اخبار مرتبط

علیرضا کاکاوند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در سیل پنجم فروردین ماه امسال 168 روستای استان دچار مشکل قطعی آب شرب شدند که در مدت سه روز رفع مشکل شد و 173 میلیارد ریال به شبکه آب رسانی روستایی خسارت وارد شداستان وارد شد.
وی اظهار داشت: در سیل 12 فروردین ماه تعداد 796 روستای استان دچار قطع آب شدند که مشکل اغلب روستاها حل شده و اکنون 103 روستا بدلیل نداشتن راه دسترسی با قعه آب مواجه هستند.
کاکاوند ادامه داد: تلاش می شود کمتر از یک هفته مشکل آب شرب روستاهای استان برطرف شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی لرستان همچنین گفت: روستاهای بدون آب شرب اغلب در بخش شاهیوند و معمولان واقع هستند که راه ارتباطی روستاها قطع است.
وی افزود: اکنون 43 دستگاه تانکر آب رسانی سیار و 6 اکیپ متخصص با تجهیزات کامل از سطح کشور برای رفع مشکل آب اشامیدنی روستاهای سیلزده لرستان در منطقه هستند.
2 هزار و 886 روستا در لرستان وجود دارد که یک هزار و 560 روستا بالای 20 خانوار و مابقی زیر 20 خانوار هستند.
در اثر سیل 12 فروردین در لرستان رودخانه های این استان در شهرستان های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد ستاد مدیریت بحران استان قبل از وقوع سیل اطلاع رسانی وسیعی را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.
اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.
مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از 12 فروردین 24 ساعت و به مدت یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه های اطراف گذراندند.
تمامی راه های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی داد، اما از نخستین ساعات 13 فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.
برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تا کنون 14 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند ولی هنوز گزارش رسمی مبنی بر تلفات جانی در پلدختر اعلام نشده است که همین می تواند ناشی از اطلاع رسانی خوبی باشد که قبل از سیل در این منطقه صورت گرفته است.
/6060/7274
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.