فیلمبردار «جن‌گیر» درگذشت

«اوون رویزمن» فیلمبردار آمریکایی و تحسین‌شده فیلم‌هایی چون «جن‌گیر» و «ارتباط فرانسوی» و «شبکه» در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ به نقل از هالیوود ریپورتر، «اوون رویزمن» فیلمبرداری بود که پنج بار نامزد اسکار شد و بیشتر برای همکاری با «ویلیام فریدکین» کارگردان فیلم های کلاسیک «جن‌گیر» و «ارتباط فرانسوی» شناخته می‌شد.

«رویزمن» که همچنین در پنج فیلم از جمله «سه روز کرکس» (۱۹۷۵)، «غیبت مالیس» (۱۹۸۱) و توتسی (۱۹۸۲) با «سیدنی پولاک» همکاری داشته است، پس از چند ماه بستری در بیمارستان در خانه‌اش واقع در لس آنجلس درگذشت.

این فیلمبردار در نوامبر ۲۰۱۷ و پس از دریافت جایزه اسکار افتخاری عنوان کرد: «فیلم از ذرات ریز و نقره‌ای زیادی تشکیل شده است و هر یک از این ذرات توسط هر فردی که روی یک فیلم کار می‌کند نشان داده می‌شود. اگر در هر فیلمی یکی از آنها را تغییر می‌دادید، فیلم متفاوت به نظر می رسید.»

«رویزمن» برای فیلم‌های «ارتباط فرانسوی»، «جن گیر»، «شبکه»، «توتسی» و «وایات ارپ» نامزد جایزه بهترین فیلمبرداری از آکادمی اسکار شد.

«ویلیام فدرکین» کارگردان آمریکایی پس از اخراج فیلمبردارش، «اوون رویزمن» را به عنوان فیلمبردار «ارتباط فرانسوی» انتخاب کرد، فیلمی که روایتگر داستان تلخی حول محور پلیس مواد مخدر شهر نیویورک پوپی دویل (با بازی جین هکمن) متمرکز بود.

فیلم «ارتباط فرانسوی» برای تعقیب و گریز شش دقیقه‌ای با ماشین در خیابان‌های بروکلین مشهور است و «رویزمن» پیش از این گفته بود که فیلمبرداری آن حدود پنج هفته طول کشید، چرا که آنها فقط بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر فیلمبرداری می‌کردند.

«رویزمن» در همکاری بعدی خود فیلم ترسناک «جن گیر» دیگر ساخته معروف «ویلیام فردکین» را در نیویورک مقابل دوربین برد، اثری که تا سال‌ها پرفروش‌ترین فیلم ترسناک تاریخ سینما بود.

«استقلال» به کارگردانی «جان هیوستون»، «هاوانا» از «سیدنی پولاک» و فیلم‌های «کنیون» و «بوسه فرانسوی» به کارگردانی «لارنس کاسدان» از جمله دیگر آثار سینمایی با فیلمبرداری «اوون رویزمن» است.

 

دیدگاه تان را بنویسید