از حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) نقل شده است که می‌فرماید: «حُبِّبَ إلیَّ مِن دُنیاکُم ثَلاثٌ: تَلاوَةِ کِتابِ اللهِ، النَّظَرُ إلی وَجهِ رسول‌الله، وَالاِنفاقُ فی سَبیلِ اللهِ»؛من از دنیای شما سه چیز را دوست می‌دارم: نگاه به پدرم، انفاق و تلاوت قرآن.

پایگاه خبری جماران؛ گفتاری کوتاه از مرحوم آیت الله العظمی صانعی (رحمة الله علیه) پیرامون شخصیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) با عنوان «سه چیز محبوبِ حضرت زهرا (سلام الله علیها)» در پی می آید:

از حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) نقل شده است که می‌فرماید: 

«حُبِّبَ إلیَّ مِن دُنیاکُم ثَلاثٌ: تَلاوَةِ کِتابِ اللهِ، النَّظَرُ إلی وَجهِ رسول‌الله، وَالاِنفاقُ فی سَبیلِ اللهِ»؛[15] 

من از دنیای شما سه چیز را دوست می‌دارم: 

نگاه به پدرم، 

انفاق 

و تلاوت قرآن. 

من احتمال می‌دهم این‌که حضرت زهرا(سلام الله علیها) می‌فرماید من این سه چیز را دوست می‌دارم هر کدام نمونه و بابی از انسانیت و کمال است که در این‌جا به تحلیل کوتاهی در مورد هر یک اشاره می‌کنم:

اول: نگاه به پدر را دوست می‌دارم. یعنی عاطفه نسبت به خویشان که در رأس آن، پدر است. عاطفه نسبت به حکومت حق که در رأس آن رسول‌الله 6است؛ عاطفه نسبت به مبلّغ احکامِ خدا و هادی جامعه که رسول‌الله6 است. به پدرم رسول‌الله که نگاه می‌کنم، دوست می‌دارم؛ یعنی آن جهاتی که در پدرم وجود دارد، در حقیقت من می‌خواهم نسبت به علم، به هدایت، به علم لدنّی، به حاکمیّت حقّ، به رَحِم و پدر بودن اظهار علاقه کنم.

دوم: من انفاق را دوست می‌دارم. انفاق چه امتیازی دارد که ایشان می‌فرماید من دوست می‌دارم؟! ممکن است بعضی‌ها این گونه معنا ‌کنند که فاطمه زهرا(سلام الله علیها) به کمک کردن به دیگران علاقه داشت؛ البته این یک مصداق آن است، اما من به نظرم می‌آید چون‌ زن، نفقه‌خور همسر است، زهرا(سلام الله علیها) می‌خواهد بگوید من دوست می‌دارم که زن‌ها چنان وضع مالی‌شان خوب بشود که مستقلاً نان‌بده باشند، نه نان‌خور. می‌خواهد بفهماند شما خیال نکنید که زن همیشه باید فقیر و گرسنه باشد، ‌ایشان دوست ‌دارد زن، نان‌بده باشد، زن بتواند سرمایه­ای داشته باشد، مثل حضرت خدیجه(سلام الله علیها) که شتران فراوانی داشت و با آنها تجارت می‌کرد و افرادی را مشغول کار می‌کرد.

سوم: قرآن را دوست می‌دارم. این هم خیلی محتوا دارد؛ یعنی من دوست می‌دارم که زن‌ها، به ظاهر و باطن قرآن عالمه بشوند، من دوست می‌دارم زن‌ها باسواد بشوند و با قرآن آشنا بشوند، علم به قرآن؛ یعنی علم به همه چیز، قرآن برای هدایت و انسان‌سازی نازل شده و کار مهمّ آن انسان‌سازی است. زهرا(سلام الله علیها) هم انسان‌سازی کرد؛ یعنی بشری ساخت که بتواند با همه مظلومیّتش از حق خودش دفاع کند. زهرا(سلام الله علیها) می‌خواهد بفهماند من قرآن خواندن را دوست می‌دارم؛ یعنی عالمه بشوم، معلّم هم بشوم و خیال نکنید چون زن هستم باید بی‌سواد باشم!

================

[15]. صحیفة الزهراء3، ص276.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.