این مراسم با استقبال پرشمارعاشقان امامت و ولایت و با شعار بندرعباس شهر محبان حضرت عباس (ع) است در فضای معنوی و شور حسینی برگزار شد و قشرهای مختلف مردم با سینه زنی سنتی واحد عشق و ارادت خود را به شهدای کربلا ابراز داشتند.

برگزاری زیارت عاشورا پس از اقامه نماز صبح، سخنرانی مبلغان و روحانیان، نمایشگاه سیار خانواده در هیات‌های محوری بندرعباس بخشی دیگری از برنامه های روز تاسوعا در بندرعباس بود.

هرساله مراسم تجمع روز تاسوعا در محل زیر پرچم واقع در بوستان غدیر بندرعباس برای معرفی این شهر به عنوان شهر محبان حضرت عباس برگزار می شود.

امروز علاوه بر بندرعباس دیگر نقاط استان هرمزگان نیز شاهد برگزاری مراسم تاسوعای حسینی بود و جای جای این خطه از ایران زمین غرق در عزا و ماتم است.

مردم ولایتمدار هرمزگان در روز تاسوعا با راه اندازی دسته های عزاداری به زنجیر زنی، سینه زنی، نوحه خوانی و سوگواری پرداخته و با زنده نگهداشتن یاد سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و برادر باوفایش حضرت ابوالفضل العباس(ع) و دیگر شهدای کربلا، اشک ماتم ریختند.

کودکان و نوجوانان در کنار پدران و مادران خویش پرچم‌های یاحسین و یاابوالفضل را دردست گرفته و به همراه دسته های عزاداری با پای پیاده در ماتم شهدای کربلا سینه‌زنی کردند.

شب گذشته و امروز در بسیاری از هیات های عزاداری هرمزگان، مردم مومن و ولایتمدار این خطه از ایران اسلامی، به یاد تشنه لبان دشت کربلا مشکهایی پر از آب و شربت خنک بر دست گرفته و با چشمانی اشکبار و ماتم زده در میان عزاداران حسینی توزیع کردند.

مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) نیز با نوای پرشور حسینی در مدح و ستایش وفاداری و فداکاری ساقی لب تشنگان، حضرت اباالفضل العباس (ع)، نوحه‌خوانی و مدیحه سرایی می کنند.

برگزاری تعزیه در شهرها و روستاهای هرمزگان و دادن اطعام در ظهر روز تاسوعا بخشی دیگر از برنامه هایی است که در این روز در نقاط مختلف استان هرمزگان انجام می شود.

مرثیه سرایان و سخنرانان دینی نیز در این روز در خصوص رشادت های حضرت ابوالفضل (ع) و فلسفه قیام عاشوار برای مردم سخنرانی و نوحه سرایی کردند و مردم نیز نوای سوزناک 'یا حسین یا حسین ' سر دادند.

از نخستین ساعات صبح امروز و با توجه به حضور خیل عظیم مردم و هیات های مذهبی در اماکن مقدس و امامزادگان ، محدودیت های ترافیکی به منظور رفاه حال عزاداران حسینی در بندرعباس و دیگر شهرهای هرمزگان اعمال شده است.

همچنین همزمان با عصر تاسوعا مردم عزادار از محله های مختلف هرمزگان در قالب دسته های سینه زنی روانه خیابان های این شهر شده و به عزاداری می پردازند.

تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ایثار و ادب و دلاوری و وفا و حق گذاری عباس بن علی (ع) است.

۷۱۹۸/۶۰۴۸

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.