مراسم اربعین یار امام آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) در حرم مطهر امام خمینی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جماران، مراسم اربعین یار امام آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) از ساعت 15 امروز در حرم رهبر کبیر انقلاب اسلامی با حضور یادگار گرامی امام و اعضای بیت امام، خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره)، رئیس جمهوری، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، معاون اول رئیس جمهوری، رئیس هیأت عالی حل اختلاف قوا، دادستان کل کشور، علما روحانیون، مسئولان و شخصیت های سیاسی و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

در این مراسم قاریان قرائت به قرائت آیاتی از کلام الله مجید پرداختند و مداحان مرثیه سرایی کردند.

معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: در حقیقت هاشمی را باید درخت تناوری بنامیم که از سال 37 در بوستان تربیتی امام خمینی (س) رشد و پرورش یافت و از پیگیری اندیشه های امام و الهامات از مکتب او  به  قهرمانی ملی تاریخی و یک روحانی تاریخ ساز تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری در مراسم چهلمین روز درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم امام خمینی (س)  اظهار داشت: در این چهل روز در سراسر کشور بعد از تشییع کم نظیر آن عالم وارسته و مجاهد نستوه مجالسی برگزار شده و امروز هم به مناسبت اربعین ایشان این مراسم در کنار مرقد امام راحل با حضور مردم، علماء، مسئولین، رئیس جمهوری، اعضای دولت، خاندان هاشمی و در حقیقت باید بگوییم عصاره مردم و مسئولان تشکیل شده است.

معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: گرچه برپایی این مراسم به نشانه سپاس از مردی است که همه عمر خود را صرف دین و انقلاب کرد و رسول گرامی اسلام (ص) فرمود «هرکس عالمی را احترام کند در حقیقت خدای خود را احترام کرده است» اما در مورد آقای هاشمی فراتر از احترام و تکریم، بازخوانی انقلاب و اهدافی است که برای آنها مردانی چون هاشمی متجاوز از شصت سال عمر خود را صرف کردند.

وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی از میان ما رفته اند اما صحیفه بلند و منظومه پرافتخار زندگی او که طی بیش از 60 سال در عرصه جهاد نفس، مبارزه با استکبار و استبداد، خدمت رسانی به مردم و به حمایت از رهبر انقلاب و تلاش در جهت تحقق خواسته های امام و ملت جان فشانی کرده است، هر روز برای آیندگان و کسانی که می خواهند انسان در تراز اسلام زندگی کنند و برای مدیرانی که می خواهند این کشور را در بستر آبادانی و عمران بسازند درس های فراوانی دارد.

انصاری با اشاره به اینکه در 40 روز گذشته در محافل گوناگون بخش هایی از خدمات و اقدامات آیت الله هاشمی بازگو شده است، بیان کرد:‌ به عقیده من آغاز راه برای معرفی ایشان و انقلاب اسلامی است. قرآن کریم برای اینکه انسان بتواند مسیر خود را پیدا کند الگوهایی را معرفی می کند. گرچه در رأس الگوها محمد مصطفی (ص) است اما از آنچه که آن قله رفیع فضائل نسبت به انسان ها آنچنان رفعت دارد که الگوگیری از ایشان دشوار است، در سوره ممتحنه الگوهایی دست یافتنی تر معرفی شده است.

وی ادامه داد: اگر امروز برای هاشمی مراسم های بزرگداشت برگزار می شود و از امام (س) سخن به میان می آید و یاد و خاطره شهدا گرامی داشته می شود به این سبب است که آنها شاخص های حیات طیبه در دوران ما بودند و سیمای یک انسان کامل در عصر دشوار عصر مبارزه با دین و دین داری بودند. اگر فضلای حوزه علمیه بخواهند مسیر خود را انتخاب کنند ناگزیر به شناخت امام و یاران فکری ایشان هستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه حوزه های علمیه نمی توانند جدای از سیاست باشند، گفت: روحانیت ما نمی توانند به دوران قبل از 42 ، یعنی دوران تفکیک دین و سیاست بازگردند. حوزه های علمیه ما باید پاسخگوی نیازهای روز جامعه و ابهامات و پرسش های متعددی که در حوزه های زندگی بشری و اداره کشور وجود دارد، باشند. تنها راه برای انقلابی ماندن،‌ زانو به ساحت مقدس امام خمینی (س) و مکتب فکری  و اخلاقی و عرفانی ایشان و کسب فیض از شاگردان مکتب او یعنی آیت الله شهید مطهری و بهشتی و بزرگانی که از میان رفته اند و شاخص هایی که هنوز در میان ما وجود دارد، است.

وی افزود:‌ بی تردید آیت الله هاشمی رفسنجانی از نادر کسانی است که خدای متعال به او این توفیق را داد که با هوشی سرشار و روحی بلند و عزمی راسخ در معرض تابش هدایت و تربیت امام قرار گیرد. در حقیقت هاشمی را باید درخت تناوری بنامیم که از سال 37 در بوستان تربیتی امام خمینی (س) رشد و پرورش یافت و از پیگیری اندیشه های امام و الهامات از مکتب او  به  قهرمانی ملی تاریخی و یک روحانی تاریخ ساز تبدیل شد.

انصاری تأکید کرد: ما اگر بخواهیم خدمات و آثار این مرد بزرگ را برشماریم ساعت ها وقت لازم است اما اجمالا می توانم بگویم آیت الله هاشمی از ابتدا مهمترین ابزار پیروزی یعنی اخلاص را با خود داشت. اخلاص جوهره اعمال انسانی است و اعمال ما وقتی اعتبار پیدا می کند که از مغز اخلاص برخوردار باشد.

وی افزود: اگر امام امام شد و دعوت او امواج خروشان انسان ها را به میدان آورد چون بنمایه رفتار و اقدام او اخلاص و عمل برای خدا بود. در مکتب امام و زندگی هاشمی خودبینی و هوای نفس در ابتدای راه سر بریده شده بود و نبود. اینها خود را در ساحت حق قربانی کرده بودند و برای خدا مبارزه می کردند و امام هرگز برای خوش آمد مردم مبارزه نکرد.

معاون حقوقی رئیس جمهوری بیان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی نه در هنگامه ای که در بالای تریبون نماز جمعه در برابر سیل احساسات پاک مردم و شعارهایی که در حمایت از او سرداده می شد خود را می باخت و نه در زمانی که در معرض اصابت تیرهای تهمت و تخریب قرار می گرفت از مسیر اعتدال ، انصاف، طمأنینه و آرامش خارج می شد. ثمره این اخلاص آن شد که توانست از لحظه لحظه عمر خود حداکثر استفاده را ببرد

انصاری تصریح کرد: آیت الله هاشمی از سال 37 مبارزه را شروع و با شروع انقلاب خود را وقف این نهضت می کند و از سال 43 بین تلاش برای مبارزه، زندان و شکنجه گاه های مخوف او را می بینید. آقای خسروشاهی در خاطرات خود نوشته است از سربازی پرسیدم از هاشمی چه خبر؟ گفت او را به شدت شکنجه کردند. تا متوجه شدیم به سلول برگشته به ملاقات ایشان رفتم و سؤال کردم در چه وضعی هستی؟ جواب داد به دوستان بگویید من یک کلمه حرف نزدم؛ مقاوم و استوار باشید.

وی با تأکید بر اینکه باید رنج های آقای هاشمی را از سلول های موزه عبرت بپرسید، گفت: ایشان از این زندان به آن زندان و از این محل به آن شهر در فرار و گریز و همسر بزرگوارشان کنارشان بودند؛ این زن قهرمان بار اداره زندگی و آرامش بخشیدن به آیت الله را به دوش می کشید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پس از پیروزی انقلاب اولین کسی که مورد اعتماد امام است هاشمی است و چند نفر که هسته اولیه شورای انقلاب را تشکیل می دهند. از آن روز به بعد هاشمی بی قرارتر روزی را به استراحت نمی گذراند و به عنوان مؤسس قوه مقننه و اولین رئیس آن بنیان هایی می گذارد که امروز مجلس هرچه دارد از او دارد. تا چهارشنبه مجلس را اداره می کرد و عصر چهارشنبه تا صبح شنبه راهی جبهه ها می شد و از این سنگر به آن سنگر برای رفع نیازها و هماهنگی میان رزمندگان می رفت. هاشمی کانون امید به مبارزین و مدیران کشور بود.

وی بیان کرد: در شرایطی که جنگ در کشور ما شرایطی بحرانی را به وجود آورده با همت و فداکاری آیت‌الله هاشمی و از خودگذشتگی ایشان بود که این جنگ به پایان رسید. گذشتن از جان سخت است اما سخت تر از آن گذشتن از آبروست. آقای هاشمی برای پایان جنگ آبرویش را در میان گذاشت و زخم زبان های بسیاری را برای ادامه راه انقلاب تحمل کرد.

انصاری با اشاره به دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی گفت: ایشان وقتی مسئولیت اجرایی کشور را بر عهده گرفتند ویژگی های مدیریتی بی نظیری چون سعه صدر فراوان،‌ مطالعه بسیار را داشت و هرگاه که می خواست که پروژه ای را به انجام برساند یا طرحی را اجرایی کند مطالعات بسیاری را انجام می داد و همه مسائل را در نظر می گرفت و مصلحت های لازم را ترتیب می داد.

وی با تاکید بر اینکه معروف بود که در نزد آقای هاشمی نمی توان حرف بی حساب زد، اظهار کرد: هرگاه کارشناسی در نزد آیت الله هاشمی می خواست سخن بگوید دست و پایش را گم می کرد چرا که معروف بود در نزد ایشان نمی توان حرف بی حساب زد و آمار بی هدف ارائه داد. ایشان همیشه سؤال های دقیقی را می پرسید و درباره هر موضوعی بسیار فکر می کرد و ساعت ها در تنهایی اش نسبت به آینده کشور و برون رفت از مشکلات تفکر می کرد. او اهل گوش دادن به سخنان دیگران بود و من این خصوصیت ایشان را سالها بود که می دانستم. ایشان همواره به سخن مشاوران،‌ مدیران و اعضای شوراهای بالادستی گوش فرا می داد.

انصاری افزود: من 15 سال در مجمع تا روز 19 دی ماه و ساعت 12 ظهر در خدمت ایشان بودم و همه اعضای مجمع اذعان داشتند که آیت الله هاشمی با حوصله و با دقت بسیار همه حرف های حاضرین را می شنید آنقدر که حوصله دیگران از صبر و تحمل ایشان سر می رفت. آیت‌الله هاشمی تا زمانی که کسی صحبتی داشت به او اجازه می داد حرفش را بگوید و در مقابل کمتر  سخن می گفت و بیشتر سوال می کرد.

معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به تأثیر خطبه های  آیت الله هاشمی در دوران های مختلف انقلاب اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس خطبه های ‌آیت‌الله هاشمی کار چند لشکر را در ایجاد اعتماد به نفس و نیروبخشی به مردم انجام می داد. خطبه های او حکم آب حیات و چاه های زمزم را داشت که تشنگان اهل معرفت و تحلیل های سیاسی را سیراب می کرد.

انصاری با اشاره به تألیف کتاب « تفسیر راهنما» توسط مرحوم هاشمی گفت: برای من طلبه جای شرمندگی است که نتوانسته ام بعد از این همه سال که طلبه شده ام و فرصتی را برای فراغت و انجام امور پژوهشی داشتم دست بر قلم نبرده ام اما آیت‌الله هاشمی در زندان به کار تألیف تفسیر راهنما مشغول شد و نوشتن تفسیر در زندان کار مردان خداست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه آیت الله هاشمی به ساختن کشور عشق می ورزید، اظهار کرد: چند روز پیش آقای زنگنه وزیر نفت در جلسه هیأت دولت گفت زمانی که ما در وزارت نیرو بودیم وقتی به همراه آقای هاشمی برای افتتاح یک سد اعزام می شدیم می دیدیم که همراه با به راه افتادن جریان آب از سد اشک شوق از چشمان هاشمی جاری می شود. چرا که او به عمران کشور عشق می ورزید.

انصاری با بیان اینکه آیت الله هاشمی معتقد بود با عدالت توزیعی نمی شود فقر را از بین برد، اظهار کرد: ایشان معتقد بود با کمک های مستقیم و تحقیر آمیز نمی توان مشکلات مردم را حل کرد و آن‌ها را به کرامت انسانی رساند.

وی با اشاره به نقش مؤثر آیت الله هاشمی بعد از رحلت امام در تعیین و استقرار رهبری اظهار کرد: نقش آیت الله هاشمی بعد از رحلت امام در استقرار رهبری و استحکام ولایت فقیه هم سنگ تمام زحمت ها و برخی ادعاهایی است که ممکن است عده ای داشته باشند. آقای هاشمی به همراه مرحوم سید احمد خمینی و نیز با همراهی مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی کاری کارستان کردند و کشور را از بروز بحران احتمالی بیرون کشانیده اند و بعد از آن 27 سال پای عهدی که از بین الحرمین کربلا شروع شده بود استوار ماند و مشاوری امین برای رهبری بود. نقش آیت الله هاشمی در دفاع از حقوق و آزادی های مشروع مردم و صیانت از آرای ملت در تاریخ ایران ثبت شده است.

انصاری با بیان اینکه صبر آیت‌الله هاشمی بی نظیر و برخواسته از ایمان و اخلاص بود، اظهار داشت: گاهی ایشان می گفتند آیا این همه تهمت شما را از ادامه مسیر خسته نمی کند؟ که ایشان در جواب می گفت عزیزان من دل جای خدا و اولیای الهی است و قلب مومن مانند عرش رحمان است که نباید در آن کینه و لجاجت را راه داد. بنابراین شما نیز همه را حلال کنید و اگر کسی به شما بدی کرد برایش طلب استغفار کنید چرا که من همه کسانی را که بدی ای به من کرده اند را حلال کردم.

معاون حقوقی رئیس جمهوری افزود:‌ درست است که هاشمی بزرگ همه را حلال کرد اما آثار تخریب ها و بدگویی ها بر جای می ماند و در اعتقاد جوانان تاثیر می گذارد چه بسیار کسانی که آقای هاشمی را نمی شناختند اما با همین تخریب ها ذهنیتشان نسبت به ایشان خراب شد. همانگونه که آثار بداخلاقی ها علیه شهید بهشتی، در جامعه باقی ماند. امروز نیز چنین شرایطی وجود دارد و عده ای از شبکه های اجتماعی برای نشر اکاذیب و تهمت ها استفاده می‌کنند در حالی که باید از ابزار علم در جهت رشد فضایل اخلاقی و زدودن رذایل اخلاقی استفاده کرد و اخلاق و انصاف را جایگزین تهمت ها و دروغ ها نمود.

وی گفت: آقای هاشمی تا روز آخر از دولت و شخص رئیس جمهور به عنوان منتخب مردم حمایت قاطع داشتند، مشورت های دلسوزانه می دادند و گاهی ایشان به آقای دکتر روحانی می فرمودند که آقای روحانی چقدر صبور هستید؟ شما در برابر این همه فشارها و تهمت ها و کارشکنی ها و نبریدید؟ جواب آقای روحانی هم مثل جواب آقای هاشمی به ما بود و با لبخندی از کنار این سؤال می گذشتند.

انصاری در پایان اظهار داشت:‌ مردم در تشییع آیت الله هاشمی، شهدای آتش نشان و راهپیمایی 22 بهمن قدرشناسی و امید و نشاط خود را به نمایش گذاشتند و به ترامپ و همراهانش پیغام دادند که شما به رتق و فتق امور داخلی خودتان بپردازید و سعی کنید مشکلات خودتان را حل کنید. کاری به کار ایران نداشته باشید که ما از پس مشکلات خود بر می آییم و اگر واقعا خود را دلسوز مردم ایران می دانید تحریم های ظالمانه علیه این ملت را بردارید، به آنها اهانت نکنید، حمایت از مردم ایران پیشکش در کار مردم دخالت نکنید، بیش از این آبروی خود را در پشگاه مردم ایران به باد ندهید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.