از دوران طلبگی و قبل رهبری تا لحظه پایانی عمر با برکتش، سبک زندگی اش ساده زیستی و تشریفات گریزی و قناعت و پرهیز از مصرف گرایی بود و همین مدل زندگی امام خمینی را روز به روز محبوب تر می کند. مخصوصاً این روزها که جهان قرن حاضر تشنه حرف ها و رفتارهای ساده و زلال و خودمانی است.

پایگاه خبری جماران: ۱_   هفت ساله بودم (۱۴خرداد ۱۳۶۸) که قیامت را دیدم. آن روزها در ایران قیامتی برپا شده بود. میلیون ها نفر (زن و مرد) از سراسر ایران راهی شده بودند تازمین های بایر غرب بهشت زهرا در تهران را با اشک خود آبیاری کنند و پیکر یکی از محبوب ترین رهبران تاریخ را به خاک بسپارند. آن روزها همه گریه می کردند در داخل و خارج. حتی می شد صدای گریه فرشته ها را از آسمان شنید. واقعاً که بود این مرد؟ چه کرده بود این مرد؟ عاشق چه چیز او بودند این مردم که آن روز جهان در برابر عظمتش ایستاد و سر تعظیم در برابرش فرود آورد. 

۲_ سبک زندگی بزرگان و رهبران سیاسی جهان و مصلحان تاریخی همیشه برایم خواندنی و شیرین است. اما در بین همه آنها،زندگی امام خمینی برایم متمایز و خیلی متفاوت است. او را رهبری فرازمانی و فرازمینی یافتم و مطمئنم محبوب تر از همه آنهاست. 

برای من رمز محبوبیت امام روح الله، ساده زیستی اش بود. سادگی در کلام، سادگی در پوشش و لباس، سادگی در رفتار. و سادگی در سبک زندگی اش. 

این که تشریفات گریز بود و اهل ادا و اطوارهای نمایشی سیاسی نبود. 

از اول تا آخر عمرش هم تغییری نکرد و همانی که بود تا آخر ماند. 

به نظرم این ساده زیستی و تشریفات گریزی او، هم رمز محبوبیتش بود و هم منشاء اقتدارش، چرا که از ساده ترین ساختمان حکومتی جهان یعنی

 « حسینیه جماران» بر قلب میلیون ها انسان آزاده دنیا حکومت کرد و با همراهی مردم کشورش توانست انقلابی به وسعت تاریخ رقم بزند و در مقابل همه ابرقدرتهای جهان بایستد و مدافع مظلومان و محرومان جهان بشود. 

جالب این که ساده زیستی اش نه مزّورانه بود که بوی نیرنگ و فریب بدهد و نه زاهد نمایانه که بوی زهد فروشی بدهد. 

ساده زیستی اش بی پیرایه بود و همان ساده زیستی عزتمند و راستین مورد نظر اسلام. 

از دوران طلبگی و قبل رهبری تا لحظه پایانی عمر با برکتش، سبک زندگی اش ساده زیستی و تشریفات گریزی و قناعت و پرهیز از مصرف گرایی بود و همین مدل زندگی او را روز به روز محبوب تر می کند. مخصوصاً این روزها که جهان قرن حاضر تشنه حرف ها و رفتارهای ساده و زلال و خودمانی است. 

باورم این است که خوشبختی در ساده زیستی و سادگی است و از این رو امام روح الله از خوشبخت ترین آدم های دنیاست. 

این ساده زیستی از نقاط برجسته سبک زندگی و مکتب روح الله است.

جامعه امروز ما به شدت نیازمند بازخوانی و ترویج سیره عملی امام خمینی در تمامی زمینه ها خصوصاً ساده زیستی ، تجمل و تشریفات گریزی و زندگی مقاومتی اوست.  

اعتقاد قلبی دارم زندگی امام روح الله قابل بازسازی است وامروز می شود از مدل زندگی او برای ساخت یک زندگی مؤمنانه به خوبی استفاده کرد.

 

[این یادداشت بخشی از مقدمه کتاب "ساده مثل روح الله" است که به زودی منتشر می شود]

*مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.