ناسا «آکسیوم اسپیس» را برای ماموریت ۲۰۲۴ انتخاب کرد

ناسا از انتخاب شرکت «آکسیوم اسپیس» برای ماموریت سرنشین‌دار خصوصی سال ۲۰۲۴ به ایستگاه فضایی بین‌المللی خبر داد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از ناسا، ناسا و شرکت «آکسیوم اسپیس»(Axiom Space)، قرارداد چهارمین ماموریت خصوصی سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی را امضا کردند که قرار است زودتر از اوت ۲۰۲۴ از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شود.

«فیل مک‌آلیستر»(Phil McAlister) مدیر فضای تجاری در مقر ناسا در واشنگتن گفت: خوشحالم که نقطه عطف دیگری را در تلاش‌های خود برای انتقال به مدار پایین زمین می‌بینم. ناسا دستور داده است تا پلتفرم‌های تجاری را برای حفظ حضور مستمر آمریکا در مدار پایین زمین و حرکت کردن به فراتر از عملیات ایستگاه فضایی بین‌المللی توسعه دهد. ماموریت‌های خصوصی سرنشین‌دار، به هموار کردن راه برای این پیشرفت کمک می‌کنند.

انتظار می‌رود ماموریت «آکسیوم-۴» (Ax-۴)تا ۱۴ روز به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل بماند. تاریخ پرتاب، به وضع کلی رفت‌وآمد فضاپیماها به پایگاه مداری و سایر محدودیت‌های برنامه‌ریزی بستگی دارد. ناسا و برنامه‌ریزان ماموریت آکسیوم اسپیس، فعالیت‌های درون‌مداری را برای فضانوردان خصوصی که با خدمه ایستگاه و کنترل‌کننده‌های پرواز روی زمین کار می‌کنند، هماهنگ خواهند کرد.

«مایکل سافردینی»(Michael Suffredini) مدیرعامل اجرایی و رئیس شرکت آکسیوم اسپیس گفت: گروه ما مشتاقانه منتظر چهارمین ماموریت به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند. هر ماموریت به ما امکان می‌دهد تا براساس مبنایی که برای اولین ایستگاه فضایی تجاری جهان یعنی «ایستگاه آکسیوم»(Axiom Station) تعیین کرده‌ایم، کار کنیم و گروه‌ها و پلتفرم مداری خود را برای موفقیت در عملیات ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار پایین زمین آماده سازیم. این مأموریت‌ها در گسترش فعالیت‌های فضایی تجاری و دسترسی مردم و ملت‌های سراسر جهان به فضا و همچنین، توسعه دانش و تجربه لازم برای عادی‌سازی زندگی و کار کردن در محیط ریزگرانش مؤثر هستند.

آکسیوم اسپیس، نام چهار خدمه پیشنهادی برای ماموریت Ax-۴ را برای بررسی به ناسا و شرکای بین‌المللی آن خواهد فرستاد. در صورت تایید این چهار نفر، خدمه اصلی ماموریت تایید خواهند شد.

خدمه Ax-۴ برای پرواز خود با ناسا، شرکای بین‌المللی و شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) آموزش خواهند دید. آکسیوم اسپیس با اسپیس‌ایکس به‌عنوان ارائه‌دهنده پرتاب از زمین به ایستگاه فضایی و از آنجا به زمین و همچنین، برای آشنایی فضانوردان خصوصی با سیستم‌ها، رویه‌ها و آمادگی اضطراری برای کپسول «دراگون»(Dragon) قرارداد بسته است.

آکسیوم اسپیس در حال دریافت خدمات ناسا از طریق سفارش ویژه ماموریت و توافق‌نامه قانون فضا است. این شرکت از طریق سفارش ویژه ماموریت، از امکاناتی مانند خدمه ناسا، ارسال محموله به فضا، ذخیره‌سازی و منابع درون‌مداری برای استفاده روزانه برخوردار می‌شود. این ماموریت مشمول سیاست قیمت‌گذاری ناسا برای خدماتی است که بالاتر از قابلیت‌های پایه‌ای ایستگاه فضایی هستند.

این قرارداد، امکاناتی را که ناسا ممکن است از آکسیوم اسپیس به دست آورد، مشخص می‌کند. از جمله این امکانات می‌توان به آوردن نمونه‌های علمی که باید سرد نگه داشته شوند و محموله‌های دیگر به زمین و قابلیت استفاده از زمان مأموریت سرنشین‌دار خصوصی برای تکمیل علم ناسا یا انجام دادن وظایف آن اشاره کرد.

از طریق توافق‌نامه‌های قانون فضا، آکسیوم اسپیس برای خدماتی مانند آموزش دادن خدمه و استفاده از امکانات مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون و مرکز فضایی کندی این آژانس در فلوریدا، هزینه‌ها را به ناسا پرداخت می‌کند. علاوه بر این، اسپیس‌ایکس نیز برای خدمات پرتاب، قراردادهایی را با مرکز فضایی کندی ناسا دارد.

ناسا انتخاب شرکت آکسیوم اسپیس را برای سومین ماموریت سرنشین‌دار خصوصی، در ماه مارس اعلام کرد. ناسا و شرکای بین‌المللی آن در حال بررسی خدمه پیشنهادی هستند و انتظار می‌رود فهرست نهایی خدمه، اواخر امسال اعلام شود. این ماموریت در حال حاضر قرار است زودتر از ژانویه ۲۰۲۴ پرتاب شود.

ناسا برای سومین و چهارمین ماموریت سرنشین‌دار خصوصی، از میان پیشنهادهای دریافت‌شده در پاسخ به اعلان تحقیقاتی سپتامبر ۲۰۲۲ خود انتخاب کرد و پیشنهادات ماموریت را براساس توانایی ارائه‌دهنده در اجرای موفقیت‌آمیز ماموریت، توانایی پشتیبانی از ماموریت و کمک کردن ماموریت به تحقق هدف تجاری‌سازی مدار پایین زمین مورد ارزیابی قرار داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت ناسا مراجعه کنید.

 

دیدگاه تان را بنویسید