روسیه به ساخت بندر فضایی ترکیه کمک می کند

ترکیه قصد دارد برای ساخت یک بندر فضایی در کشوری استوایی با روسیه همکاری کند. این بخشی از برنامه فضایی بلندپروازانه این کشور است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از اسپوتنیک، در اوایل سال جاری میلادی رسانه‌های مختلف از تصمیم دولت ترکیه برای ساخت یک بندر فضایی در سومالی خبر دادند. این طرح بخشی از سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری این کشور در برنامه فضایی نوپای خود است.

مهر نوشت؛ البته مقامات ترکیه این اطلاعات را تأیید نکردند اما رجب طیب اردوغان در ماه فوریه اعلام کرد ترکیه تا ۲۰۲۳ میلادی روی ماه فرود می‌آید. در همین راستا سردار حسین ییلدریم رئیس سازمان فضایی ترکیه در مصاحبه‌ای با اسپوتنیک اعلام کرد این کشور از روسیه دعوت کرد تا در ساخت بندر فضایی در یک کشور استوایی همکاری کند.

ییلدریم در کنفرانس جهانی اکتشافات فضای گفت: ما می‌توانیم در حوزه‌های مختلفی مانند ساخت بندر فضایی و توسعه موتور موشک با روسیه همکاری کنیم. همچنین درباره امکان کمک روسیه به ساخت بندر فضایی خودمان نیز مذاکراتی انجام داده‌ایم. آنها تجربیات زیادی در این زمینه دارند.

وی همچنین اشاره کرد مقامات ترکیه با یک زیر مجموعه سازمان فضایی روسیه مذاکراتی انجام داده است. پس از آنکه ترکیه تصمیم بگیرد بندر فضایی اش را در کدام کشور بسازد و شرکای بین المللی اش را تعیین کند، احتمالاً فعالیت‌های بیشتری انجام خواهد شد.

ییلدریم در سخنان خود اشاره کرد ترکیه و روسیه هم اکنون مشغول مذاکرات درباره توافقی دوطرفه در خصوص فعالیت‌های فضایی هستند. همچنین روسیه از هم اکنون نسخه‌ای از اسناد مورد نظر خود برای بررسی همکاری با ترکیه را ارائه کرده است. پیش بینی می‌شود توافق نامه بین دو کشور قبل از پایان سال امضا شود.

برنامه فضایی ترکیه اهداف بلند پروازانه ای دارد. علاوه بر برنامه فرود روی ماه در ۲۰۲۳ میلادی هدف دیگر این برنامه ساخت ماهواره، ساخت بندر فضایی در ترکیه (علاوه بر بندر در کشور دیگر)، ارتقای قدرت رقابت فضایی کشور در بخش مطالعات آب و هوای فضایی، شهاب سنگ‌ها و ردیابی اجسام آسمانی و در نهایت ایجاد یک منطقه توسعه فناوری‌های فضایی در کنار این موارد است. ترکیه سعی دارد فضانوردی نیز به فضا بفرستد.

ترکیه نخستین موشک فضایی خود را در سال ۲۰۱۸ به فضا فرستاد و در دسامبر همان سال سازمان فضایی خود را افتتاح کرد. سازمان فضایی این کشور در اواخر ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرد مشغول تست موشکی است که توسط یک پیمانکار دفاعی ساخته شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید