می‌شود که تابستان امسال نیز مدیرکل دفتر توسعه فناوری، سینمایی و سمعی بصری سازمان سینایی گفته بود: حدود ۱۱۹ شهر  با جمعیت بالای ۵۰ هزار نفر و ۶۹ شهر با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر، فاقد سینما و سالن نمایش در کشور وجود دارد.

به گفته فرجی راه‌اندازی سالن‌ در برخی شهرها در راستای سیاست‌های سازمان، با همکاری ادارات کل ارشاد استان و موسسه سینماشهر انجام شده و حمایت از بخش خصوصی در راستای حفظ سالن‌های نمایش فیلم، راه‌اندازی و فعال شدن سالن‌های موجود علی‌الخصوص در مناطق محروم و کم‌برخوردار و بالای پنجاه هزار نفر جمعیت، در اولویت سیاست‌های سازمان و معاونت توسعه فناوری و مطالعات قرار دارد. با این حال حفظ سالن‌هایی که پیش‌تر فعال بودند و ایجاد انگیزه برای صاحبان آن‌ها به همراهی‌های بیشتری در سطح استان‌ها نیاز دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید