پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در سیزدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم؛

‌رئیسی: حتما تورم‌ کاهشی می‌‌شود

سید ابراهیم رئیسی در سیزدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه دشمن نه تنها نتواست ایران را منزوی کند بلکه ایران توانست عضو شانگهای و برکیس و اتحادیه اوراسیا شود و به تمام زیر‌ساخت‌های اقتصادی آسیا و منطقه متصل شدیم، گفت:‌ فعالیت تجاری ایران در منطقه در چهل سال گذشته رکورد زده است.

به گزارش جماران؛ رئیس جمهور با بیان اینکه اگر مردم در هر امری شریک بودند به موفقیت دست یافتیم و همراه شدن مردم و مشارکت اجتماعی سبب موفقیت می‌شود، ادامه داد:نگاه تحولی دارای اهمیت است لذا اساس و مبنای تحول را سند گام دوم انقلاب اسلامی قرار دادیم.

سیدابراهیم رئیسی در سیزدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه تمام هم و غم و دغدغه جامعه مدرسین و علما در حوزه علمیه این بوده که نظام مورد حمایت قرار بگیرد، اظهار داشت:‌ آنچه از مشکلات و کاستی‌ها و نواقص وجود دارد مبتنی بر مبانی، برای رفع آن تلاش شود و در این چهل سال خدمات و گام‌های موثری ‌برداشته شده است.

وی با بیان اینکه ‌بازنگری در امور، به انتخاب راه‌های حساب‌شده‌تر و موثرتر می‌انجامد، افزود: داشتن نگاه تحولی بسیار مهم است؛ نگاه تحولی است که ایجاد تحول می‌کند.‌دومین گام، تحول فرآیندهاست؛ باید بازنگری در تمام فرآیندها و در تمام امور داشته باشیم که راه‌های دقیق‌تر، سریعتر، حساب‌شده‌ و موثرتر را برگزینیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه نگاه تحولی به فرآیندها و گردش امور داشته باشیم، تصریح کرد:  از زمان نظریه تا تبدیل شدن آن به تصمیم و بایدها و نبایدهای تا اجرا و بازخوردهای آن نیاز به بازنگری دارد.

‌وی اضافه کرد: ایجاد تحول نهادی و ایجاد تحول در ساختارها نکته سوم است؛ ساختارهای اجتماعی و اقتصادی و سیاسی، نه تنها شاکله اداری بلکه آداب و رسوم فرهنگی و اجتماعی که به عنوان یک امر قطعی تلقی شده، نیاز بازنگری و بازبینی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه گفتمان دولت سیزدهم همان گفتمان امام و رهبری است، تاکید کرد: نخستین گام افزایش بهره‌وری، فرهنگی است و نیاز به فرهنگ سازی در حوزه مدیران و عموم مردم دارد.

وی با بیان اینکه اگر مردم در هر امری شریک بودند به موفقیت دست یافتیم و همراه شدن مردم و مشارکت اجتماعی سبب موفقیت می‌شود، ادامه داد:نگاه تحولی دارای اهمیت است لذا اساس و مبنای تحول را سند گام دوم انقلاب اسلامی قرار دادیم و تمام تحول‌های ما باید مستند به این سند باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این سند بسیاری از واقعیت‌های موجود ذکر شده و نگاه به آینده و اقدامات درج شده است، عنوان کرد: گفتمان دولت در دو کلمه نمی‌گنجد و نمی‌توان گفت گفتمان دولت فقط آزادی و یا عدالت است این یک شعار است نه گفتمان.

وی با بیان اینکه گفتمان نیاز به نهادینه شدن در جامعه دارد، گفت: گفتمان دولت همان گفتمان امام (ره) و رهبری است زیرا همین گفتمان باید اجرایی شود، چرا که  می‌توان مبتنی بر اصول خود، حرفی برتر و موثرتر در منطقه و جهان داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه مبتنی بر اصول و مبانی خود می‌توانیم عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم، اضافه کرد: می‌توانیم عزت و افتخار داشته باشیم و هم دیپلماسی عزتمندانه داشته باشیم و نه التماسی، هم می‌توانیم اقتصاد بر مبنای ظرفیت‌های داخلی داشته باشیم و هم می‌توانیم در تجارت و اقتصاد منطقه دست برتر داشته باشیم و از طرفی از اصول خود کوتاه نیاییم.

وی با بیان اینکه می‌توانیم توجه به معنویت و اسلام آن هم اسلام اهل بیت (ص) را داشته باشیم و در عین حال هیچکدام از وادادگی‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را نداشته باشیم، افزود: می‌توان مبتنی بر اصول و مبانی خود در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی حرفی برتر و سخنی موثر در کشور و جهان داشته باشیم.

رئیسی با بیان اینکه خداباوری، خود‌باوری و مردم‌باوری باعث حل شدن بسیاری از مسائل شده است، گفت: گام مهم این قضیه، باور است، باور داشته باشیم که این مبانی است که سعادت انسان معاصر را به ارمغان بیاورد، باور داشته باشیم ما می توانیم، تمام سخن در این است؛ بسیاری خودشان را  در مواجهه با یک سخن یا ادبیاتی یا صحنه هایی ناتوان می دانند؛ باور داشته باشیم سخن ما مبتنی بر اصول و مبانی محکمی است و بر حق است.

وی با بیان اینکه هم خداباوری، هم خودباوری و هم مردم باوری شرط موفقیت در این عرصه است؛ تاکید کرد: ‌باور داشته باشیم که مردان بزرگ، و زنان نامداری که بر خدا توکل کرد‌ه‌اند، در این عرصه پیروز شده‌اند؛ این باور بسیاری از مسائل را حل می کند؛ گاهی در سخنگاه ها سخن می آوریم اما وقتی در اتاق جلسات و کارشناسی که می‌نشینند، می‌گویند مگر می‌شود؟ مگر می‌توانیم در برابر این قضیه بایستیم یا اعلام موضع کنیم؟ یعنی در سخنگاه‌ها خوب سخن می‌رانند اما وقتی نوبت عمل و اجرا می شود، آن دل محکم را که بزرگان و مجاهدان و سرداران رشید اسلام داشتند و در جامعه مؤثر بودند و توانستند عمل و سخنشان یکی باشد را ندارند.

رئیس جمهور تصریح کر‌د: فکر می‌کنم مهم‌ترین نکته در این رابطه، آموخته‌ای است که حوزه به ما یا داده است و به همه دولتمردان و مسئولان و دست اندرکاران و کسانی که در امور مردم نقش آفرینی می‌کنند و در کسوت خدمتگزاری مردم هستند و در نقش دادن به باورها و زندگی مردم و حرکت آنها به سوی اهداف مقدس نقش دارند، می گویم این مسأله «باور داشتن» بسیار مهم است.

رئیسی با بیان اینکه فعالیت تجاری ایران در منطقه در چهل سال گذشته رکورد زده است، خاطرنشان کرد: تلاش شده تمام عللی که موجب تورم‌ می‌شود، کنترل شود و حتما تورم‌کاهشی خواهد شد.

‌وی با بیان اینکه علیرغم موفقیت‌هایی که کشور به آن دست یافته، در جنگ‌ترکیبی تلاش کردند کشور را دچار مشکل کنند اما فرهیختگان و مردم دشمن را در رسیدن به اهداف پلید ناکام گذاشت و کارها عزتمندانه پیش می‌رود، دشمن در ناامید کردن مردم و انزوای جمهوری اسلامی شکست خورد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن نه تنها نتواست ایران را منزوی کند بلکه ایران توانست عضو شانگهای و برکیس و اتحادیه اوراسیا شود و به تمام زیر‌ساخت‌های اقتصادی آسیا و منطقه متصل شدیم، گفت:‌ فعالیت تجاری ایران در منطقه در چهل سال گذشته رکورد زده است.

وی با بیان اینکه حقانیت مسلم ایران بر تمام دنیا آشکار شده است، ادامه داد: ما معتقدیم دشمن در هیچ یک از دو پروژه منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران و ناامید کردن مردم موفق نشد؛ عرصه هم امروز بر همه مردم دنیا واضح شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ‌در ریاض و در نشست سران کشورهای اسلامی و عرب به عنوان طلبه خدمتگزاری که سخن مردم و انقلاب را گفتم، اعلام کردم که موضع جمهوری اسلامی ایران، موضعی است که همه دنیا به آن رسیده است؛ همه دنیا فهمیده اند این سخن حقی است که امام (ره) بر زبان راندند و فرمودند مسأله فلسطین، مسأله اول جهان اسلام است و حق با فلسطین است، تصریح کرد: امروز دنیا به سخن رهبر انقلاب که فرمودند اسرائیل غده سرطانی است، رسیده است؛ یعنی حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران بر تمام دنیا کشف شده است به عبارتی دیگر کوک کُشی رژیم صهیونیستی، نقاب را چهره نفاق کنار زد و بر همه آشکار کرد که اینها چه قدر جنایتکار و ضد حقوق انسان هستند ولی تلاش می کنند به ظاهر خود را طرفدار حقوق انسان وانمود کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.