اخبار مرتبط

دکتر حسن رضوانی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بدون آماری از تلفات دام وطیور ناشی از سیلاب ، گفت که انتشار عفونت ناشی از دام و طیور تلف شده خطر جدی است که همواره باید در زمان سیلاب مورد توجه قرار بگیرد.
وی افزود : در شرائطی که همچنان گل و لای و آب در مناطق سیل زده وجود دارد ، وجود لاشه های حیوانات اهلی و وحشی خطری جدی در بروز انواع بیماری ها محسوب می شود.
مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان این که از نخستین روز سیلاب تمامی اکیپ های دامپزشکی در منطقه حضور دارند ، گفت : در این مدت با همکاری مردم و صاحبان دام ، سمپاشی ، ضد عفونی کردن ، دفن بهداشتی ، لاشه سوزی ، آهک پاشی ، ویزیت دام و تحویل دارو به صورت رایگان در حال انجام است.
رضوانی افزود : با توجه به این که تلفات طیور در واحد های مرغداری مناطق سیلزده زیاد است و از طرفی شاهد وجود آب و گل و لای در منطقه هستیم، دفن بهداشتی مقدور نیست و باید لاشه سوزی صورت بگیرد.
وی ادامه داد : اگر چه احتمال انتشار بیماری های دامی به صورت صد درصد در مناطق سیل زده تحت کنترل است ، اما برای تداوم کنترل و رسیدن به روزهای عادی به همکاری همه مردم بویژه دامداران ، صاحبان مرغداری ها ، دهیاران و بخشداران نیاز داریم .
مدیرکل دامپزشکی مازندران بر لزوم رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه ای در خصوص نگهداری و جا به جایی دام زنده برای جلوگیری از بروز و انتشار بیماری های احتمالی سیاه زخم تاکید کرد.
مازندران با داشتن 650 هزار راس دام سنگین و افزون بر 2 میلیون راس دام سبک با تولید سالانه 160هزار تن گوشت قرمز رتبه نهم کشور را دارد.
در حادثه سیل اواخر اسفندماه در مازندران به 6 هزار و 200 واحد مسکونی، مزارع کشاورزی، تاسیسات زیربنایی از جمله راهها حدود 13 هزار میلیارد ریال خسارت وارد شد.
طبق بررسی های صورت گرفته سیل به 9 شهر و 260 روستای استان مازندران خسارت زده است.
6990/1654
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.