رصد سیارک عجیبی که طول آن ۳ برابر عرض آن است

ناسا به تازگی یک سیارک عجیب و غریب را رصد کرده است که طول آن سه برابر عرض آن است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از دیجیتال‌ترندز، سیارک‌ها اغلب ظاهری تقریبا کروی دارند، اما برخی از آن‌ها در اشکال و اندازه‌های عجیب و غریبی ظاهر می‌شوند. از سیارک ریوگو(Ryugu) که ظاهری شبیه به فرفره دارد گرفته تا سیارک کلئوپاترا که شبیه به یک استخوان است. این تکه‌های سنگی که به دور خورشید می‌چرخند می‌توانند از یک متر تا به اندازه سیارات کوتوله عرض داشته باشند.

ایسنا نوشت؛ اکنون مورد جدیدی به این مجموعه‌ی عجیب اضافه شده است و ناسا به تازگی خبر از رصد سیارکی داده است که طول آن سه برابر عرض آن است.

لنس بنر(Lance Benner)، دانشمند اصلی آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که به هدایت این رصدها کمک کرد، در بیانیه‌ای گفت: در میان ۱۰۴۰ جرم نزدیک به زمین که توسط رادار سیاره‌ای تا به امروز مشاهده شده، این یکی از بلندترین اجرامی است که دیده‌ایم.

این سیارک که در سال ۲۰۱۱ کشف شد با عنوان «۲۰۱۱ AG۵» شناخته می‌شود. «۲۰۱۱ AG۵» در روز سوم فوریه به زمین نزدیک شد و به اخترشناسان این فرصت را داد تا از نزدیک نگاهی به آن بیاندازند. اگرچه هیچ خطری از سوی این سیارک سیاره ما را تهدید نمی‌کند، اما از آنجا که از فاصله ۱.۱ میلیون مایلی گذشت، به اندازه کافی نزدیک بود که بتوان با استفاده از رادار آن را مشاهده کرد.

رصدها نشان دادند که این سیارک دراز و نازک و به اندازه ساختمان امپایراستیت است و ۱۶۰۰ فوت(۴۸۷ متر) طول و ۵۰۰ فوت(۱۵۲ متر) عرض دارد. به چشم انسان، این سیارک رنگ سیاه زغالی دارد.

مشاهدات همچنین به اصلاح مدار این سیارک کمک کرد. اطلاعات در مورد مدار سیارک توسط مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا(CNEOS) که گروهی هستند که سیارک‌هایی را که ممکن است به زمین نزدیک شوند را ردیابی می‌کنند، استفاده می‌شود. این سیارک هر ۶۲۱ روز یک بار به دور خورشید می‌چرخد و تا سال ۲۰۴۰ دیگر از زمین بازدید نخواهد کرد، اما زمانی که این کار را انجام دهد نزدیک‌تر از قبل خواهد بود اگرچه هنوز آن قدر نزدیک نیست که خطری ایجاد کند، اما مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا آن را زیر نظر خواهد گرفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید