اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا از روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور سردار محمد پاکپور روز دوشنبه اظهار داشت: نیروهای مهندسی سپاه و سایر نیروههای امدادی سیستان در حال ایجاد سیل بند در بالادست دایک کانال نیاتک هستند.
وی بیان کرد: تلاش بی وقفه نیروهای سپاه برای ایجاد سیل بند در مسیر ورودی آب از کشور افغانستان به منطقه سیستان در حال انجام است.
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت: قبل از وقوع سیلاب در سیستان بازدید هوایی از نقاط بحرانی انجام و تجهیزات سپاه در منطقه مستقر شدند.
وی افزود: با توجه به اینکه فشار آب ورودی از سمت کشور افغانستان زیاد است و دیواره های حفاظتی منطقه نیز به دلیل خشکسالی های طولانی مدت آسیب پذیر بود منجر به خروج آب از میان شکاف ها شد.
سردار پاکپور ادامه داد: 2 شکاف اصلی در دایک کانال نیاتک ایجاد که شب گذشته نخستین شکاف مسدود شد.
وی تصریح کرد: از آنجا که تردد برای رسیدن به شکاف دوم میسر نبود در گام نخست مسیر ویژه تردد خودرو، نیرو و ارسال مصالح بازگشایی شد.
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت:به منظور مسدود کردن شکاف دوم نیز در حال ایجاد سیل بند در بالا دست آن هستیم تا با کاهش عرض مسیر ورودی بتوانیم آب را به سمت تالاب بین المللی هامون هدایت کرده و از ورود آب به روستاها جلوگیری کنیم.
وی بیان کرد: به دلیل اینکه احتمال داده شد در برخی نقاط امکان تردد خودرو وجود نداشته باشد نفربرهای زرهی در منطقه مستقر شده اند تا کار انتقال و جابجایی افراد در سیل مانده را انجام دهند.
سردار پاکپور ادامه داد: یکی از دلایل طولانی شدن عملیات مسدود سازی شکاف، حرکت خلاف جهت باد بود که مانع ورود آب به سمت تالاب می شد اما از صبح امروز سرعت باد نیز کاسته شده و عملیات سرعت بیشتری خواهد گرفت.
به گزارش ایرنا سیلاب های غیر قابل کنترل افغانستان از اواخر اسفند سال گذشته در منطقه سیستان جاری شده است.
این سیلاب ها پس از بارندگی های هفته گذشته در حوضه آبریز رودخانه هیرمند و آب شدن برف های کوههای هندوکش در بالا دست این رودخانه از شب گذشته(جمعه شب) سیلاب شدت بیشتری گرفته است.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده و با ولایت نیمروز افغانستان هم مرز است.
رودخانه هیرمند از کوههای بابایغما از رشته کوههای هندوکش سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر وارد مرز ایران در سیستان می شود.
9914**3213
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.