بر اساس قانون برنامه مقرر گردید سالانه ۲۰ درصد از عواید حاصل از صادرات نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی به صندوق واریز گردد و این رقم در سال‌های بعد به ۳۰ درصد تغییر کرد و مقرر گردید در راستای کاهش وابستگی بودجه بویژه هزینه‌های جاری به درآمدهای حاصل از فروش نفت در هرسال ۲ درصد به این رقم افزوده شود. ولى متاسفانه حدود ١٠ درصد تحقق یافته است.

به گزارش جماران؛ حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه امروز گفت: صندوق توسعه ملی با هدف تغییر نگاه راهبردی به درآمدهای حاصل از نفت و گاز و تبدیل آن به منابع و سرمایه‌های زاینده‌ی اقتصادی در‌ قالب سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه شکل گرفت.

بر اساس قانون برنامه مقرر گردید سالانه ۲۰ درصد از عواید حاصل از صادرات نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی به صندوق واریز گردد و این رقم در سال‌های بعد به ۳۰ درصد تغییر کرد و مقرر گردید در راستای کاهش وابستگی بودجه بویژه هزینه‌های جاری به درآمدهای حاصل از فروش نفت در هرسال ۲ درصد به این رقم افزوده شود.

ولى متاسفانه حدود ١٠ درصد تحقق یافته است. 

متاسفانه میانگین واریزى سهم صادرات نفت به صندوق در سال هاى اخیر به طور متوسط به ١٠ درصد کاهش یافته است. 

در صورت وصول ١٤ میلیارد دلار معوقات تسهیلات صندوق توسعه ملی میتوان با مشارکت بخش خصوصی و  شرکت های غیردولتی حدود حداقل ٨ پالایشگاه در تراز ستاره خلیج فارس را تأمین مالی کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.