سریالی که وصیت‌نامه کارگردان شد

«در چشم باد» را «وصیت‌نامه‌ای برای هشدار به فرزندان ایران...» توصیف کردند؛ سریالی که تلاش کرد به زبان جوانان با جوانان سخن بگوید.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، سریال «در چشم باد» در ۴۴ قسمت توسط یکی دیگر از کارگردان‌های باسابقه کشورمان، مسعود جعفری‌جوزانی ساخته شد که بخشی از آن به فتح خرمشهر و وقایع مربوط به آن پرداخت.

این مجموعه تاریخی در مدت شش سال فیلمبرداری شد و کارگردان و تهیه‌کننده آن زمان در گفت‌وگویی با ایسنا، هزینه ساخت آن را ۱۲ میلیارد تومان اعلام کردند.

این سریال اولین بار تیر ماه ۱۳۸۸ از شبکه اول پخش شد.

«در چشم باد» ۶۰ سال تاریخ ایران را با بهره‌گیری از مدیوم تلویزیون تعریف می‌کرد؛ قطعا یک فیلم سینمایی نمی‌توانست با این جزییات ۶۰ سال از تاریخ ایران و مقاطعی که مورد تاخت‌ و تاز قرار گرفته بود را نشان دهد.

در این مجموعه تعداد زیادی بازیگر طراز اول با عشق به میهنشان ـ ایران ـ وسط میدان آمدند تا در دوره‌ای که نمایش سریال‌های پیش پا افتاده کره‌ای و تولید انبوه کارهای ۹۰ شبی مُد شده بود، ذائقه مخاطب را تغییر دهند.

لاله اسکندری، بازیگر این سریال در آن زمان گفته بود: «تماشای سریال‌های روتین شبانه مثل استفاده از روزنامه روزمره است، ولی ساخته‌ای مثل «در چشم باد» مثل کتاب است که می‌توان مدام به آن رجوع کرد.»

مسعود جعفری جوزانی در این خصوص استقامتی تحسین‌شدنی داشت و هشت سال از زندگی خود را صرف ساخت این سریال از زمان آغاز نگارش تا پایان فیلمبرداری کرد.

در آن زمان بعضا عنوان شد که سریال «در چشم باد» هزینه هنگفتی را برای ساخت، به خود اختصاص داده اما کارگردان با رد این ادعا، تاکید کرده بود، «چندین بار شنیدم که می‌گفتند «در چشم باد»، پرخرج‌ترین سریال بوده‌ است؛ من به شما می‌گویم چنین چیزی صحت ندارد. اگر پول همه بخش‌ها را از فیلمنامه تا پایان تدوین پرداخت کنند، این سریال حدود ۱۲ میلیارد تومان هزینه داشته است. که رغم ناچیزی است.

جوزانی معتقد بود، حداقل بودجه این سریال برای کارهایی که انجام گرفت، می‌بایست ۵۰ میلیارد تومان باشد؛ اما ما در شش سال و تا پایان کار حدود ۱۲ میلیارد تومان خرج کردیم که بسیار اندک است. این معجزه فقط در ایران می‌تواند اتفاق بیفتد.

به گفته او اغلب عوامل این سریال دستمزد واقعی خود را نگرفتند و سعید نیکپور هم در تاید این جمله گفته بود: من بعدها پنج برابر دستمزدی که در سریال «در چشم باد» دریافت کردم را گرفتم.

سریالی که وصیت‌نامه کارگردان شد/ عکس

بر اساس این گزارش ایسنا، نکته قابل توجه در این سریال این بود که تهیه‌کننده در زمان ساخت سه بار تغییر کرد. کل این اثر حدود ۲۵۰۰ دقیقه زمان دارد که حدود نیمی از آن در زمان تهیه‌کنندگی رضا انصاریان و حبیب‌الله کاسه‌ساز فقید فیلمبرداری شده و ۵۰ درصد بقیه در زمان تهیه‌کنندگی جوزانی و اکبری به تصویر کشیده شده‌ است.

فیلمبردارهای این سریال عظیم هم سه بار تغییر کردند؛ فیلمبرداری سریال را «علیرضا زرین‌دست» آغاز کرد، اما او اواخر سال ۸۲ از گروه رفت و «حسن پویا» به مدت یک ماه، جای او را به عنوان مدیر فیلمبرداری گرفت و بعد از آن فیلمبرداری به «امیر کریمی» سپرده شد که او کار را به پایان رساند.

در این مجموعه، بازسازی مسجد خرمشهر حدود هشت ماه به طول انجامید که این بازسازی در خود مسجد اصلی انجام شد. فاز سوم این سریال که مربوط به جنگ تحمیلی بود در شهرک سینمایی دفاع مقدس و همچنین خرمشهر در سال ۸۶ تا ۸۷ فیلمبرداری شد.

این سریال قصه زندگی خانواده‌ای است که رویدادها و لحظات تلخ و شیرین زندگی‌شان از دوره قیام میرزا کوچک جنگلی تا آزادسازی خرمشهر در آن به تصویر کشیده می‌شود. قصه از زمانی آغاز می‌شود که میرزا کوچک خان جنگلی در گیلان اعلام جمهوری می‌کند و با این اقدام دوران پرحادثه تاریخ معاصر ایران آغاز می‌شود که سه دوره تاریخ ایران را بازگو می‌کند.

سریالی که وصیت‌نامه کارگردان شد/ عکس

پارسا پیروزفر نقش اصلی سریال را بازی می‌کرد و چهره‌هایی چون سعید نیکپور، زنده‌یاد ماه‌چهره و کامبیز دیرباز او را همراهی می‌کردند.

مسعود جعفری جوزانی سال ۸۸ در نشستی که توسط ایسنا برای «در چشم باد» برگزار شد، از مصطفی زمانی به دلیل حضورش در این سریال تشکر کرد و گفت: «او بدون هیچ چشم‌داشتی به خرمشهر آمد، یک سکانس را بازی کرد و یک ریال هم دریافت نکرد؛ و باید گفت چقدر هم بازیگر خوبی است.» مصطفی زمانی در آن دوره در سریال «یوسف پیامبر (ع)» بازی کرده بود و دیگر چهره‌ای شناخته شده محسوب می‌شد؛ با این حال او تا مدت‌ها اجازه نداشت هر نقشی را در هر پروژه‌ای قبول کند.

دیدگاه تان را بنویسید