حسین خبیری در این یادداشت مسئولان آموزش و پرورش در سطوح ملی و استانی را مخاطب قرار داده و نوشته است:
روزانه درجهان پیرامون ما بسیاری از ایده وشیوه های دیروز جای خود را به روشها و ایده های نوین علمی امروزمی دهندواین امربدیهی بارها وبارها تکرار می شود تا به رشد وبلوغ معنوی ومادی انسانها دراین جوامع منتهی گردد.
اگرنگوییم دیر شده است اما زمان آن فرارسیده است که ما همپای محتوای آموزشیمان در محتوای پرورشیمان نیز تجدیدنظر جدی نموده و شجاعانه تغییرات را بپذیریم.
تغییرات فرهنگی دنیای پیرامون ما، تغییرات ذائقه ای دانش آموزان دو دهه گذشته و نسل حاضر ...
هنگام بازخوانی و بازنویسی بسیاری از تعاریف ما از واژه ها فرا رسیده است، بسیاری عبارتها و روشها را باید از نو نوشت.
بایدکلماتی را بیابیم و بیافرینیم و جایگزین عباراتی مانند: 'ازجلونظام وخبردار' کنیم، ادبیات سرزندگی ونشاط، قانونمداری، صلح ومدارا وسازش را جایگزین ادبیات نزاع ودرگیری وجنگ نماییم.
برای آنکه تاثیر گذارباشیم باید تاثیر پذیرباشیم ،آستانه تحمل خود را ارتقاء بخشیم، یک کلمه بگوییم و آمادگی شنیدن و پذیرفتن ده کلمه را داشته باشیم.
هرگز لازمه شجاعت پرخاشگری وبی ادبی نیست،شجاع، منتقد، مودب بودن راتوامان باهم بیاموزیم وبیاموزانیم ، تمرین کنیم که بر مخالف خود نخروشیم واو را دشمن ندانیم وننامیم.
حقوق دانش آموزان در مدرسه وجامعه و نحوه پیجویی و دستیابی صبورانه و قانونمند به آن را، به ایشان بیاموزیم، بسیاری از رفتارهای ناپسند، بداخلاقی ها ودعواهای کوچک وبزرگ اجتماع امروز ما، حاصل همین ندانستن هاست.
تاریخ مصرف بسیاری از برنامه ها،مراسم ،دوره ها،کلاسها، مضامین،واژه ها، عملکردها و..گذشته است و ما با انبوهی ازتصمیمات واقدامات بی مخاطب مواجه ایم.
نسل امروز، نسل گفتمان نوپردازانه ونوگرایانه است،نسل ادبیات شادمانه، نشاط انگیز و محترمانه است.
مردم ماونسل ما،مانند دیگر فرزندان زمین،باغم بیگانه اند،خاطره خوشی ازجنگ ندارند، گوششان بدهکار طبل ستیزه ومنازعه نیست،مرحمی می خواهند بر ناخوشی هایشان.
شادی را به رفتارمان، کلماتمان ،اشعارمان و سرودهایمان بازگردانیم، شادی کردن را تهدید به حساب نیاوریم، شادی کردن این نسل،حق آنهاست،این حق را از آنان سلب نکنیم که تبعات و آثار آن به مراتب سنگین، ناگوار و مهارنشدنی خواهد بود.
ضمن ستایش زحمات وتلاش های معلمین تربیتی در نزدیک به 4 دهه فعالیت وعرض شادباش مجدد سالروز تاسیس امور تربیتی ( 8 اسفند) به عنوان روزی سرنوشت ساز در نظام تعلیم وتربیت ایران اسلامی، بازبینی و تهیه محتوای تربیتی وپرورشی مورد استفاده دانش آموزان بوسیله تیمی متشکل از ایده پردازان جوان بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.
منبع: روزنامه شیرازنوین
2027
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.