یادداشت پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

یادداشت؛

فلسطین و ملت ها و ایران

پایگاه خبری جماران؛ جنگ نابرابر فلسطین و رژیم غیرانسانی صهیونیزم از مقاطع سختی عبور ، و به مراحل سخت تری رسیده!

 ۱ ) ملت مظلومی که ده هاسال در محاصره و زندان است حق دارد برای آزادی خود اقدام کند و مجاهدانش صف شکن بوده و علمیاتی را که در نوبه خود بی نظیر بود را بر علیه دشمن اجراء کند.

ذکر یک نکته ضروری است که همواره جبهه حق ، مجاهدانش بر مدار حق و اخلاق هستند اما این یک کلیت صددرصدی نیست و ممکن است در هر جبهه حقی مجاهدان سهوا و یا عمدا مرتکب خطاء هم بشوند.

فلسطین محصور و زندانی شده ،باید به مقتضای عقل و شریعت برای آزادی تلاش کند و از راه هایی که کمترین هزینه را دارد بهره بگیرد.

قرآن به کسانیکه کشورشان غصب شده، اجازه بی تفاوتی نمی دهد و میفرماید : «أَخْرِجُوهُمْ مِنْ حَیْثُ أَخْرَجُوکُمْ‌»[بقره، ۱۹۱]، اگر کسی شما را از منزلتان اخراج کرده است، در قبال آن، حکم اخراج متجاوزان بر شما نوشته شده است.

«أُذِنَ لِلَّذینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلى‌ نَصْرِهِمْ لَقَدیرٌ». [حج، ۳۹] اگر کسی مظلوم واقع شده است، به او اذن قتال داده می‌شود. و جالب است یکی مهم ترین مصادیق مظلوم واقع شدن را در آیه بعد قرآن ؛ اخراج از سرزمین و شهر عنوان کرده ؛ "الذین اُخرجوا من دیارهم بغیرالحق".

حضرت رسول(ص) می‌فرماید: "خدا از کسی که دشمن در خانه او وارد شود و او به مقاتله برنخیزد غضب ناک است / إنَّ اللّه ‌َعز وجل یُبغِضُ رَجُلاً یُدخَلُ عَلَیهِ فی بَیتِهِ ولا یُقاتِلُ"(عیون أخبار الرضا؛ج۲ص۲۲۴) 

حضرت علی(ع) می‌فرماید: "به خدا سوگند، کسى که به دشمن امکان دهد که گوشتش را تااستخوان بخورد و استخوانهایش را خرد کند و پوستش را بردرد، چه ناتوان مردى است و چه کم دل و ترسوست. ؛ - وَ اَللَّهِ إِنَّ اِمْرَأً یُمَکِّنُ عَدُوَّهُ مِن نَفسِه یَعرُقُ لَحمَهُ، ویَهشِمُ عَظمَهُ، ویَفری جِلدَهُ، لَعظیمٌ عَجزُهُ"(نهج البلاغة؛ خ/۳۴)

ذکر این نکته مهم ضروری است؛ گرچه ملتی ظلم دیده به حُکم عقل و دین نباید خاموش بنشیند، بلکه باید هستی دشمن رابه چالش بکشد، اما در عین حال نباید از هر گونه تدبیری که میتواند آتش فتنه و خونریزی را خاموش کند و عملا آتش بس محقق شود، دریغ کنند. روشن است که دستور آیات قرآن به ارتباط و انجام مذاکره با دشمن در برخی از مقاطع جنگ بدین جهت است. (ر.ک؛ انفال/۶۱و۶۲ ، نساء/۹۰)

 

 ۲ )‌ دنیا و ملت ها بدون منتظر شدن اینکه دولتهایشان در برابر ظلم آشکار اسرائیل چه میکنند ، وارد شده و پژواک ناله های مادران داغ دیده و گریه های کودکان پر زخم و خون شدند. 

آفرین بر هر انسان آزاده و پر عاطفه ای که از هر کیش و دین و آیینی در برابر ظلم ، با توجه به تمام محدودیتهایی که در برخی کشورهای اروپایی است ، به خیابانها آمده و می آیند صدای مظلومان فلسطین شدند.

هرچقدر دولت های اروپایی و آمریکایی و برخی سازمان های جهانی در ماجرای فلسطین بدرفتاری کرده و میکنند ، اما حرکت ملتهای آنان چشم ما و همه جهانیان را روشن نموده است.

امروز جهان شاهد تلاطم ملتهاست و این تلاطم یک واحد پیوسته و متصل است و جای استفاده بهینه را فراهم آورده.

چه زیبا استاد مطهری گفت: "اجتماع بشری از لحاظ اتصال و پیوستگی مانند یک ظرف آبی است که هر حادثه ای در هر نقطه اش در تمامش مؤثر است. حوادثی که در این محیط سیال رخ میدهد مانند حوادثی است که بر سطح آب تولید امواج میکند از کوچک و بزرگ خاصیت این امواج این است که ابتدا کوچک است و بعد توسعه پیدا میکند."

 

 ۳ )‌ ایران در این رخداد بی مسئولیت نیست.

استادمطهری مینویسد؛ "تهاجم ممکن است بدین شکل باشد که کسی درسرزمین خودش تحت شکنجه است نمیتواند بی تفاوت بماند و شما هم رسالتی داریدکه او را آزاد کنید."

در فقه دفاع از مظلوم مورد محاصره مطرح شده و فقه میگوید؛ وقتی بخاطر توسعه طلبی دشمن شهر مسلمانان در معرض خطر قرار گرفته ، دفاع به هرشکلی، واجب است؛ "لو غشی بلاد المسلمین عدو .. یجب علیهم الدفاع عنها بایه وسیله.."

اما امروز با توجه به شرائط خاص کشور و دوری از هرگونه جنگ و درگیری ، باید دفاع بشکل عاقلانه و موثر انجام شود.

مهم این است ؛ ایران بتواند از این فرصت نهایت استفاده را بکند و استفاده از این فرصت به جنگ طلبی و شعارزدگی و کفن پوشیدن نیست ، بلکه ارتباط با جهان، کشورهای موثر دنیا، مسلمین جهان و نهادهای بین المللی جهانی است و این مهم با وجود یک دیپلماسی قوی و کارآمد دست یافتنی است، پس قهرا ایران نباید خود را محدود به چند کشور کوچک و بی تاثیر در نهادهای بین المللی خلاصه نماید.

ارتباط عالمان دینی واندیشمندان ونخبگان واساتید وچهره های پرآوازه هنری وورزشی با هم صنفان خویش بسیار مغتنم است وبا ارتباط تنگاتنگ دراین دهکده جهانی میتوانند مجموعه ای فعال برعلیه ظلم بوده و او را مجبور به خواست ملتها نماید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.