سرلشکر یحیی رحیم صفوی به همراه جمعی از اساتید و دانشجویان دانشکده فرماندهی عملیات مشترک و مرکب دافوس ارتش جمهوری اسلامی در نشستی مشترک با مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: چرا که طبق پیش بینی های صورت گرفته از رسیدن جمعیت ایران به رقم ۱۰۰میلیون نفر در دهه پیش رو حکایت دارد. 
وی بیان داشت: تاکنون در کرانه ساحلی جنوب ایران ۷۰۰میلیارد دلار سرمایه گذاری شده که باید پازل طرح های پدافند غیرعامل برای صیانت از این سرمایه و ثروت گران بهای کشور تکمیل شود. 
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در امور نیروهای مسلح
با تاکید بر لزوم جدی گرفتن راهبرد دریای در 
طرح های آمایش سرزمین، اظهارکرد: بندر شهید رجایی با ظرفیت جابجایی ۱۰۹ میلیون تن کالا، یکی از دستاوردها و توانمندی های جمهوری اسلامی است که ۶۰ درصد صادرات و واردات کشور به این بندر وابسته است. 
سرلشگر صفوی یادآورشد: هدف اصلی اعمال تحریم ها از سوی کشورهای غربی نیز تحمیل اراده سیاسی بر جمهوری اسلامی است وکشور ما در ۱۱۱ سال اخیر گرفتار اقتصاد تک محصولی متکی به نفت شده که برای گریز از تنگنای تحریم ها، باید از موقعیت گذرگاهی و دریایی کشور در توسعه صادرات و ترانزیت بهره بیشتری گرفته شود. 
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در امور نیروهای مسلح تصریح کرد: در جغرافیایی پیرامونی ایران، ۱۵ کشور با ۶۰۰میلیون نفر جمعیت وجود 
دارد که سالانه نیاز به ۸۰۰میلیارد دلار واردات انواع کالا دارند و ایران با راهبرد دریایی می تواند از این فرصت استفاده بهینه کند. 
وی گفت: در شرایط فعلی که کشور ایران مورد هدف جنگ های نرم و هیبریدی قرار گرفته، دفاع و امنیت اساس محوری آمایش سرزمین است و سرمایه گذاری و توسعه در مسیر تحقق این هدف مهم معنا پیدا می کند. 

توسعه بنادر ایران هیچگاه متوقف نشده است
 مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز اظهارداشت: با وجود جنگ اقتصادی ناجوانمردانه آمریکا علیه ایران، توسعه بندر متوقف نشده؛ به موازات انجام عملیات تخلیه و بارگیری کالا از کشتی ها، طرح های عمرانی توسعه پایانه های نفتی، کانتینری و مواد معدنی این بندر در حال اجراست که نشانگر پویایی و اقتدار کشور است. 
الله مراد عفیفی پور خاطرنشان کرد: در قالب مرحله سوم طرح توسعه کانتینری، ۱۴۰۰متر اسکله جدید و همچنین در یک طرح دیگر، سه پست اسکله نفتی به طول هزار  ایجاد می شود که ظرفیت موجود ۱۰۹میلیون تنی جابجایی کالا در بندر را تا میزان ۶۰ درصد افزایش خواهد داد. 
وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته به منظور بهره مندی بیشتر از دانش وتوان فنی متخصصان داخلی گفت: تاکنون ۸۰۰ قطعه تجهیزات بندری توسط شرکت های دانش بنیان ایرانی ساخته شده است. 
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین درخصوص برنامه‌های کلان سازمان بنادر برای ارتقای جایگاه بندرشهید رجایی در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای و همچنین تشریح جایگاه استان به عنوان پایتخت مسافرت ها و گردشگری دریایی ایران به اساتید و دانشجویان شرکت کننده در این نشست ارائه کرد. 
در پایان این نشست مباحث مربوط به طرح های پدافند غیرعامل، تاثیر راهگذرهای حمل ونقلی جدید در منطقه و تحریم ها بر فعالیت های بندر، نقش شرکت های دانش بنیان، برنامه های توسعه دریامحور و اقدامات مربوط به گردشگری دریایی در قالب سوال از سوی دانشجویان دانشکده فرماندهی عملیات مشترک و مرکب دافوس ارتش جمهوری اسلامی مطرح شد.
سردار سرلشکر یحیی رحیم صفوی با همراهی ۳۰ نفر از اساتید و دانشجویان دانشکده فرماندهی عملیات مشترک و مرکب دافوس ارتش جمهوری اسلامی از بخش های مختلف منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی بازدیدکردند.
یک فروند کشتی کانتینری متعلق به ناوگان ملی، ماکت پیش ساز (نمونک) طرح های توسعه بندر و اسکله های پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما متردد به بزرگترین بندر بازرگانی ایران از دیگر بخش‌های مورد بازدید مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و هیات همراه بود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.