اصغر فرهادی در نشست خبری "قهرمان": این فیلم مخالف خودکشی است

دقایقی پیش کنفرانس خبری «قهرمان»، فیلم جدید اصغر فرهادی در جشنواره فیلم کن برگزار شد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، لحظاتی پیش کنفرانس مطبوعاتی فیلم سینمایی «قهرمان» در جشنواره فیلم کن برگزار شد. اصغر فرهادی و امیر جدیدی با تشویق حضار وارد شدند تا به سوالات خبرنگاران پاسخ دهند.

فرهادی در این کنفرانس گفت: این فیلم درباره یک خانواده صحبت می‌کند. انتقاد دو صورت دارد. یکی وقتی سیستمی مورد نقد قرار می دهید و مقابلش هستید و دیگری زمانی است که جامعه را نقد می‌کنید. من در این فیلم نگاهی که از این قالب خارج باشد را نداشتم.

فرهادی ادامه داد: موضوع اصلی فیلم «قهرمان» شبکه‌های اجتماعی نیست. این سوژه بستری بود که قصه در آن روایت شود. این اعتقاد را ندارم که ما می‌خواستیم بگوییم شبکه‌های اجتماعی خوب هستند یا بد.

کارگردان «جدایی» و «فروشنده » درباره مضامین مشترک در فیلم‌هایش گفت: فکر نمی‌کردم برداشت بقیه از این فیلم هم قضاوت باشد. آنقدر این را درباره فیلم‌هایی که ساخته‌ام، گفته‌اند که درباره قضاوت و دروغ است که وقتی بازهم می‌شنوم، متعجب می‌شوم. در کنار این دو کلمه البته آبرو هم هست و این حتی از دو کلمه دروغ و قضاوت مهمتر است. آبرو به معنای تصویر جمعی دیگران از ماست و این نه در فرهنگ ما که در همه جا مهم است.

وی درباره همکاری با الکساندر ماله‌گی در فیلم‌هایش بیان کرد: ما بیشتر دو دوست هستیم تا دو همکار، یکی از شانس‌های بزرگ من همکاری با الکساندر است. نگاه ما به سینما خیلی به هم نزدیک است.

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره مضمون «قهرمان» تأکید کرد: این فیلم مخالف خودکشی است، اگر فیلمساز صادقی باشید و به دنبال حواشی نباشید، فیلم شما مسیر درستی را می‌رود. من در این فیلم بخش‌هایی را گذاشته‌ام که تماشاگران عادی را به تماشای فیلم ترغیب کنم. اتفاقا بخشی از موفقیت فیلم‌های من در ایران مربوط به این است که مردم عادی تماشاچی آن ها بوده اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید