به گزارش ایرنا این دستاورد پس از گذشت 40 سال از عمر انقلاب به بار نشست و می رود تا صنعت فروسیلیس ملایر در بی نیازی ایران به واردات این کالا سهم عمده ای را داشته باشد.
اینکه امروز ایران در شرایط فعلی نیاز به واردات فروسیلیس ندارد، گوشه ای از توانمندی و استقلال نظام جمهوری اسلامی را نمایان می کند، قابلیتی که با افتخار می تواند نیاز کارخانه های فولادسازی و صنایع ریخته گری را تامین کند.
در این میان اما چرخه تولید صنعت فروسیلیس در ملایر اردیبهشت سال 90 با احداث شهرک صنعتی جوکار، شروع به چرخیدن کرد و شرکت فروسیلیس غرب پارس نخستین واحد صنعتی بود که در این شهرک نوپای فعالیت خود را آغاز و پای این صنعت را به استان همدان باز کرد، تا جاییکه نخستین واحد فروسیلیس ملایر با دستان «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در سال 93 به بهره برداری رسید.
ذکر این نکته حایز اهمیت مبنی بر اینکه حدود 71 درصد از معادن سیلیس استان همدان در ملایر واقع شده و سالانه بیش از 400 هزار تن سیلیس از معادن این شهرستان استخراج می شود، نشان از وجود ذخایر غنی سیلیس در ملایر دارد و احداث واحدهای فروسیلیس برای فرآوری این محصول با ارزش در عین حال یک ضرورت تلقی می شود، ضرورتی که حالا استان همدان را در آستانه انقلابی عظیم در صنعت فروسیلیس قرار داده و در چهلمین فجر انقلاب چندین واحد فروسیلیس بهره برداری و یا عملیات اجرایی آنها در شهرک صنعتی جوکار آغاز می شود.
در همین راستا شرکت فروسیلیس غرب پارس در مرحله نخست سالانه با ظرفیت تولید 12 هزار تن فروسیلیس با میزان سرمایه گذاری 500 میلیارد ریال و سه میلیون یورو در بخش ارزی فعال است و در صدد افزایش ظرفیت تولید خود به 24 هزار تن فروسیلیس در سال است.
این واحد بزرگ صنعتی به عنوان یکی از چندین شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه(میدکو) برای طرح توسعه خود در مرحله دوم حدود 650 میلیارد ریال سرمایه گذاری در نظر گرفته است و عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده و افتتاح آن همزمان با چهلمین فجر انقلاب همزمان شده است که دستاوردی دیگر از نظام و حمایت جدی دولت از صنعت به شمار می رود.

** احداث واحد 6 هزار تنی شمش منیزیم
مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بلافاصله پس از بهره برداری و راه اندازی مرحله نخست این شرکت، مرحله دوم نیز در سال 93 آغاز شد و ابتدای امسال این واحد با ظرفیت 12 هزار تن فروسیلیس در سال شروع به فعالیت کرد.
سید محمدباقر میرابوالفتحی بیان کرد: با توجه به اینکه فروسیلیس ماده اولیه شمش منیزیم است، احداث یک واحد 6 هزار تنی شمش منیزیم را در دست اجرا داریم که تجهیز کارگاه آن انجام و قرارداد خارجی آن نیز بسته شده است.
وی با بیان اینکه برای احداث و راه اندازی این واحد صنعتی نیاز به کمک صنعت و معدن داریم ادامه داد: چنانچه شرکت شهرک های صنعتی به ما کمک کند، واحد فروسیلیکو منگنز را نیز در کنار این سه واحد احداث می کنیم که تقاضای اختصاص چهار هکتار زمین داریم.
مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس ادامه داد: هم اکنون 230 تن به صورت مستقیم در این 2 واحد مشغول فعالیت هستند و 11 میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی و یک هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی برای احداث این واحدها هزینه شده است.
میرابوالفتحی با بیان اینکه این شرکت زیرمجموعه میدکو و وابسته به بانک پاسارگاد است و غیر از کرمان در ملایر نیز این صنعت فعالیت می کند اظهار داشت: در حال حاضر با تمامی کارخانه های فولادسازی قرارداد داریم و در چهار ماهه اول امسال یک میلیون دلار صادرات داشتیم.

** آذرخش دومین تولید کننده فروسیلیس در کشور
فروسیلیس آذرخش دومین شرکتی بود که به همت بخش خصوصی وارد شهرک صنعتی جوکار شد و با هدف تولید 12 هزار تن فروسیلیس در سال شروع به احداث نخستین واحد صنعتی خود کرد.
مدیرعامل شرکت فروسیلیس آذرخش نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: در حال حاضر مرحله نخست این شرکت با ظرفیت تولید 12 هزار تن در سال با میزان سرمایه گذاری 730 میلیارد ریال احداث شده و با اشتغالزایی 130 تن به صورت مستقیم آماده بهره برداری رسمی است.
محسن طوبایی با بیان اینکه برنامه ریزی های لازم برای احداث مرحله دوم این شرکت با 20 هزار تن ظرفیت تولید فروسیلیس انجام شده است افزود: یک هزار و 150 میلیارد ریال اعتبار برای احداث مرحله دوم این شرکت پیش بینی شده است که در مدت 2 سال بهره برداری می شود.
وی ادامه داد: هم اکنون قرارداد احداث این واحد صنعتی با چین بسته شده و دهه فجر امسال با حضور مسئولان کشوری عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
مدیرعامل شرکت فروسیلیس آذرخش اظهار داشت: چنانچه ظرفیت تولید 2 واحد شرکت آذرخش به 32 هزار تن در سال برسد، از نظر ظرفیت دومین تولید کننده فروسیلیس در کشور هستیم.
طوبایی میکروسیلیکا را دومین محصول این شرکت عنوان کرد و افزود: در مرحله نخست سه هزار و 600 تن و در مرحله دوم هفت هزار تن در سال میکروسیلیکا تولید می شود که در بتن سازی قابل استفاده است.
وی میزان اشتغالزایی در هر یک از واحدها را 130 تن و در مجموع 260 مورد عنوان و بیان کرد: این واحد هیچگونه مشکل زیست محیطی و آلایندگی ندارد.
مدیرعامل شرکت فروسیلیس آذرخش ادامه داد: علاوه بر این 2 واحد، یک مجموعه دیگر با عنوان «فروآلیاژ لوتوس» کارخانه تولید فروسیلیکا منگنز را نیز در دست احداث داریم که بزرگترین کارخانه در ایران در قالب شرکت لوتوس است.
طوبایی گفت: این واحد نیز همزمان با دهه فجر آماده کلنگ زنی است که مدت زمان 2 سال برای احداث آن برآورد شده است.
وی یادآور شد: یک هزار و 400 میلیارد ریال برای احداث و راه اندازی این واحد صنعتی پیش بینی شده است که در صورت افتتاح برای 140 تن به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می کند.
طوبایی عمده ترین مشکل این واحدهای صنعتی را برق و LC برای واردات قطعات و تجهیزات برشمرد و افزود: برای حل مشکل برق این واحدها قول های مساعدی توسط استاندار همدان، مسئولان مربوطه و نمایندگان مجلس داده شده است که امیدواریم هر چه سریعتر با همکاری شرکت برق منطقه ای باختر حل شود.
وی توسعه صادرات را از اهداف مهم این شرکت برشمرد و اضافه کرد: محصولات تولیدی این شرکت در داخل و خارج از کشور قابل استفاده است و تاکنون به کشورهایی همچون پاکستان، ارمنستان، بلغارستان، ایتالیا و ترکیه صادرات داشته ایم.

** ملایر در آستانه تحول عظیمی در صنعت فروسیلیس است
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون 2 واحد فروسیلیس غرب پارس و آذرخش هر کدام با ظرفیت 12 هزار تن در سال در شهرک صنعتی جوکار فعال هستند.
حمیدرضا متین ادامه داد: شرکت فروسیلیس پارس غرب توسط معاون اول رییس جمهوری افتتاح شد و شرکت فروسیلیس آذرخش و طرح توسعه شرکت فروسیلیس غرب پارس نیز دهه فجر امسال به صورت رسمی با حضور یکی از مسئولان کشوری به بهره برداری می رسد.
وی افزود: در حال حاضر شرکت فروسیلیس آذرخش با ظرفیت صد درصد در حال فعالیت است.
متین بیان کرد: طرح توسعه شرکت آذرخش با ظرفیت 20 هزار تن در سال، طرح توسعه شرکت فروسیلیس غرب پارس برای تولید منیزیم و فروآلیاژ لوتوس در مجموع با حجم سرمایه گذاری حدود هفت هزار میلیارد ریال همزمان با دهه فجر کلنگ زنی می شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان ادامه داد: در شرایط کنونی ارزش افزوده محصولات تولیدی این واحدهای صنعتی بسیار بالا است و شرایط مناسبی در حوزه صادرات دارند.
متین اظهار داشت: واحدهای صنعتی فروسیلیس اشتغال پایداری در منطقه ایجاد کرده اند و قیمت تمام شده و حاشیه سود بسیار خوبی دارند.
وی گفت: در حال حاضر این 2 واحد صنعتی هیچگونه مشکل آلایندگی ندارند و با هماهنگی های انجام شده بزودی مشکل برق این واحدها نیز حل می شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با بیان اینکه بهره برداری از واحدهای فروسیلیس تحول عظیمی را در صنعت ملایر رقم می زند گفت: چنانچه این واحدهای صنعتی به بهره برداری برسند، بیش از 2 هزار اشتغالزایی در این صنعت ایجاد می شود.
این در حالیست که سید سعید شاهرخی استاندار همدان در بازدیدی که 29 آذرماه امسال از واحدهای فروسیلیس غرب پارس و آذرخش ملایر داشت، قول مساعد داد مشکل برق واحدهای فروسیلیس شهرک صنعتی جوکار در نشستی با متولیان برق منطقه ای باختر مورد بررسی قرار می گیرد تا هم برق مورد نیاز واحدهای موجود و هم طرح های توسعه ای این شرکت ها تامین شود.
گزارش از معصومه موسوی
7528/2087
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.