به گزارش خبرنگار ایرنا این صاحبان مرغداری که تعداد آنها حدود 40 نفر بود عصر سه شنبه با حضور در آیین افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی فارس در شهرک گلستان شیراز بر پا شده است، خواستار رسیدگی مسئولان ذی ربط به مطالبات صنفی خود شدند.

** حل مشکل مرغداری های فارس نیازمند گام های عملی است
یکی از صاحبان مرغداری های فارس که در این مکان حضور داشت در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: صنعت مرغداری این استان در شرایط مناسبی قرار ندارد و انتظار ما این است که مسئولان مربوطه برای حل این مشکل با جدیت عمل کنند.
وی که نخواست نامش مطرح شود، افزود: قیمت نهاده (خوراک) طیور در یک سال اخیر و به ویژه ماه های گذشته، افزایش زیادی داشته و با توجه به این موضوع هم اینک قیمت تمام شده هر کیلو گوشت مرغ بیش از 100هزار ریال است در حالی که اکنون قیمت هر کیلو گوشت مرغ در بازار حدود 75 هزار ریال معامله می شود.
این مرغدار ادامه داد: امسال از سوی رهبر معظم انقلاب سال رونق تولید نامگذاری شده و شایسته است که مسئولان گام های عملی در این زمینه بردارند و در عمل باعث رونق بخشی به تولید داخلی شوند.

**تولیدکنندگان واقعیت موجود در بازار را بپذیرند
نماینده مردم شهرستان شیراز و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این مورد اظهار داشت: پاره ای از خواسته های مرغداران استان فارس منطقی و بخشی دیگر غیر منطقی است.
علی اکبری، با بیان اینکه لازم است تولید کنندگان این استان، واقعیت های موجود در بازار را بپذیرند، افزود: نوسان قیمت ها، افت و خیزی که تولید کننده در کیفیت و یا قیمت محصولات خود بر اساس قیمت های مصوب دارد شاید در مقاطعی کوتاه موجب ضرر و زیان این قشر هم باشد اما در مجموع اینگونه نیست.
وی بیان کرد: در یک سال گذشته، قیمت مرغ بسیار بالا بود و تولیدکنندگان این ماده پروتئینی هیچ شکواییه ای در این مورد نداشتند ولی ظرف چند روز که شاید سود آنها اندکی کاهش یافته این موضوع موجب طرح برخی مسایل از سوی آنها شده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شرایط یک ساله بازار باید با هم دیده شود و تولیدکنندگان هم باید این شرایط را بپذیرند که شاید گاهی سود آنها بر اثر معامله کمی متغیر باشد و اندکی کم و زیاد شود، باید این شرایط در طول سال با هم و به صورت منصفانه مدنظر قرار گیرد و ارزیابی شود.
وی اضافه کرد: در هر حال رسیدگی به وضعیت مرغداران کشور در شرایط کنونی اقتصادی در دستور کار کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی قرار دارد و همچنین نحوه دسترسی آنها به خوراک مرغ نیز در حال پیگیری است.

**قیمت مرغ منطقی است
این نماینده مجلس، در پاسخ به این پرسش که آیا اکنون بر اساس قیمت نهاده ها و نرخ تمام شده تولید، قیمت کنونی تعیین شده برای هر کیلوگرم مرغ منصفانه است؟ گفت: براساس آنچه که تا 2 هفته پیش از سوی متولیان امر در وزارت جهاد کشاورزی به کمیسیون مربوطه در مجلس با توجه به قیمت نهاده ها و دوره جوجه ریزی ارایه شد، قیمت کنونی مرغ در بازار منطقی است.
وی افزود: اگر قیمت کنونی گوشت مرغ به صرفه تولیدکننده ها نیست چرا فشار برای اخذ مجوز مرغداری در کشور و استان فارس زیاد است؟ و این موضوع بیانگر این است که گردش مالی این صنعت اکنون خوب است که انگیزه برای متقاضیان ورود به این صنعت وجود دارد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شاید در شرایط کنونی کمی حاشیه سود تولیدکنندگان مرغ در کشور کاهش پیدا کرده اما همچنان این صنعت رونق خود را دارد و متقاضیان بسیاری در نوبت اخذ مجوز مرغداری قرار دارند.
پانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته و چهارمین نمایشگاه شهر زیبا، خدمات شهری، حمل و نقل شهری و ماشین آلات وابسته به همراه نخستین نمایشگاه شهر هوشمند و فرصت های سرمایه گذاری شهری عصر امروز (دهم اردیبهشت) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان فارس در شهرک گلستان شیراز گشایش یافت.
9873 /6118
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.