محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه «ارز ترجیحی فنر قیمت‌ها را متراکم نگه داشته است»، افزود: «وقتی دولت سیزدهم را آغاز کردیم بیشتر ارز ترجیحی مصوب مجلس مصرف شده بود.»

به گز ارش جماران؛ محمد مخبر از ارز 4200 تومانی انتقاد کرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه «ارز ترجیحی فنر قیمت‌ها را متراکم نگه داشته است»، افزود: «وقتی دولت سیزدهم را آغاز کردیم بیشتر ارز ترجیحی مصوب مجلس مصرف شده بود.»

مخبر گفت: «سازمان برنامه و بودجه در تلاش است بودجه ۱۴۰۱ را بدون کسری تنظیم کند، این کار بزرگی است.»

وی گفت: «مردم، نتیجه سیاست‌های ضد تورمی دولت را در آینده خواهند دید.»

مخبر یادآور شد: «دولت با کسری بودجه جدی و محدودیت های درآمدی مواجه است.»

مخبر در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «حتی 20 درصد هم از ظرفیت سپاه برای حل مشکلات کشور استفاده نشده است».

وی گفت: «در فتنه ها هم مشکل را با دستگاه های نظامی و انتظامی حل نکردیم؛ مردم حل کردند. مشکل اینجاست که اقتصاد را دست مردم ندادیم و گرفتار شدیم»

معاون اول رئیس جمهور گفت: «قدرت های بزرگ بدون جمهوری اسلامی نمی توانند تصمیم بگیرند».

 

***

 

ایرنا نوشت: معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه ارز ترجیحی را به حال کشور مفید نمی‌دانم، گفت بخش عمده مجوزی که مجلس برای سال ۱۴۰۰ روی ارز ترجیحی اختصاص داده بود، وقتی که دولت جدید شروع به کار کرد این بودجه‌ها مصرف شده بود.

محمد مخبر امروز یکشنبه در آیین افتتاحیه ۲۵۵۰ پروژه محرومیت زدایی سازمان بسیج مستضعفین و آغاز عملیات اجرایی احداث ۴۰ هزار مسکن مددجویی که در سازمان بسیج مستضعفین برگزار ش،‌گفت: دولت مصمم است که از همه ظرفیت های بسیج استفاده کند.

معاون اول رییس جمهوری افزود: در همه مشکلاتی که الان با آن مواجه هستیم دولت مصمم است ظرفیت بسیج حداکثر استفاده را داشته باشد. چون نماد مردم بسیج است. بسیجی قشر خاصی و جریان خاصی نیست هیچ مشخصه خاص خارج از مردمی بودن ندارد. بسیج یک مکتب الهی است که تمام شئونات افراد را در برمی‌گیرد.

مخبر اضافه کرد: حضور من در زلزله هرمزگان بازتابی پیدا کرد که مثلا فوری آمده است. من در همه اتفاقاتی که در کشور افتاده، معمولاً جزو افرادی بودم که در مسئولیت قبلی هم حضور اولیه‌ای داشتم.اما خدا را شاهد می‌گیرم هیچ جا حضور پیدا نکردم مگر اینکه تنها دادرس مردمی که گرفتار مصیبت و حادثه شده بودند بچه‌های بسیج بودند.

مخبر اظهار کرد: ما مشکل بیکاری، تورم و گرانی داریم ولی واقعاً نعمت‌هایی که خداوند در این کشور قرار داده و هر کدام می‌تواند یکجا این مسائل را حل کند.

وی تصریح کرد: ما در معضلاتی که به مردم رجوع کردیم موفق بودیم هرجا گرفتاری در کشور وجود داشته و نظام و حکومت و دولت به مردم مراجعه کرده و آنجا موفق شده است.

 با کسری بودجه جدی مواجه هستیم

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه، گرانی زمینه ها و پیش فرض هایی دارد که بدین شکل شده است، گفت: با یک کسری بودجه جدی و محدودیت‌های درآمدی مواجه هستیم و چیزی که تحویل گرفتیم تورم بالایی بود.

مخبر با بیان اینکه ارز ترجیحی را مفید به حال کشور نمی‌دانم گفت: ارز ترجیحی بالاخره جزو ابزارهایی بود که فنر قیمت‌ها را در این چند سال متراکم نگه داشته است. متاسفانه بخش عمده مجوزی که مجلس برای سال ۱۴۰۰ روی ارز ترجیحی اختصاص داده بود، وقتی که دولت جدید شروع به کار کرد این بودجه‌ها هزینه شده بود در نتیجه با مشکلات متفاوتی مواجه بودیم.

 وی خاطرنشان کرد: تدابیر خوبی شکل گرفته است ولی قطعاً زمانبر است.

 سه سیاست دولت برای تامین کالای اساسی مردم

 معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با تشریح سیاستهای دولت در زمینه تامین کالای اساسی مردم گفت: دولت در این زمینه سه سیاست را دنبال می‌کند، اول اینکه اجازه ندهیم فراوانی جنس دچار اخلال و اختلال شود.

وی افزود: دومین هدف ما ثبات قیمت‌ها است و این را تدبیر می‌کنیم که اتفاق بیفتد و سومین هدف هم ارزانی اقلام است.

معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: به نظر من دو سیاست اول و دوم در حال اتفاق افتادن است؛ ما در بحث فراوانی اجناس مشکلی نداریم و این بخش به نقطه اطمینانی رسیده است. در تمام کشور که بگردید کمبودی در مغازه‌ها وجود ندارد.اما گرانی وجود دارد که روی آن هم تدبیر و برنامه‌ریزی می‌کنیم که البته این به ابعاد و جاهای مختلف بستگی دارد که بخشی از آن زمان بر است.

مخبر یادآورشد: عوامل مسبب گرانی یعنی تورم و کسری بودجه در بودجه ۱۴۰۱ خوب در نظر گرفته شده است و آثارش را مردم خواهند دید.

وی گفت: سازمان برنامه بودجه مصمم است بودجه ۱۴۰۱ را بدون کسری ببندد که این خود قدم بزرگی است و مردم نتیجه سیاست‌های ضد تورمی دولت را در آینده خواهند دید.

حجم ویدیو: 4.18M | مدت زمان ویدیو: 00:01:28
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.