در شرایط فروش این خانه تاریخی واقع در خیابان منتظری که بخشی از تزیینات آن مطابق تصویرهای بارگذاری شده از جمله درب های قدیمی و ارسی های قدیمی آن سالم به نظر می رسد آمده اگر مشتریان فضای سنتی (تاریخی) این خانه را پسند نکنند امکان ساخت و ساز با تراکم ۳ طبقه را خواهند داشت.

در تصاویر بارگذاری شده در آگهی مربوط به این خانه به نظر می رسد به دلیل بی توجهی در نگهداری مناسب، بخش هایی از این خانه تاریخی دچار آسیب و تخریب شده و نیازمند مرمت است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در این خصوص به خبرنگار ایرنا به گفت و گو پرداخت و با تاکید به ضرورت حفظ خانه های تاریخی قزوین و جلوگیری از آسیب به بافت های ارزشمند تاریخی،گفت: موضوع فروش این خانه و توضیحات مربوط به آن توسط این اداره کل مورد پیگیری قرار می گیرد.

علیرضا خزائلی اظهار داشت: خرید و فروش خانه های تاریخی حتی ثبت شده در فهرست آثار ملی آزاد و  بلامانع است و مشکلی به لحاظ قانونی ندارد.

وی افزود: موضوعی که اهمیت دارد جلوگیری از تخریب این گونه بناهاست و هر فردی که اقدام به این کار کند مطابق قانون با آن برخورد می شود.

تصویر خانه تاریخی به فروش گذاشته شده در قزوین در سایت دیوار

در سال های اخیر برخی خانه های تاریخی در قزوین تغییر کاربری پیدا کرده و به فضاهای پذیرایی و ... تبدیل شده اند که راهکاری برای حفاظت از این بناهای تاریخی است با این حال خیلی از خانه های تاریخی قزوین نیز طی دهه های گذشته به دلیل ضعف قوانین و سوداگری سودجویان و نیاز مالی صاحبان این خانه از بین رفته اند.

براساس آخرین آمار اعلام شده، ۷۰ خانه تاریخی در قزوین شناسایی شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.