یادداشت پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در کناره محرم/ ۴

جعلیات عاشورایی

توصیه همه دلسوزان واقعی امام حسین علیه این است که عاشورا را از تحریفات و جعلیات دور نگه دارید اما بسیاری از مداحان بر این باور نیستند. گریه مخاطبان را بیشتر می خواهند.

پایگاه خبری جماران: استاد ملکیان می گفت اگر در کربلا دهها دوربین قوی در درون خیمه ها و در مسیر شطّ و در اردوگاه یزید نصب شده بود، باز هم به این وسعتی که بعضی روضه خوانان از جزییات حوادث شب و روز عاشورا می گویند، نمی توانست مکالمات و حوادث را ضبط نمایند.

در این تردیدی نیست که محتوای بعضی مصیبت ها از روز عاشورا قطعی نیست.

این را همه مورخین  کم و بیش گفته اند.

در بین معاصران شاید جدی ترین نقد به محتوای روضه ها و مصیبت های مجعول را مرحوم شهید مطهری داشته است.

این اضافات بعضی در اثر ورورد جعلیات از سوی افراد مخالف تشیع در طول تاریخ به حماسه عاشورا اضافه شده است و بعد از چند بار شنیده شدن و نقل مکرر به درون کتابها راه یافته و جزئی از تاریخ شده است.

در این حوزه ها که از سوی مخالفان به درون منابع شیعی اضافه شده است، معمولا حادثه کربلا را اتفاقی پر ذلت، زنان کربلا را بی شخصیت و رفتار حماسه سازان عاشورا را غیر منطقی و پر از  کینه های شخصی معرفی می کند.

گروه دیگری از اضافات به تاریخ عاشورا از سوی مخالفان نبوده است. آدم های دلسوز و احساساتی در حاشیه تاریخ اضافاتی از خود می ساخته اند که روضه را گرمتر و شیعه را مظلومتر نشان دهند.

در طنز مشهوری گفته میشود که بعضی نوحه خوانان در ابتدای محرم هر سال دور یکدیگر جمع میشوند و روضه های جدید را به شور می گذارند.

هیچیک از این ورود جعلیات به روضه ها و مداحی ها کار پسندیده ای نیست.

در بین شیعیان عرب از قدیم رسم بوده است که صبح عاشورا متن مقتل را می خواندند. مقتل خوانی شیخ عبدالزهرا معروف و ماندگار است. به آن حاشیه نمی زدند. و چه روضه با صفایی بود.

به خاطر دارم در اوج جنگ ایران و عراق در صبح عاشورا رادیو عراق صدامی و رادیو عربی جمهوری اسلامی هر دو این مقتل خوانی را همزمان پخش می کردند و این اتفاق تبلیغی غریبی بود که فقط از امام حسین بر می آمد.

در همان دهه ۶۰ که من مدیر رادیو بودم کل مقتل و تاریخ روز عاشورا را در رادیو به زبان فارسی ترجمه کردیم و صبح های عاشورا متن مقتل و تاریخ مدون عاشورا پخش می شد . آقای محمود کریمی گوینده نامدار ایام جنگ همه آن را با صدای مخصوصش خواند.

در هر حال توصیه همه دلسوزان واقعی امام حسین علیه السلام این است که عاشورا را از تحریفات و جعلیات دور نگه دارید اما بسیاری از مداحان بر این باور نیستند. گریه مخاطبان را بیشتر می خواهند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.