تشخیص بیماری از روی عرق!

محققان کره‌ای دستگاهی را ابداع کرده اند که می‌تواند با تجزیه و تحلیل عرق فرد، به بیماری او پی ببرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از اسکای نیوز، پروفسور کیونگا کوون و همکارانش در موسسه پیشرفته علم و فناوری کره جنوبی، دستگاه پوشیدنی جدیدی را ابداع کرده اند که می‌تواند عرق انسان را تجزیه و تحلیل، علائم حیاتی را کنترل و بیماری‌هایی مانند دیابت را پیش بینی کند.

برای نظارت بر میزان ترشح عرق، این محققان "واحد حسگر جریان حرارتی" را ایجاد کردند؛ به گونه‌ای که یک کانال "میکروسیال" پیشرفته طراحی کردند تا بتواند عرق جمع شده را از طریق یک کانال باریک عبور دهد، در حالی که منبع حرارتی روی سطح خارجی دستگاه برای ایجاد تبادل گرما بین عرق است و این کانال داغ قرار داده شد.

در نتیجه، محققان قادر به ایجاد یک پچ الکترونیکی بی سیم هستند که می‌تواند اختلاف دما را در یک مکان خاص بر روی بدن انسان اندازه گیری کند و آن را به یک سیگنال دیجیتال تبدیل کند تا میزان انتشار عرق را در زمان واقعی اندازه گیری کند.

این پچ چسبی میزان تعریق را به طور دقیق در محدوده ۰-۵ میکرولیتر در دقیقه اندازه گیری می‌کند که دقت آن از نظر فیزیولوژیکی مهم است.

این سنسور می‌تواند جریان عرق را مستقیماً اندازه‌گیری، سپس از اطلاعات جمع آوری شده برای تعیین میزان از دست دادن عرق کل استفاده کند.

این دستگاه از سیستم‌های پیشرفته میکروسیالی، همراه با معرف‌های شیمیایی رنگی برای جمع آوری اندازه گیری pH و تعیین غلظت کلرید، کراتینین و گلوکز در عرق کاربر بهره می‌برد.

در مورد اهمیت شاخص‌های کنترل شده توسط دستگاه، کوون می‌گوید که می‌توان از آن‌ها در تشخیص بیماری‌های مختلف مربوط به تعریق مانند فیبروز کیستیک، دیابت، اختلال عملکرد کلیه و آلکالوز تنفسی استفاده کرد.

او افزود: استفاده از این دستگاه آسان است، زیرا پچ چسبی به راحتی به پوست متصل می‌شود، و شامل یک سنسور اضافی است که تغییرات دمای پوست را تشخیص می‌دهد. با استفاده از برنامه تلفن هوشمند، کاربر می‌تواند داده‌های اندازه گیری شده را بررسی کند.

کوان نتیجه گیری کرد: این وصله می‌تواند به طور گسترده‌ای برای استراتژی‌های مرطوب سازی شخصی، تشخیص علائم کم آبی و اهداف مختلف بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌تواند در سیستم انتقال دارو به طور منظم مانند اندازه گیری جریان خون در رگ‌های خونی نزدیک سطح پوست، یا اندازه گیری جریان خون در رگ‌های خونی مورد استفاده قرار گیرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید