«اودیسیوس» به سوی ماه پرتاب شد

فرودگر قمری رباتیک «اودیسیوس»، ماموریت تاریخ‌ساز خود را به سوی ماه آغاز کرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس،  یک ماموریت قمری تاریخ‌ساز در حال انجام شدن است.

به نقل از اسپیس،  فرودگر قمری رباتیک «اودیسیوس»(Odysseus) که توسط شرکت «اینتوئتیو مشینز»(Intuitive Machines) ساخته شده است، اوایل صبح روز ۱۵ فوریه بر فراز یک موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) از «مرکز فضایی کندی» ناسا در فلوریدا پرتاب شد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اودیسیوس در روز ۲۲ فوریه نزدیک قطب جنوب ماه فرود خواهد آمد و به اولین فضاپیمای خصوصی تبدیل خواهد شد که یک فرود موفقیت‌آمیز را روی ماه داشته است. این موفقیت برای آمریکا که بیش از نیم قرن پس از ماموریت «آپولو ۱۷»(Apollo 17) ناسا به سطح ماه نرفته است نیز بسیار مهم خواهد بود.

«ترنت مارتین»(Trent Martin) معاون بخش سیستم‌های فضایی شرکت اینتوئتیو مشینز، در یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از پرتاب گفت: این یک لحظه‌ بسیار مهم برای همه ما در اینتوئتیو مشینز است. فرصت بازگرداندن آمریکا به ماه برای اولین بار پس از سال ۱۹۷۲، نیاز به اکتشاف دارد و این هدف همه ماست.

فالکون ۹ در ساعت ۱:۰۵ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی از سکوی پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی بلند شد. حدود ۷.۵ دقیقه بعد، اولین مرحله موشک برای فرود آمدن در «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال» به زمین بازگشت. براساس توضیحات ماموریت اسپیس‌ایکس، این هجدهمین پرتاب و فرود برای این تقویت‌کننده ویژه بود.

در همین حال، مرحله بالایی فالکون ۹ همچنان به سمت آسمان حرکت ‌کرد و در نهایت، فرودگر اودیسیوس را تقریبا ۴۸.۵ دقیقه پس از پرتاب طبق برنامه‌ در مدار انتقال ماه قرار داد. این فرودگر ۶۷۵ کیلوگرمی چند دقیقه بعد اولین تماس خود را با مرکز کنترل ماموریت برقرار کرد.

اودیسیوس به زودی سفر خود را به سمت مدار ماه آغاز خواهد کرد و این سفر شش روز طول خواهد کشید. سپس، اودیسیوس برای فرود تاریخ‌ساز خود آماده خواهد شد که در دهانه کوچک «مالاپرت ای»(Malapert A) در حدود ۳۰۰ کیلومتری قطب جنوب ماه خواهد بود.

دیدگاه تان را بنویسید