جی پلاس؛

تجمع پلاستیک در رگ های انسان!

محققان ایتالیایی گفتند که ذرات پلاستیکی بسیار ریز یافت شده در رسوبات چربی موجود در شریان های انسان ممکن است با خطر بیشتر بیماری قلبی، سکته مغزی و مرگ مرتبط باشد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ به نقل از مجله سلامتی: از 304 بیمار که برای تمیز کردن شریان اصلی گردن تحت عمل قرار گرفتند، 58 درصد دارای قطعات پلاستیکی میکروسکوپی و نانوسکوپی با لبه های دندانه دار در پلاک پوشاننده رگ های خونی بودند.

محققان دانشگاه کامپانیا در ناپل گفتند که این مواد شامل پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید هستند که حاوی کلر هستند.

محققان دریافتند افرادی که دارای ذرات نانوپلاستیک در پلاک کاروتید خود هستند، پس از در نظر گرفتن سایر عوامل خطر افراد، با خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ طی سه سال آینده، 4.5 برابر بیشتر مواجه می شوند.

به گفته محققان، بیمارانی که ذرات میکروسکوپی یا نانوپلاستیک در بافت پلاک خود دارند، همچنین دارای سطوح بالایی از پروتئین های التهابی در خون خود هستند که نقش مهمی در تصلب شرایین و حملات قلبی دارند.

محققان توضیح دادند که پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید در اشکال مختلف کاربردهای گسترده ای دارند که از آن جمله می توان به تولید بسته بندی مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و لوله های آب اشاره کرد.

در گزارشی که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، محققان خاطرنشان کردند که چنین میکروپلاستیک‌هایی در آب آشامیدنی، طیف وسیعی از غذاها، لوازم آرایشی و حتی در هوا یافت شده‌اند.

مطالعات قبلی انواع مختلفی از میکروپلاستیک ها و نانوپلاستیک ها را در بافت های متعدد از جمله روده بزرگ، کبد، طحال، بافت غدد لنفاوی و جفت کشف کرده اند. مطالعات بالینی نشان داده است که این پلاستیک ها می توانند اثرات سمی ایجاد کنند.

اگرچه مطالعه جدید نتوانست ثابت کند پلاستیک باعث اثرات منفی بر بیماران می شود، اما این اولین مطالعه ای است که ذرات بسیار ریز را با پیامدهای بیماری قلبی عروقی در انسان مرتبط می کند.

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید