معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان از کمبود محسوس پزشک در استان خبر داد.


دکتر ابراهیم جلیلی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اشاره به کمبود محسوس پزشک در برخی از رشته‌های پزشکی، بیان کرد: با وجود اجرای طرح تحول سلامت و پیگیری‌های انجام شده که تأثیر بسزایی در رشد تعداد پزشکان به‌ویژه در استان داشته است، در حال حاضر در رشته‌های فوق تخصصی نظیر غدد اطفال و بزرگسالان، جراحی قلب، الکترو فیزیولوژی قلب، نفرولوژی کودکان و بزرگسالان و همچنین رشته‌ها تخصصی نظیر رادیولوژی، بی‌هوشی، جراح عمومی، ارتوپدی و طب اورژانس کمبود پزشک در استان محسوس است.


وی با بیان اینکه در استان حدود ۵۰۰ پزشک متخصص، ۷۱۰ پزشک عمومی و ۳۵۰ دندان‌پزشک تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان در ۲ بخش دانشگاهی و غیر دانشگاهی فعالیت می‌کنند، گفت: شاخص تعداد پزشک و دندان‌پزشک در استان حدود ۱ نفر به هزار نفر است؛ این در حالی است که این شاخص در کشور حدود ۱ و نیم و در برخی ا کشورها ۳ تا ۵ هم گزارش شده است.


جلیلی در رابطه با جذب و توزیع پزشک به ۲ روش اختیاری و اجباری نیز، تصریح کرد: در بخش اختیاری پزشکانی که در دوره خدمت تعهد خود را در مناطق مورد نیاز دانشگاه‌ها و مناطق کمتر برخوردار گذرانده‌اند و بسته به تخصص و مدت فعالیت در مناطق محروم امتیاز کار در شهرهای کوچک و بزرگ را کسب کرده‌اند، این پزشکان بسته به امتیاز کسب شده، نیاز دانشگاه مربوطه و علایق خود شهر و محل سکونت خود را انتخاب می‌کنند.


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان در رابطه با نحوه جذب اجباری پزشک نیز مطرح کرد: پزشکانی هستند که پس از اتمام تحصیل خود در مقاطع عمومی و تخصصی بنا به تعهد سپرده شده موظف به گذراندن مدت زمانی در مناطق و دانشگاه‌های مورد نیاز ارائه خدمت هستند.


وی با بیان اینکه توزیع پزشکان متعهد خدمت توسط وزارت بهداشت و درمان در سامانه الکترونیکی توزیع نیرو بر اساس جمعیت تحت پوشش دانشگاه‌ها و سطح بندی خدمات انجام می‌شود: اظهار کرد: به‌دلیل تعداد کم پزشکان متعهد نسبت به نا دانشگاه‌ها تمام درخواست‌ها ارائه شده به وزارت متبوع تحقق پیدا نکرده و همه ساله کمبودهایی در بیمارستان‌ها مشهود است، البته رایزنی‌ها هم در خصوص شرایط و موقعیت منطقه و شدت نیاز در بهره‌مندی از تعداد بیشتر پزشکان بی‌تاثیر نبوده است.


جلیلی ادامه داد: از طرفی حضور پزشکان متعهد با شرایط اجباری و عدم تمایل شخصی کاملاً موقتی و شکننده بوده و همیشه احتمال غیبت پزشکان از طرح به هر علت و یا حضور با حداقل زمان قانونی برخی پزشکان مواجه می‌شود.


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان در پایان یادآور شد: قابل ذکر است همدان به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و داشتن پزشکان متخصص و فوق تخصص مطرح و فضاهای درمانی نسبتاً خوب پذیرای بیماران بعضی کشورها و استان‌های مجاور و شهرستان اسدآباد است.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.