زمان و مکان تشییع پیکر آذرتاش آذرنوش مشخص شد

مراسم تشییع پیکر و خاک‌سپاری آذرتاش آذرنوش روز دوشنبه ۱۹ مهرماه برگزار می‌شود.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی اعلام کرد: مراسم تشییع، بدرقه  و وداع با عضو شورای عالی علمی و مشاور عالی فقید مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، استاد برجسته و چهره ماندگار ادبیات عرب، روز دوشنبه ۱۹ مهرماه، ساعت ۸ در سرسرای مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و ساعت ۱۰:۳۰ از دانشکده الهیات دانشگاه تهران به سوی بهشت زهرا، قطعه نام‌آوران، برگزار خواهد شد.

این مراسم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در محل و مسیرهای تعیین‌شده برگزار می‌شود.

مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) در  کاشانک، نرسیده به سه‌راه آجودانیه، شماره ۲۱۰ واقع است.

آذرتاش آذرنوش (متولد سال ۱۳۱۶) فراگیری ادبیات عرب را از دانشکده معقول و منقول تهران آغاز کرد و سپس در فرانسه تا دریافت درجه دکتری ادامه داد. سال‌ها در دانشکده الهیات دانشگاه تهران به تدریس عربی اشتغال داشت و به تألیف و ترجمه پرداخت. آثار او درباره سهم‌ چشم‌گیر ایرانیان در زبان و ادب عربی به‌ویژه در قرن‌های نخست پس از اسلام است. 

از مهم‌ترین آثار آذرتاش آذرنوش ترجمه «فتوح البلدان» بلاذری (بخش مربوط به ایران) و «موسیقی کبیر» ابونصر فارابی است. آثار تالیفی او نیز در حوزه ایران‌شناسی و در پیوند با زبان فارسی اهمیت خاص دارد؛ مانند «فرهنگ عربی به فارسی»، «چالش میان فارسی و عربی» و «راه‌های نفوذ فرهنگ ایرانی در عصر جاهلی». همچنین مجموعه مقالات آذرنوش با عنوان «در باب ادب تازی» در سه جلد به کوشش رضوان‌ مساح در سلسله انتشارات‌ مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است. 

آذرتاش آذرنوش در ۱۵ مهرماه ۱۴۰۰ در پی مدتی بیماری در سن ۸۴ سالگی از دنیا رفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید