ساعتی که اکسیژن خونتان را می‌سنجد

ساعت هوشمند تجاری، سنجش قابل اعتماد اشباع اکسیژن خون را در مقایسه با یک پالس اکسیمتر درجه پزشکی ارائه می‌کند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، گجت‌های مصرف‌کننده چشم‌اندازی از امکانات جدید برای مراقبت شخصی ایجاد کرده‌اند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ معاینه و بررسی سیگنال‌های بیولوژیکی مانند ضربان قلب یا الگوی خواب با استفاده از گجت‌ها، روند نوظهوری در نظارت بر سلامت خارج از کلینیک با هزینه های زیاد است.

در حال حاضر نقش ساعت‌های هوشمند در مراقبت‌های بهداشتی مورد بررسی و بحث قرار گرفته است.

هرچند گجت‌های هوشمند می‌توانند، سلامتی بیمار را بدون حضور در مراکز درمانی بسنجند، اما به عنوان مثال ساعت هوشمند در مقایسه با استاندارد‌های بالینی دقت کافی در اندازه‌گیری فشار خون یا پالس اکسیمتری ندارد.

یک مطالعه اخیر که توسط محققان دانشکده مهندسی زیست پزشکی دانشگاه فنی چک در پراگ منتشر شده است، با هدف مقایسه اندازه گیری اشباع اکسیژن خون محیطی با استفاده از یک ساعت هوشمند با یک پالس اکسیمتر درجه پزشکی انجام شده است.

پالس اکسیمتری به عنوان روشی برای اندازه‌گیری غیرمستقیم اشباع اکسیژن خون محیطی یک معیار نسبتاً جدید در ساعت‌های هوشمند است، اما به طور معمول در مدل‌های جدید در دسترس قرار می‌گیرد و امکان نظارت آسان بر اشباع اکسیژن خون را در خانه یا خارج از کلینیک‌های درمانی فراهم می‌کند.

یافته اصلی این مطالعه نشان داده است که اندازه‌گیری اشباع اکسیژن خون توسط Apple Watch Series ۶، به طور متوسط ​​با اندازه‌گیری اشباع اکسیژن خون توسط پالس اکسیمتر Masimo Radical-۷، که یک دستگاه پزشکی تخصصی است، تفاوتی نداشت.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد، فناوری ساعت هوشمند برای اندازه‌گیری اشباع اکسیژن خون به حدی پیشرفته شده است که بخشی از مراقبت از بیمار محسوب می‌شود.

این گجت می‌تواند به شناسایی مشکلات پنهان، اما جدی مانند آپنه خواب، که یک مشکل رو به رشد با تأثیرات احتمالی شناختی است، یا در تشخیص زودهنگام مانند بیماری مزمن انسدادی ریه کمک کند.

مارتین روزانک رئیس بخش فناوری زیست پزشکی در چک می‌گوید: اپل واچ سری ۶، به عنوان نماینده گجت ها، مقادیر قابل اعتماد اشباع اکسیژن خون را در مقایسه با یک پالس اکسیمتر درجه پزشکی ارائه می‌کند.

این تحقیق در DIGITAL HEALTH منتشر شده است.

 

وبگردی

    دیدگاه تان را بنویسید